مسدود کردن ۱۹۷۶ حلقه چاه در آذربایجان شرقی
مسدود کردن ۱۹۷۶ حلقه چاه در آذربایجان شرقی

مهر تبریز: مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی از کاهش ۳۳ درصدی میزان بارش در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت:سال گذشته در استان ما هزار و ۹۷۶ حلقه چاه مسدود شده که برنامه ما برای سال ۹۵، ذخیره ۲۰ میلیون آب بود که خوشبختانه با تدابیر اتخاذ شده توانستیم ۲۹ میلیون ذخیره آب داشته باشیم.

مهر تبریز: مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی از کاهش ۳۳ درصدی میزان بارش در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت:سال گذشته در استان ما هزار و ۹۷۶ حلقه چاه مسدود شده که برنامه ما برای سال ۹۵، ذخیره ۲۰ میلیون آب بود که خوشبختانه با تدابیر اتخاذ شده توانستیم ۲۹ میلیون ذخیره آب داشته باشیم.

به گزارش مهرتبریز، غلامرضا هاشمی در شورای حفاظت از منابع آبی استان اظهار داشت: میزان بارش در استان در چهار ماهه اول سال، ۳۳ درصد نسبت به سال گذشته و ۲۰ درصد نسبت به دوره آماری کمتر شده، آب های جاری تا میزان ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش یافته است که اگر این موضوع را به حوزه دریاچه ارومیه بسط دهیم، این روند شدید تر است.

وی افزود: کشور ما کم آب بوده و نیاز به صرفه جویی دارد که با توجه به کاهش میزان بارش، این مورد را امسال باید بیشتر مورد توجه قرار دهیم.

هاشمی با اشاره ای به وضعیت آب موجود در برخی سدهای استان نیز گفت: سد نهند که بخشی از آب شرب تبریز را تامین می کند نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد با کاهش سطح روبرو بوده، همچنین سطح سد اهر نیز به عنوان یکی از سدهای تامین کننده آب شرب استان تفاوت بالایی با سال گذشته دارد.

مدیر عامل آب منطقه ای استان در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه نیز گفت: سطح تراز دریاچه را اگر با مهر سال گذشته مقایسه کنیم، برابر مانده است اما نسبت به روز مشابه سال گذشته ۲۶ سانت تفاوت دارد اما نسبت به دو سال پیش ۲۸ سانت بالاتر است.

وی با بیان اینکه در طول ۱۵ سال گذشته به طور متوسط ۴۰ سانت تراز دریاچه پایین آمده بود، گفت: امسال دلیل پایین آمدن سطح دریاچه را می توان پایین آمدن سطح بارش و روان آب ها دانست.

هاشمی در ادامه در خصوص چاه های استان نیز گفت: اکثر بهره برداران ما از لحاظ مالی در حد پایین قرار دارند که پیشنهاد کردیم در قانون های سالانه مجوز این امر داده شود که خود دولت از این افراد حمایت کند و سپس به صورت قسطی از این بهره برداران هزینه هایی اخذ شود.

وی همچنین از کاسته شدن شدت کاهش آب های زیرزمینی در طول سال های گذشته خبر داد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان نیز در این جلسه اظهار داشت: سال گذشته در استان ما هزار و ۹۷۶ حلقه چاه مسدود شده که برنامه ما برای سال ۹۵، ذخیره ۲۰ میلیون آب بود که خوشبختانه با تدابیر اتخاذ شده توانستیم ۲۹ میلیون ذخیره آب داشته باشیم.

مجتبی جلیل زاده در خصوص برداشت مازاد از چاه های مجاز نیز گفت: ۱۸۰ میلیون برداشت مازاد از این چاه ها انجام می شود و برای جلوگیری از برداشت های غیرمجاز در حاشیه رودخانه ها ۲۶۸ مورد موتور پمپ حاشیه این رودخانه ها برچیده شده است.

جلیل زاده افزود: همچنین شش هزار و ۱۳۹ مورد شناسایی و تصرفات غیرمجاز در بستر رودخانه ها داشته ایم.

وی  با اشاره ای به تعداد کنتور های هوشمند نصب شده در سال ۹۵ گفت: تعداد کنتورهای هوشمند آب و برق منصوبه هزار و ۶۷۸ مورد و تعداد منصوبه های کنتور حجمی هوشمند ۵۶ مورد بوده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان ادامه داد: کاهش میزان بارش در سال جاری نسبت به سال آبی گذشته و گرایش بهره برداران خصوصا کشاورزان به برداشت های بیش از سهمیه مجاز از چاه ها باعث شده سهمیه برداشت مجاز مندرج در پروانه بهره برداری چاه ها زود تر از موعد مقرر خاتمه یابد و میزان درخواست از سوی کشاورزان مبنی بر شارژ مجدد کارت شارژ  کنتورهای هوشمند افزایش یافته است که باید در این راستا مصوباتی داشته باشیم.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵