طرح تشدید نظارت بر مراکز تولید و عرضه فرآورده های خام دامی در آذربایجان شرقی آغاز شد
طرح تشدید نظارت بر مراکز تولید و عرضه فرآورده های خام دامی در آذربایجان شرقی آغاز شد
مهرتبریز-مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی از آغاز طرح تشدید نظارت بر مراکز تولید بسته بندی و عرضه فرآورده های خام دامی ویژه ماه مبارک رمضان و عید سعید نوروز در استان خبر داد.

مهرتبریز-مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی از آغاز طرح تشدید نظارت بر مراکز تولید بسته بندی و عرضه فرآورده های خام دامی ویژه ماه مبارک رمضان و عید سعید نوروز در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ دکتر یحیی شیری پور مدیر کل دامپزشکی استان در گفت و گو با خبرنگار واحد مرکزی خبر صدا و سیمای مرکز استان آذربایجان شرقی، زمان اجرای این طرح را از ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ تا ۲۲ فرودین ماه سال ۱۴۰۳ اعلام نمود و گفت: امسال در طرح تشدید کنترل بهداشتی ۳۵ اکیپ ثابت و ۶۳ اکیپ سیار مشارکت دارند.

وی افزود: این نظارت ها در ۲ نوبت کاری صبح و بعد از ظهر از ساعت ۸ تا ۲۰ عصر، بر مراکز تولید، بسته بندی و عرضه فرآورده های خام دامی شامل، اماکن عرضه (قصابی، مرغ و ماهی فروشی ها)، کشتارگاه های دام و طیور، سردخانه های نگهداری، کارگاه های فرآوری و بسته بندی فرآورده های خام دامی نظارت می کنند.

دکتر شیری پور گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون میزان ۱۶۵ هزار بازرسی بهداشتی از مراکز تولید و عرضه صورت گرفته است که ۲۵۰ پرونده غذایی تشکیل شده و ۳۵ واحد متخلف بهداشتی پلمب گردیده است، همچنین حدود ۱۹۵ تن انواع فرآورده خام دامی غیر بهداشتی نیز در جریان این بازدید ها کشف و ضبط و با مجوز مراجع قضائی معدوم سازی شده است.

وی ادامه داد: در این طرح نیز با انجام نظارت های دقیق، تلاش خواهیم کرد تا محصولات دامی بهداشتی و سالم در اختیار مردم قرار گیرد.

دکتر شیری پور گفت: بهترین بازرس خود مردم هستند و در صورت مشاهده موارد مشکوک علاوه بر اینکه از آن واحد خریداری ننمایند، موارد را نیز جهت بازرسی به کارشناسان ادارات کل دامپزشکی استان ها اطلاع دهند.

مدیر کل دامپزشکی استان افزود: هم استانی های عزیز در زمان خرید گوشت قرمز حتما به مهر دامپزشکی و لیبل نصب شده روی لاشه دام توجه نمایند. در مورد گوشت چرخ کرده حتما باید گوشت در حضور مشتری و در مقابل چشمان وی چرخ شود، هر گونه فروش گوشت چرخ کرده فله ای ممنوع بوده و خرید و مصرف چنین چرخ کرده هوایی مخاطرات بهداشتی جدی ایجاد می کند. همچنین چرخ کرده های دارای لیبل و جت پرینت حاوی تاریخ تولید و مصرف که زیر نظر دامپزشکی تولید و عرضه می شود نیز سالم و بهداشتی می باشد، در مورد گوشت مرغ و آلایش مرغ، فروش هر گونه گوشت مرغ و آلایش آن، خارج از بسته بندی و بدون تاریخ مصرف و به صورت فله ای ممنوع بوده و با متخلفین بهداشتی برخورد قانونی خواهد شد.

وی اظهار داشت: همشهریان عزیز استان در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی ازجمله عرضه مواد خام دامی خارج از مراکز مجاز، کشتارغیرمجاز، عرضه محصولات با مغایرت نشانه گذاری و … مراتب را به اداره دامپزشکی شهرستان محل سکونت خود و یا از طریق تلفن چهار رقمی ۱۵۱۲ با کارشناسان و بازرسان دامپزشکی در سراسر استان در میان بگذارند.