رشد ۹۶ درصدی صادرات کالا از گمرکات آذربایجان شرقی در ده ماهه سالجاری
رشد ۹۶ درصدی صادرات کالا از گمرکات آذربایجان شرقی در ده ماهه سالجاری
مهرتبریز-ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک تبریزگفت :درده ماهه سالجاری بیش از 2 میلیون و277 هزارتن کالا به ارزش دو میلیارد و 676 میلیون دلار  از گمرکات استان صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب 32 و 96 درصد افزایش داشته است.

مهرتبریز-ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک تبریزگفت :درده ماهه سالجاری بیش از ۲ میلیون و۲۷۷ هزارتن کالا به ارزش دو میلیارد و ۶۷۶ میلیون دلار  از گمرکات استان صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب ۳۲ و ۹۶ درصد افزایش داشته است.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ اورنگی در ادامه محصولات صادراتی از گمرکات استان آذربایجان شرقی  در ده ماهه سالجاری را سوخت های معدنی  روغن های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها ، چدن آهن و فولاد ،مواد پلاستیکی واشیای ساخته شده از این مواد ،میوه های خوراکی، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد ،مس و مصنوعات از مس ،  شیشه و مصنوعات شیشه ای ،ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزاء و قطعات آنها ،فرآورده های غلات و کاکائو و فرآورده های  آن عنوان کرد و افزود: این محصولات بیشتر به کشورهای ترکیه ، عراق ،ارمنستان،گرجستان، آذربایجان،چین،افغانستان،پاکستان ، ایتالیا، بلغارستان و سایر کشورهای دیگر صادر شده است.
وی با اشاره به فعالیت گمرکات استان در مقایسه با سایر گمرکات کشور، تصریح کرد: در ۱۰ ماهه سالجاری بیش ازیک میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و۵۷۶ میلیون دلار از گمرک تبریز  صادر شده است که از لحاظ  وزنی و ارزش دلاری در بین ۱۰ گمرک اول صادراتی کشور ورتبه اول بین گمرکات استان  قرار گرفته است.
دبیر ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی آذربایجان شرقی افزود: در ۱۰ ماهه سالجاری حدود ۴۴۰هزار تن به ارزش بیش از ۹۹۲ میلیون دلار کالا از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است.
وی  با بیان اینکه این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب ۷۳و ۲۸درصد افزایش داشته است،گفت: توتون و تنباکو ،ماشین آلات و وسایل مکانیکی  اجزاءو قطعات آنها ،گوشت و احشای خوراکی ،کاغذ و مقوا ، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد، چدن آهن و فولاد ،  ماشین آلات و دستگاههای برقی ، چوب و اشیاء چوبی، کاکائو و فرآورده های آن  و خمیر چوب بیشتر کالاهای وارداتی بوده است.
اورنگی  تصریح کرد: عمده واردات به ترتیب از کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی ، آلمان  ، چین ،گرجستان ،ژاپن ،ایتالیا،جمهوری کره، هند وفدراسیون روسیه بوده است.
اورنگی در پایان اظهار داشت : درآمدهای وصولی گمرکات استان در۱۰ ماهه سالجاری افزون بر پنج هزار و۲۴۴ میلیاردریال بوده است که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل۲۲ درصد افزایش داشته است.