مردم فرصت و پایه قدرت نظام هستند دست فرصت را باید باز بگذاریم
مردم فرصت و پایه قدرت نظام هستند دست فرصت را باید باز بگذاریم
مهرتبریز-عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران گفت: به نظر من هنوز این مردم پای این کشور ایستاده‌اند،؛ حتی آن ایرانی که در خارج است وقتی اسم خلیح فارس می‌آید و اسم تمامیت ارضی ایران می‌آید، تنش می‌لرزد.

به گزارش شبکه شرق، محمدجواد ظریف، عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در نشست خانه گفتگوی دانشگاه تهران که با حضور بیش از ۸۰ استاد دانشگاه تهران از طیف‌های فکری متفاوت و چهره‌های سیاسی از احزاب و گروه‌های سیاسی مختلف در تالار شهید سلیمانی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: تخصصی در امور داخلی ندارم و کنشگر سیاسی هم نیستم، لذا از حوزه تخحصصی خودم استفاده می‌کنم.

وی افزود: انقلاب ایران یک حرکت جدی جهانی بود که به نظر بنده شروع فروپاشی نظام دوقطبی از انقلاب ما شروع شد و کنشگران و صاحب‌نظران مختلف این حوزه بعد از انقلاب ما گفتند که انقلاب ایران در تاریخ جهان بی‌نظیر است، به این دلیل که یک حزب سیاسی یا گروه مسلح این انقلاب را هدایت نکرده و این انقلاب به وسیله مردم و با یک رهبری خردمندانه پیروز شده است. لذا نقش مردم در پیروزی انقلاب اسلامی، نقش مردم در جنگ تحمیلی و نقش مردم در مقابله با تحریم‌ها را نمی‌توانیم فراموش کنیم.

وزیر سابق امور خارجه کشورمان تاکید کرد: «مردم بودند که این انقلاب را به ثمر رساندند و این مردم بودند که تا به امروز این انقلاب را حفظ کردند.»

ظریف در ادامه سخنان ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران که درباره مؤلفه‌های بازدارندگی سخن گفت، بیان داشت: «آنچه که به ما قدرت بازدارندگی می‌دهد باز هم حضور مردم است. این به معنای این نیست که اقتصاد مهم نیست، این به معنی این نیست که قدرت نظامی ایران مهم نیست، بلکه این به معنای آن است که آن وجه تمایزی که ایران را با سایر کشورها متفاوت کرده، حضور مردم بوده است که همواره هم این حضور بوده است.»

وی افزود: «اگر حضور مردم در انتخابات گذشته نبود، به نظر من موقعیت ما برای مذاکرات چه در دوره‌های گذشته و چه مذاکرات برجام حتماً بسیار شکننده می‌بود. ولی ۷۳ درصد مردم که در انتخابات حضور پیدا کردند، این موقعیت را برای جمهوری اسلامی آفریدند. این حضور مردم بود و هنوز هم این حضور مردم تعیین‌کننده است.»

محمدجواد ظریف، وقتی درباره مؤلفه‌های کاهش یا افزایش سرمایه اجتماعی در جوامع مختلف سخن می‌گفت، از مردم به عنوان «فرصت» و «پایه قدرت نظام» نام برد و گفت: «دست فرصت را باید باز بگذاریم.»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در جمع‌بندی سخنان خود بیان داشت: «اگر نگاه فرصت‌محور با نگاه تهدیدمحوری که امروز بر روابط اجتماعی ما حاکم است جایگزین شود، آن وقت می‌بینیم که مردم چطور می‌آیند، آن وقت می‌بینیم که مردم چطور در انتخابات شرکت می‌کنند.»

منبع: منیبان