سفیر فنلاند در ایران: خواهان تبادل پیشرفت‌های فناورانه هستیم/ فنلاند الگوی هوشمندسازی شهری برای تبریز
سفیر فنلاند در ایران: خواهان تبادل پیشرفت‌های فناورانه هستیم/ فنلاند الگوی هوشمندسازی شهری برای تبریز
مهرتبریز-سفیر فنلاند در ایران گفت: تبریز یکی از مهمترین شهرهای بزرگ صنعتی ایران بوده و در آینده می‌تواند بستر بخش مهمی از روابط اقتصادی بین ایران و فنلاند باشد.

مهرتبریز-سفیر فنلاند در ایران گفت: تبریز یکی از مهمترین شهرهای بزرگ صنعتی ایران بوده و در آینده می‌تواند بستر بخش مهمی از روابط اقتصادی بین ایران و فنلاند باشد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز،کاری کاهیلوئوتو ظهر امروز در دیدار با شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر تبریز اظهار کرد: در گذشته گردشگران زیادی از تبریز به فنلاند سفر می کردند که تلاش داریم این موضوع دوباره فعال شود.

وی با اشاره به پیشرفت‌های فناورانه در فنلاند گفت: شش شهر فنلاند به عنوان شهر هوشمند به شمار می روند و در زمینه تولید برق از پسماند نیز، فنلاند پیشرفت زیادی دارد و قبلا در ویتنام نیز این موضوع راه‌اندازی شده است.

کاری کاهیلوئوتو با بیان اینکه موضوع آب می‌تواند پرچم اول فنلاند برای ورود به اقتصاد ایران باشد، تصریح کرد: در زمینه آب شرکت‌های مختلفی وجود دارد که علاقمند به فعالیت در موضوع آب در ایران هستند ولی در این بین مهمترین مسئله برای ما دریاچه ارومیه و استفاده از فناوری‌های نوین برای احیای این دریاچه است.

سفیر فنلاند در ایران با تشریح موقعیت این کشور یادآور شد: فنلاند کشور نسبتا کوچکی با پنج و نیم میلیون نفر جمعیت در شمال اروپا واقع شده است و شکوفایی اقتصاد آن به سبب روابط تجاری و صادرات است.

وی با اشاره به روابط بین ایران و فنلاند خاطرنشان کرد: ایران اولین کشور خارج از اروپا بود که استقلال فنلاند را به رسمیت شناخت و همیشه روابط خوبی داشته‌ایم و در شرایط کنونی نیز به دنبال نقاط مشترک و حفظ ارتباطات بین دو کشور هستیم.

کاری کاهیلوئوتو افزود: هدف ما یادگیری مسائل بیشتر در این سفرها و معرفی ظرفیت‌های فنلاند است و همچنین شناسایی افراد مختلف برای احیای روابط اقتصادی و تجاری را دنبال می کنیم.

سفیر فنلاند در ایران ادامه داد: فنلاند در حوزه آموزش نیز قوی بوده و خدمات خود را به عنوان خدمات تجاری به کشورهای دیگر ارائه می‌دهد و شرکت‌هایی در این حوزه فعال هستند.

شهردار تبریز نیز در این دیدار اظهار امیدواری کرد حضور سفیر فنلاند در تبریز موجب آغاز ارتباطات با این کشور باشد و گفت: امیدوارم با توجه به ظرفیت‌های مهم کشور فنلاند و ظرفیت‌ها و استعدادهای این کشور، بتوانیم اشتراکات خوبی با این کشور ایجاد کنیم و به خصوص شهر تبریز می‌تواند مرکز این اشتراکات باشد.

یعقوب هوشیار افزود: تبریز از لحاظ وسعت سومین کلانشهر ایران و به لحاظ تاریخی، دارای تاریخ غنی و پرباری بوده و پنج مرتبه پایتخت ایران شده و در حوزه اقتصادی نیز یکی از قطب‌های اقتصادی ایران در طول تاریخ بوده است.

وی با اشاره به میهمان نوازی مردم تبریز تصریح کرد: همواره پیام صلح را به جهان ارسال کرده‌ایم و امروز از اتفاقاتی که در فلسطین و توسط رژیم اسراییل اتفاق می‌افتد، نگران هستیم. اتفاقی که در فلسطین رخ می‌دهد، موضوعی فراتر از مذهب، ملیت و کشور است و وظیفه همه ملت‌های آزادیخواه است در این حوزه ورود کرده و از انسانیت و صلح دفاع کنند.

هوشیار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیشتازی تبریز در حوزه های مختلف مدیریت شهری، گفت: در حوزه مدیریت شهری، تبریز یکی از کلانشهرهای بوده که در حوزه های مخالف پیشتاز است که از آن جمله می توان به حوزه حمل و نقل، ترافیک و هوای پاک اشاره کرد و به تازگی در حوزه شهر هوشمند و آی تی اقدامات جدیدی آغاز شده است.

شهردار تبریز افزود: از توجه شما نسبت به دریاچه ارومیه قدردانم و با توجه به ظرفیت هایی موجود در فنلاند می توانیم در حوزه های مختلف همکاری داشته باشیم چرا که در کشور فنلاند پیشرفت های خوبی در حوزه مدیریت شهری رخ داده است.

وی با اشاره به آغاز فصل جدیدی از فعال سازی دیپلماسی شهری در کلانشهرهای ایران، گفت: امیدوارم به زودی شاهد اتفاقات خوبی در تبادلات بین مدیریت شهری های دو کشور باشیم. بر اساس سیاستگذاری مدیریت شهری در رابطه با توسعه دیپلماسی شهری، در یک سال گذشته تمام تلاش ما معرفی تبریز در سطح بین المللی و ایجاد فرصت های جدید بوده است.

شهردار تبریز از فنلاند به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی نام برد و افزود: می‌توانیم در حوزه های آب، مدیریت شهری، صنعت و اقتصاد تعاملات زیادی داشته باشیم و از تجربیات آنها استفاده کنیم.