راه آهن جلفا از طریق خداآفرین به آذربایجان متصل می شود
راه آهن جلفا از طریق خداآفرین به آذربایجان متصل می شود

مهرتبریز:اتصال راه آهن جلفا به کشور آذربایجان از مسیر خداآفرین و ساخت پل دوستی در این محدوده، به توسعه اقتصادی استان شتاب مضاعفی می بخشد.

به گزارش مهرتبریز،رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در مراسم افتتاح و کلنگ زنی طرح ها و پروژه های مرکز خداآفرین، گفت: اتصال راه آهن جلفا به کشور آذربایجان از مسیر خداآفرین و ساخت پل دوستی در این محدوده، به توسعه اقتصادی استان شتاب مضاعفی می بخشد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن خادم عرب باغی با اشاره به پتانسیل های کم نظیر این محدوده در حوزه گردشگری و کشاورزی بر کارآفرینی جوانان و فارغ التحصیلان مرتبط تأ کید کرد و گفت: با وجود اراضی مستعد کشاورزی، مناطق گردشکری و منابع طبیعی در این منطقه، بستر مناسبی برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری و راه اندازی صنایع تبدیلی، بسته بندی، سلولزی و دیگر صنایع مرتبط کشاورزی فراهم است و جوانان باید با اراده قوی در راستای کارآفرینی و خود اشتغالی گام بردارند.
وی تصریح کرد: رشد و رونق منطقه آزاد ارس از مسیر خداآفرین می گذرد و این منطقه نیازمند توسعه همه جانبه است.
عرب افزود: موقعیت راهبردی و برتر محدوده خداآفرین موجب شده است که دولت و وزارت امور خارجه موضوع ایجاد این گذرگاه رسمی و مهم را در دستور کار خود قرار دهد و با جدیت به دنبال عملیاتی شدن این پروژه حیاتی در محدوده قلی بیگلو در خداآفرین هستند.
وی خاطرنشان کرد: همه ما سرباز نظام مقدس جمهوری اسلامی هستیم و باید با همکاری و همدلی تمام دستگاه های دولتی در جهت تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم.
عرب باغی تاکید کرد: هم اکنون با راه اندازی کارخانجات و صنایع مورد نیاز کشور و تحقق کامل اهداف اقتصاد مقاومتی در جلفا، علاوه بر جلوگیری از خروج ارز، کشور را از واردات برخی کالاها بی نیاز کرده ایم و این رویه باید در خداآفرین نیز اجرایی شود.

تبدیل چهار زون منفصل فعلی به یک منطقه متصل و واحد در نوار مرزی از جلفا تا اصلاندوز
نماینده مردم شهرستان های کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم، با انتقاد از منفصل بودن زون های منطقه آزاد ارس، توسعه محدوده این سازمان و تبدیل چهار زون منفصل فعلی به یک منطقه متصل و واحد در نوار مرزی از جلفا تا اصلاندوز را خواستار شد.
قلی الله قلی زاده ضمن تقدیر از خدمات صورت گرفته توسط منطقه آزاد ارس در محدوده خداآفرین، عنوان کرد: با در اولویت قرار دادن بهسازی راه روستاهای دینور و دیش گدیک و ساخت پل ارتباطی روستای دار آغزی می توانیم به مسیر توسعه همه جانبه خداآفرین را هموارتر کنیم.

تخصیص ۸۰ میلیارد ریال اعتبار در سال جاری برای این مرکز
جعفر ملکی، قائم مقام مدیر عامل منطقه آزاد ارس و مدیر مرکز خداآفرین نیز در این مراسم از تخصیص ۸۰ میلیارد ریال اعتبار در سال جاری برای این مرکز خبر داد و گفت: در تلاش هستیم تا همانند سال گذشته با اجرای به موقع پروژه ها تمام مبلغ اعتبارات مصوب جذب شود.
امینیان، فرماندار شهرستان خداآفرین نیز در این مراسم با اشاره به پتانسیل های بالای گردشگری و کشاورزی این شهرستان، توزیع مناسب و عادلانه منابع مالی و سرمایه گذاری، بین زون ها را از مدیر عامل منطقه آزاد ارس خواستار شد.
گفتنی است، طرح های عمرانی، خدماتی، تولیدی و اشتغال زایی در مرکز خداآفرین با مجموع اعتبار ۵۸ میلیارد ریال در مرکز خداآفرین سازمان منطقه آزاد ارس طی مراسمی افتتاح و کلنگ زنی شد. حضور در زون منفصل ۴ منطقه آزاد ارس (محدوده قلی بیگلو) و دیدار با مردم این محدوده، بازدید از فرماندهی هنگ مرزی خداآفرین و کلانتری مرکزی شهر خمارلو، به اتفاق نماینده شهرستان خداآفرین در مجلس شورای اسلامی از دیگر برنامه های مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ارس در سفر به محدوده خداآفرین بود.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵