شهرستان شبستر رتبه دوم استان در تصویب طرح های روستایی
شهرستان شبستر رتبه دوم استان در تصویب طرح های روستایی

مهر تبریز-مدیرکل دفتر امور روستائی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی گفت: شهرستان شبستر از محل اعتبارات استانی با اختصاص ۹ درصد کل طرح های روستایی ، ۵ طرح در منطقه های صوفیان، سیس ،علیشاه ،تیل و خامنه اجرا و تسهیلات دریافت کرده اند.

مهر تبریز-مدیرکل دفتر امور روستائی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی گفت: شهرستان شبستر از محل اعتبارات استانی با اختصاص ۹ درصد کل طرح های روستایی ، ۵ طرح در منطقه های صوفیان، سیس ،علیشاه ،تیل و خامنه اجرا و تسهیلات دریافت کرده اند.

به گزارش خبرنگار ما  از شبستر ؛ مدیرکل دفتر امور روستائی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی در همایش روز ملی روستا در شبستر افزود: از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال گذشته ۹۵۰ میلیارد تومان به حساب گندم کاران روستاهای آذربایجان شرقی که بیش از ۷۵۰ هزار تن گندم تولید کرده بودند پرداخت شده است.

تقی کرمی در همایش روز ملی روستا در شبستر با اشاره به برنامه های دولت تدبیر و امید در بخش توسعه روستایی ابراز کرد: سیاست دولت تدبیر و امید حمایت از روستائیان است و در این راستا میزان اعتبارات دهیاری های شهرستان شبستر در سال اخیر معادل اعتبارات ۱۰ سال گذشته است.

کرمی مدیر کل امورروستایی وشوراهای استانداری در این همایش اظهار کرد:به گفته اندیشمندان دنیای کنونی به سمتی می رود که ۷۰ درصد شغل های فعلی از بین خواهد رفت و شغل های نوین روی کار خواهند آمد امروزه شیوه های جدید کشت محصولات و تولید گوشت با تکنولوژی های نوین رایج شده و تنها شغلی که نیروی انسانی آن کاهش نخواهد یافت صنعت گردشگری است .

کرمی گفت : در استان آذربایجان شرقی ۷۵۰ هزار تن گندم توسط روستاییان تولید و دولت تدبیر و امید ۹۵۰ میلیارد تومان به صورت نقد از کشاورزان خریداری کرده است وی افزود : امروز گندم در سطح جهانی حدود ۸۰۰ تومان است ولی در ایران به قیمت ۱۳۵۰ تومان دولت از کشاورزان خریداری و این ظلم بزرگی است که دولت را همیشه مورد اتهام قرار دهیم . امسال گردش مالی شهرستان ملکان ۹۵۰ میلیارد تومان در قبال تولید انگور است که حاصل تلاش روستائیان این منطقه می باشد .

 مدیرکل دفتر امور روستائی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی اظهار کرد : علت اینکه مرزهای روستاها از بین رفته و ایجاد مشکلات فراوان آن به خاطر عدم احترام به عرف آباواجداد است و اگر روستائیان  به اخلاقیات و باورهای قدیمی  نسبت به املاک هم احترام می گذاشتند این موارد پیش نمی آمد .

 کرمی افزود : وضعیتی که امروز در بحث برداشت های غیر مجاز از منابع طبیعی به وجود آمده به خاطر برداشته شدن حرمت های قدیمی بین روستائیان است چرا این منابع طبیعی جزئی از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران و حفاظت از محیط‌زیست وظیفه تک تک ماست.

مدیرکل دفتر امور روستائی اظهار کرد : جهاد کشاورزی هر چند خدمات بی نظیر به روستاها داده اما اهالی روستا را تنبل به بار آورده و روستائیان تمام مشکلات روستا را به گردن جهاد کشاورزی می اندازند و خود اهالی روستا مثل ایام قدیم برای حل مشکلات روستا قدم بر نمی دارند .

کرمی گفت : در بحث پسماند روستاها این قانون که تا شعاع ۴۵ کیلومتری شهرها ، شهرداری ها موظف هستند زباله های روستاها را پذیرش نمایند باید رعایت شود و تخلف از این قانون باید مورد پیگیری قرار گیرد .

مدیرکل دفتر امور روستائی استان خاطر نشان کرد : در استان آذربایجان شرقی ۸۰۰ هزار متر مربع از سال ۵۷ تا ۹۳ آسفالت معابر روستاها بوده و از سال ۹۳ به بعد ۱۵۶۰ هزار متر مربع دولت در روستاها آسفالت داده که سهم شهرستان شبستر حدود ۱۵ هزار متر مربع در روستای علیشاه و نزدیک ۱۷ هزار متر مربع روستای دیزج خلیل آسفالت ریزی توسط دولت تدبیر و امید صورت گرفته است و در روستای تیل و قرتپه بیش از ۹۰ درصد روستا آسفالت ریزی و این حاصل تلاش دولت جمهوری اسلامی است .

کرمی خاطر نشان کرد : در استان آذربایجان شرقی روستاهایی وجود دارد که از لحاظ برخورداری از بودجه دولت کمتر از سایر نقاط استفاده کرده اند ، برای مثال در روستاهای چاروایماق بیش از ۷۰ درصد روستاها جاده خاکی دارند و باید توزیع متوازن بودجه بین تمام روستاها انجام گیرد.

کرمی گفت : تمام خیرین محترم که برا روستاها اعتباراتی تخصیص داده اند از مالیات معاف هستند ولی تمام دهیاران موظف هستند اظهار نامه مالیاتی هر ساله پر کرده و به اداره دارایی ارائه نمایند .

وی افزود : کمیته فنی امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی۵۸۶ میلیارد تومان طرح بررسی و ۲۰۳ میلیارد تومان در روستاها مصوب و ارجاع به بانک شده اند که با نرخ ۶ درصد بانک ها تعهد  داده و پرداخت کنند و ۴۳۷ طرح عقد قرارداد و ۳۰۵۹ فرصت شغلی از این محل در استان ایجاد شده است . کرمی افزود : سهم شبستر ۴ میلیارد تومان بود ولی اکنون ۲۲ میلیارد تومان بانک ها تعهد کرده به روستاهای شهرستان شبستر پرداخت کنند و تا امروز ۱۷ میلیارد ۵۵۷ میلیون تومان عقد قرارداد با بانک ها صورت گرفته که به صورت مرحله ای پرداخت می کند.

شهرستان شبستر از محل اعتبارات استانی با اختصاص ۹ درصد کل طرح های روستایی ، ۵ طرح در منطقه های صوفیان، سیس ،علیشاه ،تیل و خامنه اجرا و  با نرخ ۸ درصد تسهیلات دریافت کرده اند . کرمی از روستائیان شهرستان شبستر خواست با روی آوردن به ایجاد اشتغال روستایی که درآمد پایدار دارد مانع مهاجرت روستائیان به شهرها شوند. ایلخانی

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵