سامانه بهین‌یاب برای ثبت‌نام واحدهای تولیدی فعال است/ پرداخت ۵هزار میلیارد ریال تسهیلات در سال گذشته
سامانه بهین‌یاب برای ثبت‌نام واحدهای تولیدی فعال است/ پرداخت ۵هزار میلیارد ریال تسهیلات در سال گذشته

مهرتبریز: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل جدید طرح رونق تولید در سال ۹۶، گفت: سامانه بهین‌یاب برای ثبت‌نام واحدهای صنعتی و تولیدی متقاضی تسهیلات، فعال است و این واحدها می‌توانند برای دریافت تسهیلات ثبت‌نام کنند.

به گزارش مهرتبریز،علی نواداد با اشاره به ارزیابی صورت گرفته از عملکرد استان‌ها در حوزه اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید توسط وزارت کشور، افزود: نتایج این ارزیابی در نامه‌ای از سوی وزیر کشور به رییس جمهور اعلام شده است که بخشی از آن شامل موفقیت‌های استان آذربایجان شرقی در این حوزه است.

وی خاطرنشان کرد: استان آذربایجان شرقی در ارزیابی انجام‌شده، رتبه اول در افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی را کسب کرده است، به نحوی‌که از مجموع ۱۰هزار و ۶۹۴ واحد تولیدی که در سطح کشور مورد حمایت مالی قرار گرفتند، سهم استان آذربایجان شرقی، یک‌هزار و ۴۳۳ واحد بود.

نواداد گفت: استان آذربایجان شرقی همچنین در زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی جدید از طریق افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی، رتبه اول را با ایجاد ۲۹هزار و ۲۶۲ شغل جدید کسب کرد و استان اصفهان با هشت‌هزار و ۷۰۴ فرصت شغلی در رتبه دوم قرار گرفت.

وی همچنین از کسب رتبه دوم کشوری از نظر طرح‌های جدید سرمایه‌گذاری خبر داد و گفت: در سال گذشته از ۳۶۵ طرح سرمایه‌گذاری حمایت‌های لازم انجام شد.

نواداد ادامه داد: در سال گذشته همچنین توانستیم در ایجاد فرصت‌های شغلی از محل اتمام طرح‌های سرمایه‌گذاری، رتبه اول کشور را کسب کنیم که سهم استان در این زمینه، پنج‌هزار و ۱۹ شغل جدید بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی در ادامه میزان حمایت‌های مالی از واحدهای تولیدی استان را از ابتدای سال ۹۵ تا خرداد ماه سال جاری، بیش از ۱۱هزار و ۲۱۶ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: سهمیه استان از طرح رونق تولید در سال گذشته، ۵۱۵ واحد و شش‌هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال تسهیلات بود، اما با اهتمام سیستم بانکی استان و دستگاه‌های مسئول توانستیم مجموعاً پنج‌هزار و ۳۳۲ میلیارد ریال تسهیلات به ۷۳۴ واحد تولیدی پرداخت کنیم که بیش از سهمیه تعیین‌شده برای استان بود.

نواداد اضافه کرد: علاوه بر این، بانک‌های استان نیز از منابع داخلی خود دوهزار و ۶۸۴ میلیارد ریال به ۵۷۰ واحد تولیدی تسهیلات پرداخت و با استمهال بدهی ۲۸۷ واحد به میزان سه‌هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال موافقت کردند.

وی خاطرنشان کرد: استان آذربایجان شرقی از نظر تعداد تسهیلات پرداخت شده رتبه پنجم و از نظر مبلغ پرداختی رتبه سوم کشور را کسب کرده است.

نواداد در خصوص عملکرد کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان نیز گفت: در سایه اقدامات انجام یافته توسط این کارگروه و همکاری دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی، میزان صادرات استان در سال ۹۵، ۲۰ درصد افزایش یافت.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت کارگو (پایانه بار هوایی) در سال ۹۵ نسبت به سال قبل از آن، یک‌هزار و ۱۹۶ درصد افزایش داشته و حجم پروازهای خارجی نیز با روان‌سازی امور مسافری و گمرکی ۱۰۰ درصد رشد یافته است.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵