مجتمع گلخانه ای هوراند به زودی به سرمایه گذار واگذار می شود
مجتمع گلخانه ای هوراند به زودی به سرمایه گذار واگذار می شود
مهرتبریز-رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: جشنواره سماق می تواند فرصتی برای معرفی ظرفیت های کشاورزی و گردشگری هوراند باشد.

مهرتبریز-رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: جشنواره سماق می تواند فرصتی برای معرفی ظرفیت های کشاورزی و گردشگری هوراند باشد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ اکبر فتحی در جلسه بررسی و پیگیری مسائل و مشکلات حوزه کشاورزی شهرستان هوراند که با محوریت برگزاری جشنواره ملی سماق و جذب سرمایه‌گذار در بخش کشاورزی هوراند برگزار شد با تسلیت اربعین حسینی افزود: تا زمان جنگ اوکراین و روسیه در کشور ما و سایر ممالک اهمیت امنیت غذایی خیلی مشخص نشده بود، ولی وقتی جنگ رخ داد و جلوی صادرات گندم گرفته شد کشورها متوجه این شدند که تکمیل کننده امنیت دفاعی، امنیت غذایی است، یعنی اگر می خواهیم امنیت ملی باشد حتما باید امنیت غذایی داشته باشیم، اگر امنیت غذایی نباشد خیلی راحت به ممالک دیگر سرسپرده می شویم و در کشور ما هم، هم در نهاده های دامی و هم گندم مشاهده کردیم که باید به کشاورزی خیلی اهمیت بدهیم.

 وی ادامه داد: در دولت سیزدهم به بخش کشاورزی به عنوان محور توسعه و حتی تامین کننده  مواد اولیه صنایع مخصوصا صنایع کشاورزی خیلی اهمیت داده شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه کشاورزی شهرستان هوراند با توجه به میکروکلیمای خاص این شهرستان پررنگ است گفت: انواع گیاهان دارویی به خصوص فیسالیس که محصولی گرمسیری است و جنبه صادراتی دارد در هوراند کشت می شود.

فتحی ادامه داد: علیرغم وسعت کم شهرستان هوراند، با توجه به اکوسیستم منطقه و سردسیر بودن شهرستان اما چایپاره هوراند منطقه گرمسیر است که میوه استوایی فیسالیس در سطح عالی کشت می شود و به دلیل چهارفصل بودن شهرستان هوراند سازمان جهادکشاورزی توجه ویژه به کاشت گیاهان دارویی دارد و خوشبختانه با سرمایه گذاری بومی در سطح خوبی با حمایت جهاد کشاورزی در حال اجرا هست.

وی در ادامه افزود: همچنین سماق محصولی است که در هوراند کشت می شود و در زندگی مردم تاثیرگذار است. سماق تا هشت سال قبل فقط محصولی خودرو بود ولی الان زراعی سازی محصول سماق انجام می شود و بیش از ۱۵۰ هکتار از این محصول کشت شده است که طبیعتا باید ظرفیت ایجاد کنیم و برای فرآوری این محصول تدابیری اندیشیده شود تا محصول نهایی از ارزش افزوده بیشتر برخوردار باشد. ایجاد فرآوری سماق نیز توسط بنیاد تعاون بسیج و با مشارکت کشاورزان یا سرمایه گذار بومی در قالب تشکیل تعاونی امکان پذیر است که سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز از آن حمایت و پشتیبانی می کند.

وی با اشاره به اینکه برای سرمایه گذاری در مجتمع گلخانه ای هوراند سرمایه گذارانی شناسایی شده اند افزود: به زودی واگذاری این مجتمع به سرمایه گذار انجام می گیرد.

فتحی بیان کرد: لایروبی قنات، ایجاد جاده دسترسی به مزارع و کانال کشی اولویت سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی است و تمام پروژه هایی که در مناطق محروم هستند  از طریق بسیج سازندگی با تهاتر اموال صورت خواهد گرفت.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره ها باعث شناسایی ظرفیت های کشاورزی و گردشگری آن منطقه می شود گفت: ما برای برگزاری جشنواره سماق حمایت های لازم را انجام می دهیم.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵