رویکرد تعاملی در وصول مطالبات تامین اجتماعی آذربایجان شرقی
رویکرد تعاملی در وصول مطالبات تامین اجتماعی آذربایجان شرقی
مهرتبریز-مدیرکل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی گفت:با تلاش همکاران بنده ،میزان رضایت ۸۵ درصدی خدمات بگیران از این اداره ثبت گردیده اما انتظار ما این است که این درصد باید صعود کند و طبق هدف گذاری، به بالای ۹۰ درصد برسد.

مهرتبریز-مدیرکل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی گفت:با تلاش همکاران بنده ،میزان رضایت ۸۵ درصدی خدمات بگیران از این اداره ثبت گردیده اما انتظار ما این است که این درصد باید صعود کند و طبق هدف گذاری، به بالای ۹۰ درصد برسد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ یونس دباغ صادقی پور در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته تامین اجتماعی برگزارشده بود افزود؛ طرح توسعه پوشش فراگیر آحاد جامعه از اواسط ۱۴۰۰ آغاز شده است و در همین راستا در سال گذشته یکصد هزار نفر به آمار تحت پوشش تامین اجتماعی استان اضافه شد که ۱۴ هزار نفر را زنان خانه دار و چهار هزار و ۸۰۰ نفر را دانشجویان تشکیل می دهد.

مدیرکل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری آریا ضمن اشاره به رویکرد تعاملی این اداره کل در دریافت حق بیمه از کارفرمایان، تصریح کرد؛ در حال حاضر ۲۸ هزار میلیارد ریال از این بابت از مجموعه های دولتی و خصوصی طلبکار هستیم.

وی اظهار داشت؛با تدبیر و سیاست کاری که اعمال شد، رویکرد تعاملی در وصول این مطالبات موجب شده تا در پنج سال گذشته رقم طلب از کارفرمایان دولتی و خصوصی سیر صعودی نداشته باشد.

دباغ صادقی پور همچنین به پرداخت وام قرض الحسنه به بازنشستگان و مستمری بگیران اشاره کرد و گفت: این رقم از ۷۰ میلیون به ۲۰۰ میلیون ریال در سال گذشته افزایش یافت و با ۶ هزار و ۵۰۰ نفر پرداخت شد و امسال نیز این رقم به ۳۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است که به دنبال تامین منابع هستیم.

وی همچنین از اجرای طرح خیرین آینده ساز تامین اجتماعی خبرداد و افزود: در راستای این طرح، دانشجویان تحت پوشش بهزیستی و نهادهای حمایتی، با مشارکت خیران، بیمه شده و حق بیمه آنها از سوی خیران پرداخت می شود.

دباغ صادقی پور خاطر نشان شد:در حال حاضر ۵۹ خدمت به جامعه هدف تامین اجتماعی به صورت الکترونیکی ارایه می شود که نقش مهمی در بالا بردن میزان رضایت از خدمات این اداره کل دارد.

مدیرکل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی؛به ابرچالش هایی که تامین اجتماعی با آنها مواجه است اشاره و اظهار کرد: نسبت پشتیبانی در استان ۳.۷ درصد است یعنی از ۳.۷ نفر حق بیمه دریافت و حقوق یک بازنشسته پرداخت می شود که این رقم زمانی هشت به یک بود.

دباغ صادقی پور دلیل کاهش نسبت پشتیبانی در تامین اجتماعی استان را صنعتی بودن این منطقه و قرارگرفتن بیشتر مشاغل در ردیف مشاغل سخت و زیان آور عنوان کرد و گفت: امیدوارم حاکمیت، دولت و مجلس فکری اساسی در این مورد بکنند.

وی با انتقاد ازطلاق های صوری و فرار بیمه ای گفت: مجلس باید در این موضوع ورود کند و با تغییر برخی قوانین، چالش های پیش روی صندوق های بیمه ای را رفع کند.

دباغ صادقی پور ادامه داد: در مورد فرار بیمه ای، اقداماتی در سازمان صورت گرفت اما نیاز است تا مجلس با وضع قوانینی، ممنوعیت اجازه ورود با کارگاه های بالای ۵۰ نفر را برطرف کند ضمن اینکه تامین اجتماعی نیز با ارسال پیامک به ذینفعان؛ به دنبال جلوگیری از فرارهای بیمه ای و تخلفات احتمالی در میزان حق بیمه و عناوین شغلی است.

دباغ صادقی پور با اشاره به تعداد کارگران ساختمانی بیمه شده از این محل در استان اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر ۴۵ هزار و ۱۳۰ نفر در استان شامل این نوع بیمه هستند و در بررسی که در این مورد صورت گرفت بیش از هزار و ۷۰۰ نفر غیرواقع تشخیص داده شده و بیمه شان لغو شد.

وی ادامه داد: در بیمه قالی بافی نیز که در سال ۹۴ آغاز شد حدود ۹۶ هزار نفر در استان تحت پوشش این نوع بیمه قرار گرفتند اما در بررسی های بعدی این رقم تا ۳۶ هزار نفر کاهش فرجه سه ماهه پرداخت حق بیمه به چهار ماه افزایش یافت.

مدیر درمان تامین اجتماعی آذربایجان شرقی نیز در این نشست به تشکیل صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج در مهر ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: ۵۰ تا ۸۰ درصد هزینه های درمان این بیماران از سوی مدیریت درمان پرداخت می شود به طوریکه سال گذشته ۲۱۰ میلیارد ریال و از ابتدای امسال ۱۰۰ میلیارد ریال برای درمان این بیماران پرداخت شده است.

حسن سیدی ادامه داد: در بحث ناباروری نیز سال گذشته یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال پرداختی داشتیم که ۱۷۰میلیارد ریال آن برای درمان های سرپایی در این بخش بوده است.

وی بیان کرد:درمان کودکان زیر هفت سال نیز در تمامی بیمارستان ها و درمانگاه های زیر پوشش این مدیریت رایگان بود و تنها در بحث دارو، حق فرانشیر اخذ می شود.

سیدی در خاتمه در ارتباط با تعداد پرستاران در بیمارستان های تامین اجتماعی تاکید کرد: ضریب اشغال تخت های این بیمارستان ها ۸۰درصد است اما نرم پرستاری در آنها بالای ۹۵ درصد است و ۴۰ درصد استخدامی های مدیریت درمان تامین اجتماعی در استان به پرستاران اختصاص دارد.