ساخت یادمان شهید جمهور در محل سقوط بالگرد
ساخت یادمان شهید جمهور در محل سقوط بالگرد
مهرتبریز-مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست کشور اعلام کرد: عملیات اجرایی یادمان شهید جمهور و همراهانش در محل سقوط بالگرد در ارتفاعات دیزمار حوالی ورزقان آغاز می‌شود.

 به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ سعیدی در نشست هم اندیشی با خبرنگاران در تبریز افزود: منطقه دیزمار با همان عنوان تاریخی خود باقی است و سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل اینکه منطقه جزو مناطق زیرپوشش است و به دلیل اهمیت تاریخی و سیاسی حادثه اقدام به ایجاد نماد در محل می‌کند. وی اظهار کرد: یادمان شهید جمهور در ارتفاعات دیزمار می‌تواند تداعیگر فعالیت‌های جهادی دولت انقلابی و مردمی و نیز پاسداشت تلاش‌های خستگی ناپذیر رییس جمهور شهید و هیات همراه باشد.

وی با اشاره به اینکه قرار بود آیین تجلیل از محیط بانان نمونه کشور با حضور شهید آیت الله رییسی روز سوم خرداد ماه در مشهد برگزار شود، یادآور شد: متاسفانه حادثه دلخراش و جانسوز سقوط بالگرد موجب لغو این مراسم شد. وی ادامه داد: بر همین اساس آیین یاد شده و تجلیل از محیط بانان نمونه، خانواده‌های نمونه شهدا و جانبازان محیط زیست و یگان‌های برتر محیط زیست کشور فردا در تبریز و با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و مقامات ارشد آذربایجان شرقی برگزار خواهد شد.

سعیدی دوران سه ساله دولت مردمی و انقلابی در حوزه محیط زیست را یکی از مهمترین دوران تاریخ این مجموعه دانست و با بیان اینکه شخص رییس جمهوری شهید مدافع اصلی حفاظت از محیط زیست بود، افزایش ۸۰ هزار هکتاری اراضی زیر مدیریت این سازمان در سه سال را جز کارنامه‌های بسیار مهم و موفق برشمرد که این موضوع در شرایطی محقق شد که کمبود‌های بودجه‌ای همچنان یکی از چالش‌های مهم محیط زیست است.

به گفته وی بودجه سازمان محیط زیست تنها ۱۲ صدم درصد کل بودجه کشور است که این رقم در کشوری مثل افغانستان ۲ درصد و در آمریکا ۲۰ درصد است. سعیدی کشف و ضبط بیش از ۱۸ هزار قبضه انواع اسلحه، ایجاد و راه اندازی ۲ هزار خانه محیط زیست، چهار برابر شدن پایش‌های زیست محیطی، ایجاد و تاسیس یگان‌های حفاظت دریایی، توجه به حفاظت مشارکتی با حضور و دخالت مردم و اعطای ۱۸ هزار کارت همیار محیط زیست را از جمله کارنامه سه ساله سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد.

۳۰ اردیبهشت امسال بالگرد حامل آیت الله رئیسی در ارتفاعات دیزمار شهرستان ورزقان سقوط کرد و منجر به شهادت رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، نماینده ولی فقیه و استاندار آذربایجان شرقی شد.