رتبه نخست آذربایجان شرقی در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی
رتبه نخست آذربایجان شرقی در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی
مهر تبریز: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی از رتبه نخست استان در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی تبصره ۱۶، خبر داد و گفت: سال گذشته از محل پرداخت این تسهیلات هشت هزار و ۸۲۰ نفر شاغل شدند.

به گزارش مهر تبریز، حسین فتحی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته کارگر در جمع خبرنگاران گفت: در موضوع تسهیلات اشتغال خانگی نیز، آذربایجان شرقی بیشترین اعتبار را جذب کرده و موفق به جذب ۲ هزار و ۴۰ میلیارد ریال شده که هفت درصد بیشتر از اعتبار تخصیصی و ۲.۵ برابر سال ۱۴۰۱ بود.

وی همچنین از کاهش تعداد افراد بیکاری که حق بیمه بیکاری دریافت می کنند خبر داد و گفت: پیش از آغاز دولت سیزدهم تعداد این افراد ۱۴ هزار نفر بود که این رقم در سال گذشته به هشت هزار و ۹۰۰ نفر کاهش یافته که نتیجه فعال شدن واحدهای تولیدی است.

وی با بیان اینکه تعهد اشتغالزایی استان در سال گذشته ۴۷ هزار نفر بود، گفت: با همکاری دستگاه های دولتی و بخش خصوصی، ۶۱ هزار و ۸۶۹ نفر در سامانه رصد ثبت نام شد که ۱.۳۱ برابر بیشتر از تعهد استانی است.

 فتحی اظهار کرد: صحت سنجی موارد ثبت شده در سامانه رصد نیز ۹۵.۶ درصد بود و در نتیجه این اقدامات نرخ بیکاری استان در زمستان سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱، کاهشی بوده و از ۸.۳ درصد به ۷.۴ درصد افتاده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی به برنامه این اداره کل در زمینه تحقق عدالت دستمزدی در واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: طبقه بندی مشاغل در واحدهای بالای ۵۰ نفر با این هدف آغاز شده و بر این اساس، دریافتی های کارگران با گنجاندن موارد تشویقی از جمله پاداش افزایش تولید، حق جذب، حق مهارت و مدیریت و شایستگی به مراتب بالاتر از حداقل دستمزد شورایعالی کار شده است.

فتحی افزود: ظلم به کارگر، فقط در پرداخت نکردن حقوق خلاصه نمی شود و شامل حفظ کرامت و بهداشت سلامت فردی و محیطی نیز است و در این راستا نیز، این اداره کل جلسات متعددی با کارفرمایان در واحدهای تولیدی برگزار کرده که نتایج خوبی در پی داشته است.

وی با بیان اینکه بدون توجه به نیازهای مادی کارگران، شعار سال “جهش تولید با مشارکت مردم” محقق نمی شود و معتقد هستیم که هر اندازه دریافتی کارگران بیشتر باشد به همان اندازه آرامش صنعتی برقرار می شود و میل به سرمایه گذاری نیز افزایش می یابد.

وی به عملکرد بخش تعاون این اداره کل در سال قبل نیز اشاره کرد و گفت: میزان اشتغال ایجاد شده از قبل تعاونی ها، ۹ هزار نفر بوده که با رویکرد تعاونی های نوآور و پیشران در استان تاسیس شدند.

فتحی ادامه داد: میزان صادرات تولیدات تعاونی ها نیز در سال گذشته نسبت به سال قبل آن ۲۱ درصد بیشتر شده و این مصداق بارز مشارکت مردمی در جهش تولید است.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵