رشد ۲۰ درصدی صادرات آذربایجان‌شرقی در چهارماهه نخست سال
رشد ۲۰ درصدی صادرات آذربایجان‌شرقی در چهارماهه نخست سال

مهرتبریز: ناظر گمرکات آذربایجان‌شرقی گفت: در بخش صاردات در استان طی مدت چهار ماهه، ۲۰ درصد رشد داشته‌ایم، این درحالی است که صادرات کشور دچار افت شدید شده است.

به گزارش مهر تبریز، علی اصغر عباس‌زاده صادرات را موتور محرکه اقتصاد عنوان و اظهار کرد: با توجه به اینکه کالاهای وارداتی به استان ۲۰ درصد کاهش یافته است، می‌توان نتیجه گرفت فعالیت‌های تولیدی در استان افزایش یافته است.

مدیر کل گمرک تبریز با اشاره به برنامه های گمرکات استان در راستای توسعه صادرات غیرنفتی، تصریح کرد: در این راستا، برای صادرکنندگان بسته‌های حمایتی در نظر گرفته شده و ضمن اینکه تشریفات گمرکی صادرات کم شده، صادرکنندگان به راحتی می‌توانند صادرات خود را در کوتاه‌ترین زمان انجام دهند.

عباس زاده با بیان اینکه تمامی کالاهای تولیدی استان به عنوان کالای غیرنفتی در رونق اقتصاد کشور موثر است، ادامه داد: ماشین آلات و مواد غذایی به عنوان کالای غیرنفتی در راستای رونق اقتصادی موثر است، بنابراین افزایش ۲۰ درصدی کالاهای غیرنفتی از گمرکات استان بسیار ارزشمند است و باید واحد های تولیدی از این فرصت نهایت استفاده را به عمل آورند.

وی در خصوص ضرورت صادرات غیرنفتی عنوان کرد: صنعت کشور نیامند تثبیت نرخ ارز است، منابع ارزی از طریق فروش درآمدهای نفتی و معدنی حاصل می‌شود؛ در غیر این صورت از روی اجبار ارز را از طریق صادرات غیرنفتی، تامین می‌کنیم، بنابراین افزایش نرخ ارز به نفع صاردات است.

عباس‌زاده با اشاره به تاثیر صادرات بر اشتغالزایی خاطرنشان کرد: صادرات غیرنفتی ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا، وضعیت اشتغال در جامعه را بهبود بخشیده و درآمدهای ارزی را برای تامین نیازهای وارداتی کسب می‌کند.