مدارس آذربایجان شرقی با شعار «هر دانش‌آموز، یک نهال» سبز می‌ شوند
مدارس آذربایجان شرقی با شعار «هر دانش‌آموز، یک نهال» سبز می‌ شوند
مهر تبریز: مدارس آذربایجان شرقی برابر تفاهم نامه همکاری میان ادارات کل آموزش و پرورش و منابع طبیعی و آبخیزداری استان سبز می‌ شوند.

به گزارش مهر تبریز، مدیرکل آموزش و پرورش در نشست مشترک با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به پویش ملی «ایران سرسبز، ایران قوی» اظهار کرد: نهادینه شدن هر فرهنگی از همان دوران ابتدایی شروع شده و منجر به یادگیری پایدار خواهد شد؛ از این رو مدارس استان می‌توانند نقش موثری در تحقق طرح مردمی کاشت درخت داشته باشند.

مسعود سعادتی وجود ۷۵۰ هزار دانش آموز در استان و هنرستان‌های کشاورزی را ظرفیت بزرگی در گسترش سنت حسنه درختکاری با آثار باقی و جاری دانست و گفت: درختکاری یک طرف ماجرا است و آموزش درختداری و درختکاری نیز باید در کنار آن توسط متخصصان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری به دانش‌آموزان آموزش داده شود.

سعادتی ادامه داد: پیشروی با شعار «هر دانش‌آموز، یک نهال» در صورت اجرای درست می‌تواند علاقه دانش‌آموزان را برانگیخته و فضای سبز استانمان را توسعه دهد. با توجه به جنبه‌های آموزشی، لزوم فرهنگ‌سازی و حفظ محیط زیست و تغییرات اقلیمی پیش آمده، اگر هر دانش‌آموز سالانه یک درخت بکارد و مراقبت از آن را هم بیاموزد، بخشی از تربیت اجتماعی که مورد تاکید سند تحول بنیادین نیز می‌باشد، عملی شده است.

وی خاطر نشان کرد: حیات مدارس، منازل و مجتمع‌های مسکونی می‌توانند محلی برای کاشت درخت توسط دانش‌آموزان باشند و اجرای این طرح با خلاقیت‌هایی مانند هر درخت به نام یک دانش‌آموز می‌تواند در جلب مشارکت آنان موثر واقع شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری آذربایجان شرقی نیز در این نشست گستره جامعه دانش‌آموزی استان را زمینه‌ای برای همکاری مشترک به منظور توسعه سرانه فضای سبز در استان و اجرای طرح ملی “هر دانش‌آموز، یک نهال” در تحقق طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت دانست.

سیروس داوودی افزایش سرانه فضای سبز را از تعهدات بین‌المللی اداره کل منابع طبیعی عنوان کرد و گفت: طبق آمار‌ها سرانه فضای سبز استان ما پایین‌تر از میانگین کشوری است و تلاش می‌شود طبق سیاست‌های جدید این خلا با انعقاد تفاهم نامه‌های متعدد با بخش خصوصی و دولتی پر شده و به فرهنگ درختکاری و درختداری نیز در قالب طرحی مردمی و دانش‌آموزی پرداخته شود.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش به عنوان یک دستگاه مهم در فرهنگ سازی می‌تواند در زمینه‌های ایجاد بوستان‌های روستایی و دانش‌آموزی، آموزش کاشت و تولید نهال، مشارکت موثری با منابع طبیعی و آبخیزداری داشته باشد.

تفاهمنامه مشترک مابین ادارات کل آموزش و پرورش و منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی در قالب پویش ملی “ایران سرسبز، ایران قوی” با توجه به منویات مقام معظم رهبری در اهمیت درخت و درختکاری، ایجاد فضای سبز و لزوم کاشت سه نهال توسط هر فرد ایرانی و ارتقای فرهنگ منابع طبیعی و تبدیل آن به فرهنگ و معارف عمومی امضاء شد.

طبق این تفاهم‌نامه کاشت نهال توسط دانش‌آموزان پایه پنجم استان در قالب پویش “ایران سرسبز، ایران قوی” و طرح شهید سید عنایت اله مرادی در دستور کار معاونت تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان قرار گرفته است و این پویش از نهم اسفند ماه در مدرسه حضرت معصومه (سلام الله علیها) تبریز کلید خواهد خورد.

تحقق مشارکت عمومی در حفظ منابع طبیعی و محیط زیستی، عظم ملی در میان دانش‌آموزان برای احیای منابع تجدید شونده و توسعه پوشش گیاهی برای حفاظت و افزایش بهره‌وری مناسب و سرعت بخشیدن به روند تولید این منابع و ارتقا بخشیدن به فرهنگ عمومی و جلب مشارکت دانش‌آموزان در این زمینه از جمله اهداف این تفاهم‌نامه در هشت ماده است که به امضای دوطرف رسید.

 

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵