رتبه ۱۴ برازنده ایران در شاخص های اقتصاد دانش بنیان نیست
رتبه ۱۴ برازنده ایران در شاخص های اقتصاد دانش بنیان نیست

  مهر تبریز:رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت ،افزود: متاسفانه ایران در منطقه از لحاظ دارا بودن شاخصه های مهم اقتصاد دانش بنیان رتبه چهاردهم را دارد که بسیار قابل تامل است و نشان می دهد که در این راستا باید گام های بزرگی از سوی دولتمردان برداشته شود […]

 

مهر تبریز:رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت ،افزود: متاسفانه ایران در منطقه از لحاظ دارا بودن شاخصه های مهم اقتصاد دانش بنیان رتبه چهاردهم را دارد که بسیار قابل تامل است و نشان می دهد که در این راستا باید گام های بزرگی از سوی دولتمردان برداشته شود .

به گزارش مهر تبریز،حسن آقا کثیری در همایش فناوری اطلاعات و میکرو الکترونیک (فام) از سلسله همایش های تخصصی توسعه و تجاری سازی فناوری با اشاره به فرمایشات رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: ضروری است با برنامه ریزی و تعیین راهبردهای عملیاتی  بتوانیم رتبه ایران در شاخص های اقتصاد دانش بنیان را در ده سال آینده به زیر ۵ برسانیم.

وی یادآور شد: یکی از پایه‌های محکم اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان است؛ اساس کار در اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان است، اقتصادی که متّکی باشد به علم، این خیلی مهم است.

وی افزود: در دنیای امروز، اقتصادی قدرتمند و قابل رقابت با دنیا است که دانش‌بنیان باشد در غیر این صورت آن اقتصاد توان رقابت نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به معنای این است که اقتصاد تک محصولی و ایستا به اقتصاد خلاق،‌ پویا،  باثبات و اثرگذار  در اقتصاد بین الملل تبدیل شود، ادامه داد: اقتصاد مقاومتی اقتصادی مولد، پیشرو، درون زا، برون گرا، فرصت ساز وانعطاف پذیر است که با استفاده از نفوذ فناوری به مزیت های نسبی را به مزیت های رقابتی تبیدل می کند.

آقا کثیری تاکید کرد: اقتصاد دانش بنیان، اقتصادی است که به طور مستقیم بر اساس تولید، توزیع و استفاده از دانش و اطلاعات بنا شده باشد.

وی با اشاره به ویژگی اقتصاد دانش بنیان گفت: ویژگی اقتصادهای دانش بنیان، رشد و پیشرفت از طریق سرمایه گذاری در صنایع پیشرفته و بکارگیری کارکنان ماهر می باشد.

رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به شاخص های مهم اقتصاد دانش بنیان براساس World Bank اظهار کرد: رژیم نهادی و مشوق های اقتصادی، تحصیلات و منابع انسانی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نظام نوآوری شاخص های مهم اقتصاد دانش بنیان هستند که امروزه اقتصاد کشورهای دنیا بر اساس این شاخص ها از لحاظ درجه دانش بنیانی رتبه بندی می شوند.

آقا کثیری، در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در سال ۲۰۱۳، ۲۷ درصد از صنایع فعال در زمینه الکترونیک از تحقیق و توسعه بهره برده اند، گفت: این در حالی است که این آمار در کشور ما  بسیار پایین است و صنایع در ایران به اهمیت بالای تحقیق و توسعه پی نبرده اند.

وی، بر لزوم جذب و ارتقاء فناوری در صنعت تاکید کرد و افزود:  دولت باید در این عرصه تسهیل گر و فضاساز باشد و بنگاه ها نیز به نقش موج سازی و جریان سازی خود به نحو احسن جامه عمل بپوشانند تا با همدلی ومشارکت ملی شاهد پیشرفت کشور در این عرصه باشیم.

سلسله همایش های تخصصی توسعه و تجاری سازی فناوری، از ۱۴ اردیبهشت ماه لغایت ۳۰ اردیبهشت در تبریز در حال برگزاری است.

 

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵