طرح ملی غربالگری دیابت و فشار خون، کاری جهادی در حوزه سلامت
طرح ملی غربالگری دیابت و فشار خون، کاری جهادی در حوزه سلامت
مهر تبریز: رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از اجرای طرح پویش ملی سلامت در آذربایجان شرقی خبر داد.

به گزارش مهر تبریز، بهمن نقی پور از اجرای مستمر طرح پویش ملی سلامت طرح ملی غربالگری دیابت و فشار خون همزمان با سراسر کشور در استان آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: اولین علت مرگ و میر کشور بیماری‌های قلب و عروق است.

وی با بیان اینکه هرچقدر زودتر بیماری دیابت و فشار خون را تشخیص دهیم برای ما بهتر خواهد بود، افزود: هدف از طرح سلامت خانوار همین تشخیص زود هنگام است لذا پیشگیری اصل اساسی ما است.

وی این طرح را یکی از طرح‌های اساسی وزارت بهداشت برشمرد و گفت: در طرح غربالگری بیش از ۷۰ درصد افراد بالای ۱۷ سال و بانوان باردار تحت غربالگری قرار گیرند و بر اساس آمار ۲ میلیون و ۷۳۷ هزار نفر مشمول طرح غربالگری هستند که ۳۲درصد از این میزان یعنی ۸۵۰ هزار نفر غربالگری شدند و ۱۵ درصد این‌ها از فشار خون خود و ۷ درصد یعنی ۵۷ هزار نفر از دیابت خود خبر نداشتند.

نقی پور با تشریح اینکه بیماریهای قلبی عروقی نخستین علت مرگ ومیر در کشور است و دیابت به تنهایی رتبه پنجم علت مرگ های کشور را دارا است، افزود: اگر به یاری خدای بزرگ وتلاش کلیه دست اندرکاران امر  موفق به انجام کامل غربالگری دیابت وفشار خون در کشور شویم نزدیک به ۵۰ درصد از سکته های مغزی کاسته می شود و این کاری جهادی در حوزه سلامت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز  ادامه داد: کلیه بیماران تشخیصی در این طرح به مراکز درمانی و متخصصین امر ارجاع شده و به صورت رایگان تحت درمان قرار خواهند گرفت.

وی افزود: از جمله اقدامات دانشگاه علوم پزشکی تبریز طی امسال بهینه سازی و گسترش مراکز درمانی، افزایش تخت بستری در بیمارستان‌ها، افزایش نظارت بر مراکز درمانی، افزایش دستگاه‌های ام آر آی، انجام سی تی اسکن بیماران سایر استان‌ها است که به نحو احسن انجام یافته است.

 

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵