حمله پهپادی به مسکو و کریمه همزمان با حضور پوتین در رژه روز نیروی دریایی در سن‌پترزبورگ
حمله پهپادی به مسکو و کریمه همزمان با حضور پوتین در رژه روز نیروی دریایی در سن‌پترزبورگ
مهرتبریز-بنابر اعلام مقامات روس، سه پهپاد اوکراینی در بامداد یکشنبه به مسکو حمله کردند. براثر این حمله یک نفر زخمی شد و یک ساختمان در مرکز مسکو آسیب دید.

مهرتبریز-بنابر اعلام مقامات روس، سه پهپاد اوکراینی در بامداد یکشنبه به مسکو حمله کردند. براثر این حمله یک نفر زخمی شد و یک ساختمان در مرکز مسکو آسیب دید. همچنین فرودگاه بین‌المللی ونوکووای این شهر به طور موقت تعطیل شد. حملات چندین پهپاد اوکراینی به کریمه اشغالی نیز توسط سامانه‌های دفاعی روسیه خنثی شد.

این حادثه که چهارمین حمله از این دست در ماه جاری و سومین در عرض یک هفته اخیر است، نگرانی‌ها را در مورد آسیب‌پذیری مسکو در هجدهمین ماه تهاجم نظامی روسیه به اوکراین تشدید کرد.

در همین حال، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه همراه با رهبران آفریقایی که برای دیدار با وی به این کشور سفر کرده بودند در مراسم رژه روز نیروی هوایی در سن‌پترزبورگ شرکت کرد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای این حمله پهپادی را «اقدامی تروریستی از جانب حکومت کی‌یف» خواند و اعلام کرد مسکو هدف حمله سه پهپاد قرار گرفته که سامانه دفاع هوایی روسیه یکی از آن‌ها را در اطراف پایتخت این کشور سرنگون کرده است و دو پهپاد دیگر نیز «به وسیله سامانه‌های جنگ الکترونیک خنثی شده‌» و در منطقه تجاری شهر مسکو سقوط کرده‌اند.

تصاویر منتشر شده از محل سقوط این پهپاد‌ها از آسیب دیدن نمای یک آسمان‌خراش‌ حکایت دارد. سرجی سوبیان، شهردار مسکو از وارد آمدن «خسارات ناچیز» به نمای بیرونی دو ساختمان در منطقه تجاری پایتخت روسیه خبر داد. همچنین به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه (تاس) و به نقل از مقامات اورژانس، یک محافظ امنیتی نیز بر اثر این حملات زخمی شده است.
در نتیجه حمله پهپادی مزبور، فرودگاه بین‌المللی ونوکووا در حاشیه جنوبی پایتخت روسیه برای حدود یک ساعت تعطیل و حریم هوایی مسکو و مناطق اطراف آن به روی همه پرواز‌ها موقتا بسته شد. این محدودیت در حال حاضر برداشته شده و پروازها از سر گرفته شده‌اند. مقامات مسکو همچنین یکی از خیابان‌های اطراف محل سقوط پهپاد‌ها را بستند.

مقامات اوکراینی هنوز دررابطه با این حادثه هیچ اظهار نظری نکرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه همچنین روز یکشنبه در بیانیه‌ای از سرنگونی ۱۶ پهپاد اوکراینی توسط پدافند هوایی روسیه در کریمه اشغالی خبر داد.

این وزارتخانه افزود: «۹ فروند پهپاد اوکراینی دیگر نیز با استفاده از سامانه‌های جنگ الکترونیک خنثی شده و در دریای سیاه سقوط کردند. این حملات هیچ تلفاتی در پی نداشتند.»

وزارت دفاع روسیه پیش‌تر در روز جمعه از سرنگونی یک پهپاد در حومه مسکو خبر داد. همچنین در روز دوشنبه گذشته دو حمله پهپادی دیگر به مرکز روسیه انجام شد که یکی از این پهپاد‌ها در مرکز شهر، در نزدیکی وزارت دفاع روسیه و در امتداد رود مسکوا، در فاصله حدودا سه کیلومتری از کاخ کرملین سقوط کرد. پهپاد دیگر نیز به یک ساختمان دولتی در جنوب مسکو برخورد کرد و منجر به تخریب چندطبقه بالایی آن شد.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵
  • منبع خبر : آرمان تبریز