قیمت دلار از حبس آزاد شد
قیمت دلار از حبس آزاد شد

  مهرتبریز-بازار ارز تهران امروز (یکشنبه، ۲۳ بهمن) شاهد رشد قیمت دلار بود، معامله‌گران تهران از چند دلیل مختلف برای افزایش قیمت اسکناس آمریکایی نام می‌برند. از نگاه تحلیلگران ارزی امروز سه لیدر بازار ارز تهران، «قیمت دلار در هرات»، «قیمت دلار سلیمانیه» و «نرخ حواله دِرهم» بودند. معامله‌گران می‌گفتند اولین سیگنال صعود از هرات […]

 

مهرتبریز-بازار ارز تهران امروز (یکشنبه، ۲۳ بهمن) شاهد رشد قیمت دلار بود، معامله‌گران تهران از چند دلیل مختلف برای افزایش قیمت اسکناس آمریکایی نام می‌برند.

از نگاه تحلیلگران ارزی امروز سه لیدر بازار ارز تهران، «قیمت دلار در هرات»، «قیمت دلار سلیمانیه» و «نرخ حواله دِرهم» بودند.

معامله‌گران می‌گفتند اولین سیگنال صعود از هرات به تهران صادر شد. نرخ دلار هرات در شروع معاملات نقدی امروز ۶۰۰ تومان بالاتر از روز قبل به فروش رسید و سقف تاریخی خود را لمس کرد.

برخی از معامله‌گران مدعی بودند اسکناس آمریکایی در نیمه ظهر امروز وارد کانال جدید شد. نرخ دلار در هرات ظهر امروز ۷۰۰ تومان بالاتر از روز قبل مبادله شد.

از سوی دیگر قیمت دلار در سلیمانیه امروز نسبت به روز پنجشنبه ۶۸۰ تومان رشد کرده بود. البته باید یادآوری کرده که بازیگران ارزی سلیمانیه روز پنجشنبه گذشته نرخ دلار برای هفته جاری را پیش‌بینی کرده بودند و مدعی بودند نرخ دلار در این هفته رشد می‌کند.

سومین دلیل افزایش قیمت دلار، رشد نرخ حواله درهم بود. قیمت درهم در ابتدای معاملات نقدی امروز نسبت به روز پنجشنبه ۱۵۰ تومان بالاتر بود. قیمت درهم در نیمه ظهر امروز در مقایسه با سه روز قبل ۲۱۰ تومان رشد کرده بود.

پیشروی قیمت‌ها در بازار امروز در حالی است که در هفته‌های دوم و سوم بهمن بازارساز سعی کرده بود نرخ دلار را در یک محدوده خاص حبس کند. معامله‌گران امروز مدعی بودند دلار از حبس بازارساز آزاد شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در دو هفته یادشده معامله‌گران از فشار عرضه توسط نهاد سیاستگذار هراس داشتند و سعی می‌کردند دست به خریدهای معنادار نزنند.
دلایل دیگر افزایش قیمت دلار

از سوی دیگر بازار ساز سعی کرده با افزایش ارز سهمیه‌ای، افزایش سود بانکی و … بخشی از تقاضا را از بازار آزاد خارج کند. با این حال کِش‌دار شدن مذاکرات هسته‌ای و انتظارات تورمی موجب شده نگاه معامله‌گران به دلار صعودی باشد. البته قابل ذکر است که هفته گذشته هم نمایندگان مجلس اسلامی به بانک مرکزی برای مداخله در بازار مجوز داده بودند.
ردپای افغانستان و عراق در بازار دلار ایران

به عقیده بسیار از بازیگران ارزی یکی دیگر از دلایلی که موجب شده نرخ دلار در تهران رشد کند، اثر تصمیم ارزی طالبان بر قیمت دلار در تهران است. گفته می‌شود طالبان خروج ارز از کشور افغانستان را ممنوع کرده است و از نگاه برخی فعالان، این اتفاق ارزش دلار در بازار داخلی را تقویت کرده است.

از سوی دیگر برخی از خبرها حاکی از آن است عراق خواسته آمریکا را برای کنترل قیمت دلار پذیرفته است.

هیات عراقی که در واشنگتن به سر می‌برد اعلام کرده که تدابیر لازم را برای اصلاح نظام بانکی این کشور اتخاذ کرده است و در همین راستا سیستم بانکداری عراق در چهارچوب مبارزه با پولشویی ‌و فساد قرار خواهد.

اهمیت این مسأله در آن است که فدرال رزرو آمریکا تراکنش‌های بانکی عراق را زیر نظر گرفته است و در صورتی که اطلاعات نقل و انتقالات تایید شود امکان جابجایی پول وجود دارد.

رسانه‌هایی مثل وال‌استریت ژورنال و رویترز پیش‌تر دلیل این اقدام آمریکا را قطع دسترسی ایران به دلار آمریکا و عدم امکان قاچاق ارز به ایران اعلام کردند که این خبر نشان می‌دهد دولت عراق بر دسترسی ایران بر دلار آمریکا در عراق سختگیری‌های بیشتری اعمال خواهد کرد که می‌تواند سیگنال عراق به دلار تهران تلقی شود.
قیمت طلا بالا رفت

بازار جهانی طلا امروز یکشنبه تعطیل رسمی بود. با این حال روز پایانی هفته قبل نرخ طلای جهانی رشد قابل توجهی را ثبت نکرد.

فلز زرد رنگ جهانی در محدوده ۱۸۶۰ دلار به کار خود خاتمه داد و نتوانست وارد کانال۱۹۰۰ دلار شود. در بازار داخلی ایران هم قیمت طلای ۱۸ عیار امروز تا ۲ میلیون و ۱۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان بالا رفته بود که نسبت به سه روز قبل ۴ هزار و ۵۰۰ تومان بالاتر بود.

قیمت سکه امامی هم امروز وارد کانال ۲۵ میلیون تومان شد اما ظهر امروز در محدوده ۲۴ میلیون و ۸۵۱ هزار تومان به فروش رسید. برخی از معامله‌گران شب گذشته می‌گفتند نوسان محدود قیمت اونس طلا، سکه‌بازان داخلی را نگران کرده که اثر این امر موجب از دست رفتن بخشی از دارایی آنها شود. البته این دسته از معامله‌گران به رشد قیمت دلار امیدوار بودند. قیمت دلار در بازار امروز باعث شد سکه‌بازان به قیمت طلای جهانی بی‌اعتنا شوند.

قیمت سکه بورسی هم امروز در کانال ۲۵ میلیون تومان معامله شد. سکه رفاه امروز در محدوده ۲۵ میلیون و ۲۲۱ هزار تومان معامله شد.
منبع: اکوایران

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵