قدرت، عزم و ایثار زنان در موفقیت پایگاههای بسیج
قدرت، عزم و ایثار زنان در موفقیت پایگاههای بسیج
اعظم نعیمی-مهرتبریز: قدرت، عزم و ایثار زنان در پایگاههای بسیج، نشان از عشق و وفاداری آنها به رهبر معظم انقلاب اسلامی،کشور و جامعه است. آن‌ها با اراده قوی و تعهد عمیق درخدمت به جامعه و دفاع از کشور، به عنوان فرماندهان و عضو فعال در این پایگاهها فعالیت می‌کنند.

به گزارش مهر تبریز، جشنواره مالک اشتر سالانه در سطح کشور با هدف شناسایی و معرفی واحد‌های برتر و اجرای شیوه‌های خلاق در رده‌های مختلف بسیج برگزار می‌شود.

امسال نیز دوره‌ای دیگر از این جشنواره برگزار و پایگاه مقاومت زینب کبری(س)، پایگاه نور و پایگاه نساء از آذربایجان شرقی به عنوان پایگاه‌های برتر کشوری معرفی شدند. به همین دلیل با هماهنگی بسیج رسانه استان راهی این پایگاههای مقاومت بسیج شدیم تا علل موفقیت آنها  را جویا شویم.

پایگاه بسبج زینب کبری(ص) اولین پایگاهی بود که در آنجا حضور پیدا کردیم. وقتی وارد پایگاه شدیم، فرمانده پایگاه و خانم‌های بسیجی به استقبالمان آمدند. صورت‌هایشان پر از انرژی و انگیزه بود و چشمانشان درخششی خاص داشت. نوجوانان با شور و شوق در حالی که سربندهای سبز بسته بودند سرود سلام فرمانده را برای ما خواندند تا عشقشان به سردار سلیمانی و هماهنگی و همدلی خود را به اثبات برسانند.

فرمانده پایگاه مقاومت زینب کبری(س) مسجد امیرالمؤمنین(ع) آخماقیه تبریز بعد از این استقبال گرم و صمیمی گفت: بنده مادر 3 فرزند هستم  و  به عنوان مربی و خادم قرآن، به مدت ۱۵ سال سابقه تدریس قرآن را دارم و حدود یک و نیم سال است که فرماندهی این پایگاه را بر عهده دارم.

معصومه زینالی به فعالیت‌های این پایگاه اشاره کرد و گفت: بیشتر فعالیتهای ما مذهبی – اجتماعی در جهت کاهش آسیبهای اجتماعی و ترویج بیشتر فعالیت‌های فرهنگی است.

وی با اشاره به اینکه جذب جوانان و نوجوانان جزو اولویت های ماست، افزود: در همین راستا هیئت خواهران نورالزهرا (س) را تاسیس کردیم.این هیئت متشکل از تمامی سنین و اکثرا جوانان و نوجوانان است و سبک زندگی اسلامی ایرانی و سخنان رهبر معظم انقلاب، سرلوحه فعالیتهای ما قرار دارد.

وی برگزاری کلاسهای قرآنی،ورزشی، مشاوره تحصیلی کنکور، کلاس‌های تقویتی ابتدایی، راهنمایی و کنکور، را از دیگر فعالیتهای این پایگاه بسیج برشمرد و افزود:در جهت کارآفرینی و حمایت از زنان بی سرپرست و بدسرپرست  نیز کلاسهای خیاطی و قالیبافی برگزار می کنیم و در جهت اشتغال آنها اقدامات لازم را انجام می دهیم.

زینالی با اشاره به اینکه در تعاملی با مدیران مدرسه این منطقه نشستهای بصیرتی و روشنگری با حضور دانش آموزان و اولیای آنها برای رفع شبهات دینی دانش آموزان برگزار می کنیم، افزود: آسیبهای اجتماعی از جمله طلاق،بیکاری،اعتیاد،کودک همسری و…را اولویت بندی کرده ایم و برای پیشگیری کلاسهایی با حضور مشاوران مجرب برگزار می کنیم.

وی با تأکید بر اینکه اعتقاد داریم در تمامی مسائل شور حسینی باید همراه شعور حسینی باشد، افزود: برگزاری رزمایش‌های حجاب و عفاف، همایش عفاف و حجاب، همایش فاطمیون، همایش دختران انقلاب با حضور ۱۰۰۰ نفر از جمله دیگر برنامه‌های ما بوده است.

فرمانده پایگاه مقاومت زینب کبری(س) مسجد امیرالمؤمنین(ع) آخماقیه تبریز، با اشاره به مراسم‌ پایگاه برای ایام ماه‌ مبارک رمضان، از برپایی سفره افطاری برای ۲۰۰۰ نفر به همت مردم منطقه با محوریت پایگاه خبر داد و افزود: مردم غیور آخماقیه در مناسبت‌های ملی و مذهبی همیشه در صحنه هستند و ما نیز نه تنها فرزندان این منطقه را مذهبی و هیاتی، بلکه ولایی و انقلابی تربیت می‌کنیم تا همواره پای کار باشند و در خانواده و جامعه منشا اثر شوند.

زینالی با تأکید بر اینکه با همت مردم منطقه در هر مناسبت تا ۸۰۰ نفر را میزبانی می‌کنیم، ادامه داد: گروه‌ نمایش پایگاه نیز فعال بوده و در ایام فاطمیه با اجرای نمایش مذهبی زهرای پهلو شکسته و با اجرای نمایش طفلان کربلا در وفات حضرت زینب(س) فعالیت داشتند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌هایمان را به صورت قرارگاهی و با کمک دختران بسیجی ۱۱ قرارگاه اعلامی پیش می بریم، افزود: در راستای مهد مساجد تحت عنوان یاس نبی که امسال به پایگاه ما ابلاغ شده، ۱۳ کودک در حال آموزش و تربیت دینی و ارزشی هستند.

وی با اشاره به توزیع بسته‌های معیشتی و همچنین تأمین و اعطای کمک جهیزیه به نوعروسان، تصریح کرد: در قالب گروه جهادی عقیله العرب و با کمک هیئت امنای مسجد و مردم منطقه آخمقیه بسته‌های معیشتی برای 100 خانواده تحت پوشش در مناسبتهای مختلف توزیع می‌کنیم .

زینالی با اشاره به اینکه این خانواده ها که اکثرا زنان بی سرپرست و بدسرپرست هستند؛ کمک‌های درمانی، کمک‌هزینه پرداخت اجاره بها،کمک‌های تهیه جهیزیه، کمک‌های مشاوره و راهنمایی و همچنین توانمندسازی دریافت می‌کنند، یادآور شد: ویزیت رایگان، کمک به زلزله زدگان خوی، اشتغالزایی برای بانوان و برگزاری جلسات آموزش خیاطی، قالی بافی، نمددوزی، عروسک‌سازی و گل‌های کریستالی نیز از دیگر فعالیت‌هایمان بوده و بانوان فعال در تولیدات خانگی را جهت فروش محصولاتشان راهنمایی و زمینه‌سازی می‌کنیم.

وی تعداد اعضای این پایگاه را حدود 350 نفر عنوان کرد و اظهار کرد: اجرای طرح مانا در تابستان با مشارکت ۳۰ دانش‌آموز از دیگر فعالیت‌هایمان بود که در این جلسات سعی کردیم با افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس دانش آموزان، در حوزه آسیب‌ها فعالیت کنیم و همچنین در حوزه جمعیت و جوانی نیز با دعوت از خانم سوده مصباح فعالیت داشته‌ایم.

از پایگاه بیرون آمدیم و  با راهنمایی خانم زینالی وارد مسجد شدیم کاشی های آبی رنگ فیروزه ای در مسجد زینب کبری(ص)، زیبایی و جلوه ویژه ای بخشیده بود.رنگ آبی فیروزه ای و طرح های هنری باعث ایجاد یک اتمسفر آرام و متفاوت در داخل مسجد شده بود.

با بچه های پایگاه بسیج زینب کبری (ص) عکس یادگاری گرفتیم و سوار ماشین شدیم. دم دم هاي غروب بود. چهره ی هوا درهم کشیده شده بود و ابر سیاهی در آسمان خودنمایی می کرد خورشید که پشت انبوه ابرها به اسارت درآمده بود، می رفت تا غروب کند.

بعد از دقایقی به پایگاه بسیج نور رسیدیم و فرمانده پایگاه و همکارانش ضمن خوش آمدگویی ، ما را به طرف اتاقی راهنمایی کردند. با  تراکت های نوشته شده از حاج قاسم  و چفیه هایی با عکس امام و رهبر بر روی میز فضای روحانی در اتاق حاکم بود.

فرمانده پایگاه نور مسجد نور شهرک شهید یاغچیان تبریز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های بسیج در این پایگاه گفت: در زمان جولان کرونا و از اواخر سال ۹۸ فرماندهی پایگاه را بر عهده گرفته است. در دوران کرونا با فعالیتهایی که انجام دادیم  به عنوان فعال ترین پایگاه طرح شهید سلیمانی در شهرک یاغچیان انتخاب شدیم.

لیلا وکیل زاده با اشاره به اینکه همزمان با آغاز کرونا که جامعه با کمبود ماسک مواجه بود، با تبدیل کارگاه خیاطی یکی از بسیجیان به کارگاه ماسک دوزی فعالیت‌هایمان را شروع کردیم و با تمام توان و تجهیزات پای به عرصه تولید ماسک  نهادیم، افزود:خرید و انجام کارهای خانه به صورت رایگان برای برخی از اهالی که توان خروج از منزل نداشتند و توزیع ۵۰۰  بسته‌های معیشتی بصورت روزانه را از دیگر فعالیت‌های پایگاه در دوران شیوع کرونا بود.

وی افزود: با بهبود وضعیت کرونایی، فعالیت‌های فرهنگی و جذب اعضا را نیز از سر گرفتیم و مراسم‌ها را نیز با رعایت نکات بهداشتی در فضای باز برگزار می کردیم.

این فرمانده با اشاره به اینکه به مدت دو روز در ماه، بازارچه اشتغالزایی و کارآفرینی بانوان را در پایگاه فعال می‌کنیم، افزود: کلاس‌های ورزشی تنیس، تکواندو، دفاع شخصی، کلاس نقاشی در سطح پیشرفته، کلاس‌های هنری، آشپزی، شیرینی پزی را با کمترین هزینه برگزار می‌کنیم و در این کلاسها با استقبال خوب مردم مواجه هستیم.

وی از توزیع ۵ هزار بسته معیشتی طی دو و نیم ساله گذشته خبر داد و گفت: در طی سه سال، ۶۰ سری جهیزیه و بسته‌های کمکی به دانش آموزان  را با کمک مرکز نیکوکاری اعطا کردیم.

فرمانده پایگاه نور از برگزاری کلاس‌های فوق‌العاده و کلاس‌های تقویتی در طول سال خبر داد و گفت: این آموزش‌ها هرچند به عنوان فعالیت‌های کمک درسی بوده اما دروس به طور کامل ارائه می‌شود که شامل کلاس‌های ابتدایی دوره اول و دوم و همچنین کلاس زبان در سطح عالی است.

وکیل زاده با اشاره به تحت پوشش بودن ۵۰۰ مددجو که گاه از مناطق اطراف نیز هستند، از عضویت حدود ۱۲۰۰ خواهر بسیجی خبر داد و یادآور شد: کادرسازی، تربیت نیروهای فعال، تشکیل گروه سرود ۳۰ نفره از دختران نوجوان و اجرای مراسم‌ در کنار گلزار شهدای گمنام پارک شمیم پایداری از دیگر برنامه‌های ما بوده است.

مسیر بعدی ما پایگاه بسیج نساء بود. در آن سرمای هوا خودمان را به پایگاه رساندیم و با چایی که بهمون تعارف شد حس سردی بیرون را فراموش کردیم. در حین نوشیدن چای، فرمانده پایگاه بسیج نساء نیز درباره فعالیتها و تجربیات خود در این پایگاه شروع به صحبت کرد.

فرمانده پایگاه نساء مسجد امام خمینی(ره) با بیان اینکه در پایگاه برنامه‌هایی مثل برگزاری محافل قرآنی، مسابقات، مسائل آموزشی، مهارت‌آموزی و حرفه‌آموزی طبق قرارگاه‌های یازده‌گانه انجام می‌شود، افزود: برگزاری طرح ابتکاری بازارچه و کادرسازی  از دیگر فعالیتهای ما در این پایگاه است.

مهدیه رحیمی، کادرسازی را یکی از کارهای شاخص در این پایگاه عنوان کرد و گفت: الان به جایی رسیده‌ایم که ۶۰ دختر بسیجی و متعهد تربیت شده‌اند و اگر ما هم نباشیم می توانند پایگاه را فرماندهی کنند.

وی همچنین با اشاره به اهمیت برپایی بازارچه در حمایت از معیشت بانوان خودسرپرست، یادآور شد: : این بازارچه با هدف توانمند کردن بانوان و اقتصاد خانواده ها در راستای تحقق محله اسلامی ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه  این بازارچه با شیوع کرونا در قالب چندین غرفه دایر می شد، افزود: بدلیل استقبال مردم از این بازارچه، تعداد غرفه ها به ۱۰۵ مورد افزایش یافته است.

رحیمی با تأکید بر اینکه در پایگاه نساء «نمی‌شود و نمی‌توانیم» وجود ندارد، چراکه معتقدیم با همراهی نسل جوان، راهی خواهیم یافت یا راهی خواهیم ساخت، افزود: با ادارات و مدارس منطقه نیز ارتباط خوبی داریم و جشن مدارس را به بطن مساجد می‌کشانیم تا تسل جدید با این فضا مانوس شوند.

وی ترویج سبک زندگی ساده و آموزش قناعت و خودسازی را از دیگر محورهای فعالیت های تربیتی پایگاه برشمرد و افزود: در این راستا جشن های تولد نوجوانان، جشن قبولی کنکور جوانان و … را در پایگاه در قالب برنامه شاد، ساده و به دور از تجمل برگزار می کنیم تا یاد بگیرند با سادگی نیز می توان جشن ها و شادی ها را برگزار کرد.

وی همچنین برگزاری اردو های تفریحی و مذهبی و راهیان نور را از دیگر فعالیت های پایگاه خواند و تاکید کرد: اعضای پایگاه و نوجوانان با حضور در این اردوها زندگی جمعی و سختی ها و شرایط راه و دوری از خانه را در این اردوها تجربه می کنند و آگاه می شوند که همیشه زندگی ام نیست که خانواده ها به راحتی تامین و در اختیار آن ها قرار دهند و مشارکت و تجربه های گروهی تمرینی برای حضور اجتماعی آن ها و تجربه شرایط است.

فرمانده پایگاه نساء به برگزاری کلاس های آموزشی، تقویتی، کنکور نیز در پایگاه اشاره و بیان کرد: نوجوانان و جوانان با حضور در این کلاس ها و استفاده از تجارب مربیان خود برنامه های درسی خود را علاوه بر مدرسه فرا می گیرند.