سمینار آموزشی طرح آمارگیری از گردشگران ملی در تبریز آغاز به کار کرد/تبریز ۲۰۱۸ نقطه آغاز رشد و توسعه گردشگری آذربایجان‌شرقی
سمینار آموزشی طرح آمارگیری از گردشگران ملی در تبریز آغاز به کار کرد/تبریز ۲۰۱۸ نقطه آغاز رشد و توسعه گردشگری آذربایجان‌شرقی

مهر تبریز:رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: تبریز ۲۰۱۸ می تواند نقطه آغازین حرکت صنعت گردشگری استان در مسیر رشد و توسعه دانست.

به گزارش مهرتبریز، داود بهبودی در مراسم آغاز به کار «سمینار آموزشی طرح آمارگیری از گردشگران ملی» در تبریز اظهار داشت: استان آذربایجان‌شرقی دارای ۲۱ شهرستان و سه میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جمعیت است که حدود ۴۵ درصد این جمعیت در تبریز ساکن هستند و توزیع فضای امکانات از این اعداد و ارقام تبعیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه این استان نیز مثل سایر استان‌های کشور جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی متعددی دارد، افزود: روستاهای توریستی بنام، شاخص و منحصر بفردی مثل کندوان که تنها روستای صخره‌ای زنده دنیاست، زنوزق و اشتبین همواره پذیرای گردشگران داخلی و خارجی هستند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی یادآور شد: بازار تبریز به عنوان بزرگترین بازار مسقف دنیا و مرکز تجاری و قلب اقتصادی استان و منطقه، رصدخانه شیخ فضل‌الله، کلیسای سنت استپانوس و قلعه بابک از جمله اماکن گردشگری این استان به شمار می‌روند.

بهبودی از جنگل‌های بکر و گونه‌های طبیعی منحصر بفرد ارسباران، سواحل سرخ دریاچه ارومیه، ذخایر فسیلی مراغه، دامنه‌های سهند و سبلان و حاشیه رودخانه ارس به عنوان جاذبه‌های گردشگری طبیعی این استان یاد کرد.

وی با اشاره به وجود مناسبات، فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مختلف ملی، محلی و مذهبی در این استان، اذعان داشت: آذربایجان‌شرقی در عرصه خدمات مثل گردشگری سلامت، گردشگری علمی، اقتصادی و تجاری در عرصه داخلی و خارجی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

بهبودی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ انتخاب شده که تنها پنج شهر خاورمیانه موفق شده‌اند به این عنوان دست یابند، یادآور شد: این اتفاق را نقطه آغازین حرکت در مسیر رشد و توسعه صنعت گردشگری استان می‌دانیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در عین حال خاطرنشان ساخت: قطعا نمی‌توانیم شکاف‌های زیرساختی، فرهنگی و نرم‌افزاری جامعه را در مدت محدود یک یا دو ساله رفع کنیم؛ اما فرصت تبریز ۲۰۱۸ می‌تواند با ایجاد تعاملات اقتصادی، اجتماعی و بویژه فرهنگی میان گردشگران داخلی و خارجی با شهروندان، موجب درهم تنیدگی بیشتر بین جوامع و اصلاح رفتارها و نگرش‌ها شود.

گفتنی است این سمینار آموزشی با همکاری مرکز آمار ایران و با حضور کارشناسان آمار از سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی سراسر کشور بمدت سه روز به میزبانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آذربایجان شرقی در تبریز برگزار می‌شود.