ذهنیّت صاحبان صنایع و تولید هم بایستی بیش از پیش دانش بنیان شود
ذهنیّت صاحبان صنایع و تولید هم بایستی بیش از پیش دانش بنیان شود

مهرتبریز-آذربایجان مهد ایده های نو در تولید محصولات دانش بنیان است. با توجّه به اهمیّت نامگذاری سال جاری با عنوان تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین توسط مقام معظم رهبری «مد ظله العالی» و در پرداختن به زوایای علمی و عملی آن ، اولین گردهمایی برخی ازنخبگان برتر بهمّت شرکت نانو پیشگامان سهند در تبریز […]

مهرتبریز-آذربایجان مهد ایده های نو در تولید محصولات دانش بنیان است.
با توجّه به اهمیّت نامگذاری سال جاری با عنوان تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین توسط مقام معظم رهبری «مد ظله العالی» و در پرداختن به زوایای علمی و عملی آن ، اولین گردهمایی برخی ازنخبگان برتر بهمّت شرکت نانو پیشگامان سهند در تبریز برگزار شد .
در این گردهمایی ، مدیر عامل شرکت دانش بنیان نانو پیشگامان سهند جناب آقای دکتر رضا موقّر با طرح مطالبی لزوم توجّه به دانش بنیان بودن بیش از پیش محصولات تولیدی در استان آذربایجانشرقی تاکید و در ادامه سخنان خود گفت:
دانش بنیان شدن شکلی با دانش بنیان شدن ماهوی تفاوت های اساسی دارد که بیشتر سمت و سوی برنامه های حمایتی فعلا در همین راستاست. آذربایجان شرقی مهد ایده های نو و اثر گذار است و بیش از پیش باید به سمت و سوی تولید محصولات دانش بنیان حرکت کرد.
گزارشهای سازمان های ثبت اختراعات در آمریکا و اروپا و آسیای شرقی نشان میدهد که شرکتهای بزرگ در صدر ثبت پتنت هستند در حالیکه در کشور ما هنوز صاحبان صنایع در ثبت نوآوری و اختراعات سهم بسیار اندکی دارند. در کشور ما مخترعان بایستی خود علاوه بر کار علمی کار تجاری سازی اختراع خود را شخصا انجام دهند که در بسیاری از موارد عملا به نتیجه نمی رسند .
در سال تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین علاوه بر حمایت از مخترعان برای تجاری سازی نوآوریهای آنها ، پیشنهاد میکنم حمایتها و تسهیلاتی نیز به واحدهای صنعتی تولید کننده که بتوانند یک اختراع مرتبط با تولید خود را تجاری سازی نمایند در نظر گرفته شود. بدیهی استکه اختراعات و نوآوریهای ضمن نوآوری ، مفید و اثربخش هم باشند و این فایده و اثر بخشی در محصولات تولیدی واحدهای صنعتی بیش از پیش چشمگیر باشد.
دکتر موّقر در ادامه سخنان خود به توفیقات شرکت نانو پیشگامان سهند پرداخت و از راه اندازی اولین کارخانه تولید پلاستیک ۱۰۰ ٪ زیست تخریب پذیر (تجزیه شونده در کوتاهترین زمان ۳ ساعت در آب و یکهفته در خاک } در تبریز خبرداد .
وی افزود: این شرکت با حمایت صندوق حمایت ازتوسعه ی کشاورزی استان آذربایجانشرقی و اطاق بازرگانی استان احداث اولین کارخانه ی تولید غذای کامل دام سبک و سنگین از پسماندها و ضایعات کشاورزی بر پایه علوفه ی شرکت نانو پیشگامان سهند در تبریز را در راستای تامین امنیت و ایمنی غذایی استان ، در دستور کار خود دارد که این امر را نوید بخش توسعه ی کار گروهی در استان آذربایجان شرقی دانست و ابراز امیدواری کرد که سایر دست آوردهای مخترعان و صاحبان نوآوریهای مثمر ثمرنیز ،دراستان آذربایجانشرقی بهمت مسئولان محترم کاربردی شوند.
دکتر موقّر در ادامه افزود : این شرکت در راستای تثبیت شنهای روان نمکی از دریاچه ی ارومیه طرح تثبیت خاک و افزایش بهره وری از آب با مواد کاملا طبیعی را در شهرستان شبسترآغاز نموده است و هم اکنون سایت این طرح به صورت شبانه روزی فعال میباشد.
در پایان این نشست چند تن از مدیران عامل شرکتهای همکار شرکت نانو پیشگامان سهند به تشریح فعّالیتهای خود پرداخته و لزوم توجه هر چه بیشتر به محصولات دانش بنیان را خواستار شدند.