ظرفیت‌های ویژه شورا، گره‌گشای مشکلات ریشه‌ای شهر و شهرداری است
ظرفیت‌های ویژه شورا، گره‌گشای مشکلات ریشه‌ای شهر و شهرداری است

مهرتبریز: شهردار تبریز با اشاره به ظرفیت‌های مهم شوراهای اسلامی شهر، اظهار داشت: بخش مهمی از چالش‌های شهرداری‌ به خصوص در کلان‌شهرها ریشه در حوزه های ملی دارد و شورا می‌تواند با پیگیری خود، گره‌گشای این قبیل مشکلات باشد.

به گزارش مهرتبریز، دکتر صادق نجفی در نشست مشترک با منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تبریز، با بیان این مطلب، خاطرنشان کرد: ورود شورا به موضوعات کلان و ریشه‌ای شهرداری‌ها، می‌تواند پشتیبان توسعه خدمتگزاری باشد.
دکتر نجفی متذکر شد: متاسفانه در بودجه ۹۶ کشور، شهرداری‌های کلان‌شهرها عموماً با بی‌مهری‌هایی مواجه اند و بسیاری از ردیف‌های مربوط به حمایت از شهرداری‌ها،  نادیده گرفته شده است که از آن‌جمله می‌توان به حذف ارزش افزوده شهرداری‌ها اشاره کرد.
وی با اشاره به افق توسعه کلان‌شهر تبریز گفت: تبریز با جمعیت تقریبی ۲میلیون نفر، در چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور، به عنوان قطب و هولدینگ در ارتباط با کشورهای همسایه این منطقه، پیش‌بینی شده‌است. بر این اساس، سعی کرده‌ایم در سال‌های اخیر، جایگاه کلان‌شهر تبریز را در سطح ملی و بین‌المللی تقویت کنیم.


شهردار تبریز با بیان این‌که شورای پنجم طبیعتاً باید با اطلاعات کامل و واقعی از کارکرد شهرداری، وارد فعالیت‌ شود، اظهار داشت: مدیران و معاونان شهرداری تبریز، موظف‌‌اند کارکرد عمرانی، فرهنگی و اجتماعی شهر را در قالب گزارش‌های دقیق و مکتوب، در خدمت منتخبان محترم قرار دهند؛ این راهکار، قطعاً مانع از انتقال اطلاعات حاشیه‌ساز و نادرست خواهد شد.
دکتر نجفی با اشاره به این‌که تبریز متاسفانه در سال‌های گذشته، نقش بسیار کمرنگی در ارتباطات خارجی کشورمان داشته‌است، خاطرنشان کرد: خرسندیم که در سال‌های اخیر، با ارتقای وجه بین‌المللی این شهر، توانسته‌ایم عناوین و جایگاه‌های مهمی از قبیل «پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸»، «پایتخت نگارگری جهان اسلامی»، «دبیرخانه اطلس‌ شهرهای اسلامی»، «شهر جهانی بافت فرش»، «عضویت در هیئت رئیسه مجمه حکومت‌های محلی در منطقه خاورمیانه» و «رئیس کمیته محیط زیست این مجمع» را از آن تبریز کنیم.
وی به تشکیل جلسات ستاد ملی گردشگری تبریز ۲۰۱۸ اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با نظر مثبت هیئت‌محترم دولت، ستاد ملی گردشگری تبریز ۲۰۱۸ با عضویت استاندار محترم و بنده، فعال شده‌ و تاکنون دو جلسه با حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، نمایندگان مجلس و سایر مدیران مرتبط تشکیل شده است.


شهردار تبریز تصریح کرد: دولت مصمم به ایفای نقش کاربردی در ارتباط با «تبریز ۲۰۱۸» است و عزم خود را با اشتراک درصدی از بودجه‌های عمرانی خود با شهرداری تبریز، نشان داده‌است.
دکتر نجفی اضافه کرد: بر همین اساس، مقرر شده حدود ۶۰۰ میلیارد تومان از محل بودجه‌های دولتی و ۳۰۰ میلیارد تومان از منابع شهرداری، در دو ردیف مجزای ۱۳۹۷ و ۲۰۱۸پیش‌بینی شده‌است.
وی با اشاره به عزم شهرداری تبریز برای ایجاد تحول اساسی در برنامه‌های زیست محیطی شهر خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته با اضافه‌شدن ۴۲۰ هکتار به فضای سبز مجموعه آرپادره‌سی، جنگل‌کاری ۸۰۰ هکتاری در محور عباس‌میرزا و همچنین  ۲۰۰ هکتار به محدوده انبوه‌کاری عون‌بن‌علی، تبریز در آستانه احیای جایگاه سبز و بانشاط خود قرار گرفته است؛ به این ترتیب، چشم‌انداز فضای‌سبز در برنامه‌های گردشگری تبریر ۲۰۱۸ نقش‌آفرین خواهد بود.
وی با اشاره به نقش شهرداری در کاهش آسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد:  مرکز ماده ۱۶، از زیرساخت‌های ارزشمند اجتماعی در شهر تبریز است که با پشتیبانی شهرداری تبریز و با همکاری برخی مجموعه‌های انتظامی، قضایی و اجتماعی راه‌اندای شده و فرصت اصلاح، بازپروری و مهارت‌آموزی برای ۲هزار گرفتار اعتیاد را فراهم آورده‌است.

شهردار تبریز با بیان این‌که تبریز به عنوان کلان‌شهر پایلوت در اصلاح ساختار سازمانی شهرداری‌ها انتخاب شده است، گفت: بر این اساس، چارت سازمانی شهرداری تبریز سال گذشته با پیشنهاد شهرداری تبریز توسط سازمان شهرداریها و دهیاریهای وزارت کشور تدوین و ابلاغ شد؛ پیرو این ابلاغیه، چارت تفصیلی نیز ابلاغ شده است.
دکتر نجفی افزود: با تدوین و ابلاغ چارت سازمانی شهرداری تبریز، شمار پستهای سازمانی شهرداری تبریز، پس از برگزاری آزمون در آینده‌ای نزدیک، از ۱۷۰۰ عنوان، به ۳۷۰۰ پست رسمی افزایش خواهد یافت و  بلاتکلیفی حدود ۲ هزار نیروی شهرداری تبریز مرتفع خواهد شد.
شهردار تبریز در پایان خاطرنشان کرد: در یک برآورد کلی، جهتگیری شهرداری تبریز در چهار سال اخیر، ایجاد تحول در حوزه‌های عمرانی و خدماتی، ارتقای شاخص‌های فرهنگی‌و‌اجتماعی شهر، تقویت ساختار تشکیلاتی و منابع انسانی شهرداری، تحصیل رضایت شهروندان و تکریم ارباب رجوع بوده است.