مواد مخدر قانون سختی در عربستان دارد /حجاج مواظب باشند تا بهانه بدست ماموران سعودی ندهند
مواد مخدر قانون سختی در عربستان دارد /حجاج مواظب باشند تا بهانه بدست ماموران سعودی ندهند

مهرتبریز: فرمانده پلیس فرودگاههای استان آذربایجان شرقی گفت :حجاج مواظب باشند تامواد مخدر و قرص های مخدر و غیره که در ردیف های مخدر محسوب می شود با خود حمل نکنند.

به گزارش مهر تبریز،سرهنگ الهوردی خضرلودر مصاحبه با خبرنگاران افزود: با توجه به این که در کشور عربستان ،جمهوری اسلامی کنسولگری ندارد و از طرفی هم بحث ایران هراسی و شیعه هراسی، در این کشور پررنگ شده جا دارد حجاج نهایت تلاش را نموده و از دادن بهانه به آنان خود داری نمایند .
وی اظهار داشت ، هر زائر در کشور عربستان به عنوان سفیر فرهنگی کشورمان محسوب می گردد، لذا حجاج حتی مواد شبیه به مخدره از قبیل قرص های آرم بخش ،گیاهان داروی شامل شریبان و توت خشک را نیز به همراه نداشته باشند چرا که دراین کشور مجازات سختی پیش بینی شده و رهایی از دست ماموران سعودی به این سادگی نیست .
خضرلو تاکید کرد ، ما در فرودگاه تبریز نهایت تلاش و امکانات را برای عدم عبور مواد مخدره به عربستان بکار می گیریم و طبق قانون زائرینی که بخواهند حتی کوچک ترین موادی با خود حمل کنند از مسافرت آنان جلوگیری می شود .
این مقام مسول تصریح کرد : امسال تعداد ۱۶۲۸ مرد و ۱۴۷۲ زن زائر ازاین فرودگاه عازم خانه خدا خواهند شد و این رقم نسبت به سال ۹۴ حدود ۵۰۰ نفر کاهش را نشان می دهد .
وی متذکر شد : زائرین حتی ازهمراه داشتن لب تاب و اشیاء برنده نیز به نحوی خود داری نمایند .
فرمانده پلیس فرودگاه های آذربایجانشرقی با اشاره به استفاده از سگ‌های موا‌د‌یاب در فرودگاه گفت:خوشبختانه با عنایتی که مردم به مسائل شرعی دارند و با توجه به حساسیت موضوع تجسس مواد مخدر از طریق سگ های مواد یاب، با کشیدن پارچه روی ساک‌ها و چمدان ها استفاده می شود تا آب دهان سگ که از نظر شرعی کثیف هست به بسته ها مالیده نشود و با بو کشیدن سگها بتواند مواد موجود در محموله زائران را شناسایی کند ولی باید توجه داشت چنین رعایت شرعی درعربستان وجود ندارد.

فرمانده پلیس فرودگاه های آذربایجانشرقی اظهار داشت ، برنامه های پروازدر قالب ۲۲ کاراوان از تاریخ ۹/۵/۹۶ الی ۱۶ مرداد ماه از طریق ارباس ۳۳۰ کشور عربستان ادامه خواهد یافت .

وی تذکرداد: دستگاه بادی اسکنر که یکی از پیشرفته ترین دستگاه ها برای تشخیص جا سازی مواد مخدر در بدن بکار گرفته می شود درصورت لزم استفاده خواهد شد که حجاج به هر نحو ممکن آگاه باشند و از حمل مواد مخدر امتناع ورزند .
این مقام مسول به زائرین اخطار داد: در حین مسافرت از تحویل هدایا و حمل نقل ساک و سایر بسته امانتی به جهت احتمال اینکه مواد جا سازی شده باشد خود داری نمایند .
وی عنوان کرد، ارز همراه زائر تا سقف ۱۰ هزار یورو و یا دلار وهمچنین ۵۰۰ هزار تومان پول رایج کشورمان می باشد .
خضرلو در پایان تاکید کرد: آذربایجان‌شرقی بعد از جزیره کیش، دومین استان امن کشور بوده و تا کنون هیچ مشکل امنیتی و پروازی نداشته ایم.