علی رغم کمبود امکانات این سازمان به مقابله با بزرگترین تهدیدهای سلامتی در جامعه  اقدام نموده است
علی رغم کمبود امکانات این سازمان به مقابله با بزرگترین تهدیدهای سلامتی در جامعه  اقدام نموده است
مهرتبریز-مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان‌شرقی در جمع اصحاب رسانه، اقدامات و فعالیت های این اداره کل را تشریح نمود.

مهرتبریز-مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان‌شرقی در جمع اصحاب رسانه، اقدامات و فعالیت های این اداره کل را تشریح نمود.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، دکتر امیر حسین بهداد مدیرکل دامپزشکی استان در نشست خبری که به مناسبت هفته دامپزشکی با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از خبرنگاران و مدیران و مسئولان خبرگزاری ها ، نشریات و پایگاههای خبری برگزار شد اظهار داشت: مسئولیت عظیم تامین و تضمین امنیت غذایی و سلامت جامعه و پیشگیری و درمان بیماری های مشترک بین انسان و دام بر عهده اداره کل دامپزشکی است و ما با تمام توان به این مسئولیت خود عمل می کنیم .

دکتر بهداد با اشاره به اینکه از ۱۷۰۹ عامل بیماری زا، نزدیک به ۵۰ درصد آن (۸۳۲ مورد) مشترک بین انسان و حیوان است، تصریح کرد : پیشگیری و درمان این تعداد بیماری بر عهده اداره دامپزشکی است.

مدیرکل دامپزشکی استان ضمن اشاره به وسعت وظایف و مسئولیت های این اداره گفت : با وجود کمبود امکانات این سازمان با کم‌ترین بودجه به مقابله با بزرگترین تهدیدهای سلامتی در جامعه اقدام نموده است.

وی با اشاره به افزایش قیمت گوشت خاطرنشان کرد: اداره کل دامپزشکی به هیچ وجه در قیمت‌گذاری گوشت و یا سایر محصولات کشاورزی و لبنی، دخالتی ندارد وظیفه اصلی ما تامین سلامت و امنیت مواد غذایی با منشا دامی برای مردم و پیشگیری از بیماری ها است.

مدیر کل دامپزشکی استان در ادامه از شهروندان خواست به هیچ وجه گوشت چرخ کرده فله‌ای خریداری نکنند و توصیه نمود که حتما گوشت در حضور خود مشتری چرخ شود چراکه عده‌ای سودجو گوشت فاسد و یا غیر قابل مصرف انسانی را هنگام چرخ کردن مخلوط کرده و در اختیار مردم قرار می‌دهند.

مدیرکل دامپزشکی استان تصریح کرد: در برخورد با مسائل غیرقانونی به هیچ وجه کوتاه نیامده ایم در سال گذشته بیش از ۳۲۳ تن از فراورده‌های آلوده غیر قابل مصرف انسانی با مجوز مراجع قضایی کشف و معدوم سازی شد. این امر نشان دهنده تلاش بیشتر همکاران در اداره کل دامپزشکی استان می‌باشد.

دکتر بهداد در خصوص بیماری تب کریمه کنگو افزود: خوشبختانه موردی در خصوص این بیماری در استان مشاهده نشده است.

وی برای جلوگیری از شیوع این بیماری توصیه کرد: گوشت پس از کشتار، ۲۴ ساعت در دمای صفر الی ۴ درجه نگهداری شود تا اگر عامل این بیماری وجود داشت به طور کامل از بین برود.

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی تصریح کرد: در سطح استان تعداد ۱۴ کشتارگاه وجود دارد که استان مابه عنوان استان پیشرو در سطح کشور است که تمامی این کشتارگاه‌ها مجهز به سیستم پیش سرد شده است.

وی در خصوص سگ های بی صاحب نیز افزود: با توجه به اینکه سگ‌های ولگرد به بیماری های مختلف آلوده هستند از نهادهای مربوطه درخواست می کنیم نسبت به جمع‌آوری این حیوانات اقدام کنند، اداره کل دامپزشکی استان نیز در این خصوص آماده همکاری است.

دکتر بهداد یادآور شد: در مقابل فشارهای سیاسی انگیزه ما برای ادامه تلاش بیشتر خواهد شد و هیچ‌گونه فشاری بر اقدامات دامپزشکی تاثیر گذار نخواهد بود.

وی همچنین بر اجرای طرح واکسیناسیون رایگان طیور روستایی بر علیه بیماری نیوکاسل نیز اشاره کرد و از روستائیان خواست با توجه به اینکه زمان اندکی از پایان این طرح باقیمانده، با اکیپهای واکسیناسیون دامپزشکی همکاری های لازم را داشته باشند.

همچنین در این نشست مدیر کل دامپزشکی استان بر رتبه بندی کشتارگاه های طیور استان طبق ضوابط سازمان دامپزشکی کشور تاکید نمود و اذعان داشت: کلیه کشتارگاه های طیور استان بر اساس ضوابط سازمان دامپزشکی کشور به دو رتبه A و B رتبه بندی شده اند و مقرر شده است که تولیدات آنها به سه رتبه A+ ، A و B‌ رتبه بندی گردد تا مردم با اطمینان خاطر بیشتری بتوانند محصولات تولید شده را به لحاظ کیفی و بهداشتی خریداری نمایند.

در پایان این نشست دکتر بهداد و معاون سلامت اداره کل به پرسخ های خبرنگاران پاسخ دادند .

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵