شهرداری ها و ادارات حمل و نقل برای تجهیز خیابان ها به دوربین های کنترلی پلیس را همراهی کنند
شهرداری ها و ادارات حمل و نقل برای تجهیز خیابان ها به دوربین های کنترلی پلیس را همراهی کنند
مهرتبریز-فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی از کم بودن امکانات و تجهیزات کنترلی نیروی انتظامی در تبریز خبر داد و گفت: این امکانات قابل مقایسه با دیگر کلانشهرها نبوده و همکاری دستگاه ها برای جبران این کمبود ضروری است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛سردار علی محمدی در نشست خبری با خبرنگاران افزود: شهرداری ها و ادارات حمل و نقل جاده ای باید در زمینه تجهیز خیابان ها به دوربین های کنترلی، در کنار پلیس باشند زیرا پلیس به تنهایی این توان را ندارد.

فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به شعار امسال نیروی انتظامی، که “آرامش و امنیت در بهار قرآن و طبیعت” نامگذاری شده گفت:برای اجرایی شدن این مهم در این راستا پلیس تلاش دارد تا با تلاش شبانه روزی، این شعار را عینیت بخشد.

محمدی ضمن ارایه گزارش عملکرد یکساله پلیس در آذربایجان شرقی افزود: امسال بالغ بر یک هزار و ۱۳۵ پرونده تخلف اقتصادی در استان به ارزش چهار هزار و ۲۰۶ میلیارد و ۵۹۰ میلیون ریال تشکیل شده است که نتایج آن بعد از صدور آرای دادگاه به سمع و نظر مردم خواهد رسید.

وی خاطر نشان شدبا تلاش همکاران بنده یک هزار و ۲۳۹ نفر در این ارتباط دستگیر شده اند و پرونده این افراد مراحل قانونی خود را طی می کند.

فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی در ادامه ارایه عملکرد پلیس امنیت اظهارداشت:بر این اساس با تشکیل ۲۱۹ پرونده و دستگیری متهمانی در این ارتباط در گمرک های جلفا و نوردوز پلیس امنیت اقتصادی در آذربایجان شرقی پرونده های به ارزش ۵۵۰ میلیارد ریال تشکیل داده است.

سردار محمدی همچنین از بالا بودن رتبه استان در نزاع دسته جمعی و رفتارهای خشن استان در کشور خبر داد و گفت: تلاش نیروی انتظامی در استان فراهم کردن محیطی امن برای شهروندان است و همکاری مردم با پلیس، رسیدن به این هدف را آسان تر می کند.

وی ضمن گزارش عملکرد یکساله پلیس در استان،اضافه کرد: خوشبختانه آمار سرقت در استان در مقایسه با سال قبل تغییر نکرده در مقابل آمار کشفیات ۲ درصد رشد داشته و هشت هزار سارق دستگیر و تحویل مقام های قضایی شدند.

فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی تصریح کرد: همچنین ۶۵۳ باند در سالجاری از سوی پلیس شناسایی و متلاشی شده که نسبت به سال قبل ۶ درصد افزایش یافته است.

محمدی با بیان اینکه سرقت از اماکن خصوصی به دلیل سهل انگاری صاحبان این اماکن بیشتر وقت پلیس را می گیرد، افزود: عدم ایمن سازی و نصب دوربین و رها کردن خانه باغ ها، این اماکن را در ردیف سرقت های آسان قرار داده در صورتی که رعایت نکات ایمنی و نصب تجهیزات بازدارنده، می تواند از وقوع این سرقت ها جلوگیری کند.

وی به بالا بودن رتبه آذربایجان شرقی در زمینه کلاهبرداری نیز اشاره کرد و گفت: آگاه سازی مردم برای کاهش آمار کلاهبرداری در استان ضروری است زیرا به دلیل سوق معاملات به فضای مجازی، بیشتر مردم در معرض کلاهبرداری قرار دارند.

وی با بیان اینکه شاهد وقوع جرایم در فضای مجازی به دلیل ناآگاهی مردم هستیم، گفت: نبود اطلاعات در این زمینه، موجب رشد تخلفات و جرایم در این فضا از قبیل برداشت های غیرمجاز اینترنتی، کلاهبرداری رایانه ای و سرقت هستیم که با تلاش پلیس فتا، در سالجاری یک هزار و ۶۶۶ نفر در این زمینه دستگیر شدند.

سردار محمدی همچنین از افزایش ۲۵ درصدی متلاشی شدن باندهای مواد مخدر در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: میزان کشفیات نسبت به سال قبل تغییر نکرده و میزان شیوع اعتیاد در استان نیز پایین بوده و در رتبه بیست و هشتم قرار داریم.

این فرمانده ارشد در پلیس آذرباجانشرقی، همچنین به توقیف و ضبط ۸۹۸ خودروی شوتی در استان نیز اشاره کرد و افزود: پلیس با هرگونه اقدامی که امنیت جانی مردم و اقتصاد کشور را به خطر بیاندازد به طور قاطع برخورد خواهد کرد.

محمدی به تعداد تماس های مردمی با فوریت های پلیس در سالجاری اشاره کرد و گفت: در این مدت ۲ میلیون و ۳۴۰ هزار تماس با این مرکز صورت گرفته که نسبت به سال قبل هشت درصد بیشتر شده است.

وی از افزایش آمار تلفات تصادفات درون شهری و برون شهری در استان ابراز گلایه کرد و گفت: اقدام هنجارشکنانه در رانندگی، رفتار غیرمتعارف و خارج از قانون ، موجب بروز برخی تصادفات در داخل شهرها می شود که غیرقابل درک هستند از این رو، باید فرهنگ سازی کنیم که نقش رسانه های در این زمینه، بسیار مهم است.

محمدی با بیان اینکه مقابله با اراذل و اوباش یکی از اولویت های پلیس است، گفت: پلیس با تمام توان و بدون ملاحظه، مقابل این افراد ایستاده و در این راستا، ۴۰۹ نفر از اراذل و اوباش استان که امنیت جانی و مالی مردم را به خطر انداخته بودند دستگیر شدند ضمن اینکه چند نفر دیگر نیز احضار شده و تذکر گرفتند.

محمدی گفت:پلیس با شادی بدون خسارت مشکلی ندارد و به دنبال آرامش و امنیت مردم است که امیدوارم مردم با رعایت توصیه های پلیس، در کاهش خسارات و آسیب های چهارشنبه سوری همکاری کنند.

این فرمانده ارشده پلیس انتظامی آذربایجانشرقی،به تقارن ماه مبارک رمضان و عید نوروز اشاره کرد و گفت: تمهیدات لازم در این زمینه و برخورداری مسافران نوروزی از خدمات رستوران ها و مکان پذیرایی اندیشیده شده است.

وی ادامه داد: رستوران هایی که مشخص و تعیین شده اند می توانند با رعایت حدود و قوانین شرع، به مسافران نوروزی که عذر شرعی دارند ارایه خدمات کنند.

سردارمحمدی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری  آریا اظهار داشت: امسال شاهد افزایش ۲.۱۶ برابر برخورد پلیس با اتباع بیگانه غیرمجاز در استان بودیم و سال گذشته نیز ۳۸۸ نفر و امسال ۸۴۰ نفر از اتباع بیگانه غیرمجاز از سوی پلیس شناسایی و طرد شدند.

فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی تاکید کرد:عمده این اتباع اهل افغانستان بودند و تعداد معدودی نیز تبعه پاکستانی و بنگلادشی در بین آنها بوده است و ما از مردم می خواهیم در این خصوص نیز با پلیس همراهی بیشتر داشته باشند.

وی ادامه داد: در زمینه نظارت بر اماکن نیز ۱۸ هزار و ۱۸۰ مورد نظارت بر اماکن صورت گرفته که منجر به کشف یک هزار و ۹۲۲ مورد تخلف شده است.

فرمانده انتظامی استان در پایان اشاره ای  به جشن‌های چهارشنبه آخر سال و برخی رسم‌های غلط  و افزود: مردم به جشن‌های معقول روی بیاورند و تماشاگر رفتار‌های ناهنجار نباشند.