ماهیت حوزه دانش بنیان مدل اوپن است تاهمه بازیگران بتواننداز فضای ایجاد شده استفاده کنند
ماهیت حوزه دانش بنیان مدل اوپن است تاهمه بازیگران بتواننداز فضای ایجاد شده استفاده کنند

مهرتبریز-مشاور استاندار آذربایجان شرقی در حوزه فناوری، نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان گفت:در راستای ساماندهی حوزه دانش بنیان، ستاد این حوزه در استان تشکیل یافته و پنج کمیته هم اکنون در حال فعالیت است. عبدالرضا فلاح درنشست خبری با اصحاب رسانه افزود: ماهیت حوزه دانش بنیان مدل اوپن است تا همه بازیگران بتوانند از فضای ایجاد […]

مهرتبریز-مشاور استاندار آذربایجان شرقی در حوزه فناوری، نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان گفت:در راستای ساماندهی حوزه دانش بنیان، ستاد این حوزه در استان تشکیل یافته و پنج کمیته هم اکنون در حال فعالیت است.

عبدالرضا فلاح درنشست خبری با اصحاب رسانه افزود: ماهیت حوزه دانش بنیان مدل اوپن است تا همه بازیگران بتوانند از فضای ایجاد شده استفاده کنند.

وی خاطر نشان شد:در حال حاضر برای بخش خصوصی این امکان فراهم شده تا در این ساحه حاضر شود و با حمایت از ایده ها و سرمایه گذاری در حوزه، هم سود خود را تضمین کند و هم در این حوزه نقش ایفا کنند.

مشاور استاندار آذربایجان شرقی اظهار داشت؛در راستای تصریح و کمک به شرکت های دانش بنیان و نوع آور سند توسعه به منظور مسیر تدوین گردیده تا منشور راهبر استان در حوزه دانش بنیان باشد.

وی اذعان داشت؛بر اساس برسی های به عمل آمده عقب ماندگی استان در حوزه فناوری و دانش بنیان با برنامه ریزی های  تعریف شده منابع مالی و اصلاح رویکردها قابل جبران خواهد بود.

این مقام مسئول در استانداری آذربایجانشرقی درخصوص  جایگاه استان در این حوزه گفت:ما آخرین استانی بودیم که صندوق فناوری تشکیل دادیم و عمده  عقب ماندگی ها ما برگرفته از این تعدیل در سنوات قبل و عدم تشکیل صندوق فناوری بود.

وی تصریح نمود: تمام تلاش ما بر این است که با ارایه راهکارهای منابع مالی ملی و استانی، اکوسیستم دانش بنیان را در مدار توسعه قرار دهیم.

فلاح اشاره ای هم به فروش و بازاریابی و صادرات کرد و عنوان داشت؛ سعی می کنیم  GDP ( درآمد ناخالص داخلی ) استان از محل شرکت های دانش بنیان را افزایش دهیم.

مشاور استاندار در پایان خبر از راه اندازی دهکده فناوری کشاورزی در استان خبر داد و اضافه نمود:  در حال حاضر ۱۵ شرکت در این دهکده فعالیت می کنند که تا پایان سال این تعداد به ۲۰ موزد می رسد و برای سال آتی، شرکت های فعال در این دهکده را تا سقف یکصد مورد به پیش خواهیم برد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی نیز در این نشست گفت: پیرو هماهنگی های به عمل آمده عوارض و اخذ پروانه ساخت و سازهای مجتمع عصر انقلاب پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی از سوی شهرداری کلان شهر تبریز مشمول معافیت می‌گردد.

سعید جعفری راد خاطر نشان شد: با توجه به نام‌گذاری سال ۱۴۰۱ به نام “تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین” و همچنین مطابق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، طی جلسه‌ای با حضور دکتر جعفری راد رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی، دکتر قاسمی‌وند رئیس منطقه ۵ بازرسی و بازرس کل آذربایجان‌شرقی و دکتر هوشیار شهردار کلان شهر تبریز مقرر شد که عوارض و اخذ پروانه ساخت و سازهای مجتمع عصر انقلاب پارک علم و فناوری استان توسط شهرداری منطقه ۷ معاف گردد.

وی تاکید کرد:به موجب این توافق، یکی دیگر از مشکلات پارک‌های علم و فناوری که مربوط به توسعه ساختمان‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور می‌باشد، برطرف می‌گردد.

جعفری تصریح کرد: شرکت‌های فناور تازه تاسیس مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی از تسهیلات معافیت مالیاتی برخوردار می‌شوند.

دکتر جعفری راد ضمن اشاره به وجود قانون جهش تولید دانش‌بنیان اظهار کرد: پارک‌های علم و فناوری در سراسر کشور همواره به دنبال ایجاد ساز و کاری جهت برخورداری از معافیت‌های مالیاتی در راستای حمایت از شرکت‌های فناور و تازه تاسیس بوده‌اند، ولی تاکنون اخذ معافیت‌های مالیاتی برای شرکت‌ها، از جمله مشکلات پارک‌های علم و فناوری کشور بوده است.

دکتر جعفری راد همچنین خبر از افتتاح ساختمان جدید پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی در دهه مبارک فجر داد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی تاکیدکرد: بودجه مصوب پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مبلغ ۳۷۷،۹۰۶ میلیون ریال بود که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به مبلغ ۷۵۶،۶۶۶ میلیون ریال افزایش پیدا کرده است و همچنین به لحاظ عدد بودجه در لایحه پیشنهادی ۱۴۰۲، پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی با صعود ۸ پله‌ای، در ردیف سوم و بعد از استان اصفهان و خراسان رضوی قرار گرفته است. این در حالی است که در سال ۱۴۰۱، عدد بودجه پارک علم و فناوری استان در ردیف یازدهم در بین کلیه پارک‌های کشور قرار گرفته بود.

گفتنی است در ادامه این نشست دکتر مهرداد امامی رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی و مدیر سازمان عامل استقرار و توسعه ربع رشیدی هم به تشریح برنامه های خود پرداختند.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵