کاربری‌ گردشگری و فرهنگی برای خانه تاریخی نیکدل تعریف می‌شود
کاربری‌ گردشگری و فرهنگی برای خانه تاریخی نیکدل تعریف می‌شود
مهرتبریز-شهردار منطقه ۸ تبریز از بهسازی خانه تاریخی نیکدل به منظور جذب هر چه بیشتر گردشگر خبر داد.

مهرتبریز-شهردار منطقه ۸ تبریز از بهسازی خانه تاریخی نیکدل به منظور جذب هر چه بیشتر گردشگر خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما؛  علی مدبر طی بازدیدی سرزده از این خانه تاریخی ضمن مهم و ارزشمند خواندن این خانه تاریخی، اظهار داشت: طی سالهای اخیر خانه تاریخی نیکدل بعد از تملک، در سه فاز زیربنایی و تحکیم بنا، تزئینات داخلی و محوطه سازی بیرونی به طور ماهرانه و زیبایی توسط شهرداری منطقه ۸ مرمت شده و اکنون شاهد تبدیل این خانه تاریخی به یکی از پتانسیل‌های گردشگری تبریز هستیم.

مدبر افزود: با توجه به پتانسیل‌های فراوان این خانه تاریخی، مصمم هستیم طی ماه‌های آتی کاربری‌های گردشگری و فرهنگی برای این خانه تاریخی تعریف کرده و به اجرا در آوریم تا روح تازه ای در کالبد این اثر تاریخی دمیده شده و کاربری گردشگری به خود بگیرد.

او ادامه داد: در تمام شهرهای گردشگر پذیر چنین خانه‌های تاریخی ارزشمند را به کاربری‌های گردشگری مانند هتل، چایخانه سنتی، نمایشگاه های هنری و موزه تبدیل می کنند که ما هم تمام تلاش خود را برای گردشگر پذیر کردن این خانه تاریخی بکار خواهیم بست.

گفتنی است، خانه نیکدل مربوط به دوره قاجار بوده و در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شماره‌ ۹۴۷۰ به ثبت ملی رسیده است. ‌این خانه شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی است که حیاط اندرونی در ضلع جنوبی و حیاط بیرونی در ضلع شمالی بنا قرار دارد. خانه در دو طبقه ساخته شده و شامل تالار بزرگ مستطیل‌شکل در مرکز بنا و دو راهرو و دو اتاق جانبی(گوشواره) در ضلع شرقی تالار است و ایوانی ستون‌دار در ضلع جنوبی بر ارسی‌های زیبای خانه سایه انداخته است.

از حیاط بیرونی توسط دو رشته راه پله ۱۳ تایی می توان وارد راهروهای جانبی و بنا شد. ارتباط حیاط اندرونی و بیرونی از زیر راهروری غربی ساختمان اصلی است. دسترسی به حیاط بیرونی از یک هشتی ورودی در ضلع شمالی بنا می‌باشد. این حیاط بزرگ‌تر و شامل دو حوض سنگی است.

زیرزمین شامل حوضخانه و دو راهرو در طرفین، فضای مرکزی و دو اتاق جانبی در طرفین این راهرو و یک اتاق در ضلع شرقی بنا است و هم چنین بنا شامل اتاق‌های گوشواره در بالای راهروهای جانبی طبقه همکف است و این مکان به دلیل استفاده از ارتفاع رفیع طنبی صورت گرفته است.

تزئینات به کار رفته در این ساختمان نیز شامل سقف و حوضخانه دارای کادر بندی بسیار زیبا و گچبری‌های آیینه کاری شده است و این خانه جزء معدود خانه‌هایی بوده که در تزئینات آن از آیینه کاری استفاده شده است.

سرستون‌های زیبای گچی، ارسی‌های نمای جنوبی بنا و آجر کاری نما و هره‌های دیوار را شامل می‌شود.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵