مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد آذربایجان‌شرقی: رویداد ملی فهما فرصتی برای معرفی ظرفیت‌ کانون های مساجد است
مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد آذربایجان‌شرقی: رویداد ملی فهما فرصتی برای معرفی ظرفیت‌ کانون های مساجد است
مهرتبریز-هادی‌نیا سامانه بچه های مسجد را عامل تحرک و پویایی کانون‌های مساجد با استفاده از مشارکت جوانان و عموم مردم دانست.

مهرتبریز-هادی‌نیا سامانه بچه های مسجد را عامل تحرک و پویایی کانون‌های مساجد با استفاده از مشارکت جوانان و عموم مردم دانست.
به گزارش خبرنگار ما؛ «محمد هادی نیا» در نشست خبری با اصحاب رسانه که با محوریت رویداد ملی فهما برگزار شد، اظهار داشت: راه اندازی پورتال بچه های مسجد پاسخ منطقی به نیازهای مدیریتی، برنامه‌ریزی و آینده نگری این نهاد فرهنگی بوده است.
مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان‌شرقی سامانه بچه های مسجد را عامل تحرک و پویایی کانون‌های مساجد با استفاده از مشارکت جوانان و عموم مردم دانست و خاطرنشان کرد: رویداد ملی فهما فرصتی برای معرفی ظرفیت‌های فرهنگی، هنری، قرآنی، رسانه ای و … کانون های مساجد در راستای اهداف ترسیم شده است.
وی با بیان این‌که آذربایجان شرقی در حوزه کتابخانه ای جزو استان های فعال و برتر کشور شناخته می شود، گفت: بر اساس آمارهای موجود در هر یک از این کتابخانه ها به صورت میانگین حدود ۱۰۰ نفر از اقشار مختلف اعم از دانش آموزان، دانشجویان، بانوان و دانشگاهیان عضو هستند که از خدمات علمی و پژوهشی بهره مند می برند.
هادی‌نیا مجموع کتاب های موجود در کتابخانه های کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی را بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار جلد اعلام کرد، خاطرنشان کرد: تعداد کل مساجد آذربایجان شرقی ۵ هزار و ۷۵۹ باب است که از این تعداد، یک هزار و ۳۸۸ مسجد دارای کانون فرهنگی هنری هستند.
مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که بر اساس قانون برنامه ششم توسعه کشور باید این رقم در پایان این برنامه به تعداد ۲ هزار و ۱۲۲ مسجد افزایش پیدا کند، گفت: بیشترین تعداد کانون های فرهنگی هنری مساجد استان مربوط به شهرستان تبریز با ۲۵۱ کانون است.
وی ادامه داد: شهرستان های مرند با ۱۲۶ کانون، سراب با ۹۶ کانون، میانه با ۸۷ کانون، اهر و هوراند با ۷۸ کانون، شبستر با ۷۳ کانون و کلیبر با ۷۲ کانون در رده های بعدی قرار دارند. همچنین شهرستان های جلفا با ۱۸ کانون، بستان آباد با ۲۱ کانون، اسکو با ۲۲ کانون و بناب با ۳۵ کانون در رده های پایین تعداد کانون های فرهنگی هنری آذربایجان شرقی قرار دارند.
هادی‌نیا با تاکید بر این‌که مدیریت کانون های فرهنگی هنری مساجد استان مردمی بوده و تمامی فعالان به صورت افتخاری فعالیت های فرهنگی، قرآنی، هنری و … انجام می دهند، ادامه داد: ۴۵ نفر از مدیران این کانون ها را بانوان تشکیل می دهند که نشان دهنده جایگاه مناسب این مجموعه ها در میان خانواده هاست.
وی با اشاره به توزیع جغرافیایی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان گفت: تنها در تعدادی از شهرها از جمله سهند به دلیل سرازیر شدن جمعیت شهرهای بزرگ؛ با مشکل کمبود مسجد نسبت به تعداد جمعیت و به تبع آن کمبود تعداد کانون در این مناطق مواجه هستیم.