جلوگیری از هدر رفت ۲۵ الی ۳۰ درصدی آب مصرفی استان با استفاده از کاهنده ها
جلوگیری از هدر رفت ۲۵ الی ۳۰ درصدی آب مصرفی استان با استفاده از کاهنده ها

مهر تبریز: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با اشاره به نقش لوازم کاهنده در متعادل سازی مصرف آب شرب گفت: مصرف آب شرب و بهداشتی در آذربایجان شرقی در صورت استفاده از لوازم کاهنده ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش می یابد.

به گزارش مهرتبریز، علیرضا ایمانلو  در گفت و گو با خبرنگاران افزود: سال گذشته حدود ۴۰ هزار لوازم کاهنده در سطح استان توزیع شده که تلاش می شود امسال نیز همین تعداد در مراکز عمومی و پرتردد از جمله مراکز نظامی، مدارس و مساجد پخش و نصب شود.
وی با بیان اینکه سال گذشته در پی نشت یابی و اقدام این شرکت میزان هدر روی آب در شبکه آبرسانی استان حدود ۱۸٫۳۴ درصد کاهش یافت‌، یادآوری کرد: هم اکنون این استان در کاهش هدر روی آب شرب دارای رتبه برتر بوده و میزان هدر روی شبکه آب از متوسط کشوری پایین است.
مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی، طول شبکه اصلی توزیع آب استان را حدود ۱۰ هزار کیلومتر اعلام و اظهار کرد: این شرکت تا پایان سال ۹۵ حدود ۱ میلیون و ۲۰۳ هزار و ۴۷۳ انشعاب واگذار کرده و حدود ۲ میلیون و ۸۰۹ هزار و ۴۲۵ نفر را از مردم استان را تحت پوشش آب شرب شهری قرار داده است.
ایمانلو با بیان اینکه هم اکنون ۱۰۰ درصد از مردم ۶۰ شهر استان از آب شرب بهداشتی بهره مند هستند، ادامه داد: در سال گذشته ۲۴۳ کیلومتر توسعه، اصلاح شبکه و خط انتقال اجرا شده و بیش از ۷۹ هزار و ۷۰۰ فقره انشعاب آب واگذار کرده است.
وی درصد مطلوبیت آب آشامیدنی در آذربایجان شرقی را ۱۰۰ درصد اعلام کرد و گفت: در زمان کنونی ۳۴ آزمایشگاه آب بر مطلوبیت آب استان نظارت می کند و با انجام نمونه برداری و آزمایش‌های متعدد بر روی آب مصرفی، سلامت آب مردم را تضمین می کنند.
مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی یادآوری کرد: در زمان کنونی حدود ۶۰ درصد از جمعیت شهری استان و ۶۹ درصد از جمعیت تبریز تحت پوشش تاسیسات جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب قرار دارد و از این نظر این استان از میانگین کشوری بالاتر است.
ایمانلو افزود: هم اکنون در ۱۸ شهر استان بیش از ۳ هزار و ۲۶۱ کیلومتر شبکه فاضلاب اجرا شده که از این میزان ۱۷۰ کیلومتر در سال ۹۵ اجرا شده است.
وی با بیان اینکه در زمان کنونی ۶۹۱ هزار و ۶۹۵ فقره انشعاب فاضلاب در استان وجود دارد، گفت: ۱۱ تصفیه خانه فاضلاب در شهرهای تبریز، مراغه، مرند، میانه، عجب شیر، جلفا، اهر، سراب، بستان آباد و بناب در مدار بهره برداری استان فعال بوده که از طریق آن ها سالانه حدود ۹۰ میلیون متر مکعب فاضلاب تصفیه می شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی اظهار کرد: ۵ تصفیه خانه نیز در شهرهای ملکان، هریس، آذرشهر، هشترود و تبریز (مدول دوم) در دست احداث است.
ایمانلو ادامه داد: با بهره برداری از طرح دوم ( مدول دوم) تصفیه خانه تبریز ۷۵ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه منتقل می شود.
وی با تاکید بر اینکه کشور استرالیا بر استاندارد آب تصفیه شده و ساخت طرح دوم (مدول دوم) تصفیه خانه فاضلاب تبریز نظارت دارد، گفت: احداث این تصفیه خانه با ظرفیت ۲۰۷ هزار متر مکعب در شبانه روز ۹۶۰ هزار نفر از جمعیت این شهرستان را پوشش می دهد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی، اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح را ۲۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این اعتبار از محل اعتبارهای تخصیص یافته برای احیای دریاچه ارومیه، درآمدهای عمومی و منابع داخلی این شرکت تامین می شود.
ایمانلو اجرای خط انتقال شبکه فاضلاب تبریز به طول ۱۱ کیلومتر، اجرای بخشی از شبکه فاضلاب تبریز به طول ۳۰۰ کیلومتر، احداث تصفیه خانه فاضلاب آذرشهر و تکمیل و بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب بناب را از جمله اقدام های این شرکت در راستای احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد.
وی گفت: با اجرای اقدام فوق در سه سال آینده بیش از ۱۵۰ میلیون متر مکعب در سال پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه انتقال می یابد.