موضوع بهداشت محور اصلی برنامه های دانشگاه علوم پزشکی تبریز است
موضوع بهداشت محور اصلی برنامه های دانشگاه علوم پزشکی تبریز است
مهر تبریز-رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به برنامه های پیش روی این دانشگاه در سال جدید گفت : توجه به موضوع بهداشت به عنوان محور اصلی برنامه های دانشگاه بوده و کاهش بیماری ها اولویت اصلی ما در سال 1403 است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ دکتر بهمن نقی پور در هشتمین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران ازتشکیل کمیته کاهش بیماری ها در دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد و گفت: فرهنگ سازی به عنوان یکی از محوری‌ترین برنامه‌های ما در بحث کاهش بار بیماری ها مطرح است و پویش های مختلف همچون غربالگری بیماری های سینه، دستگاه گوارشی و انواع سرطان سال آتی در سطح استان اجرا می‌شود که تحقق اهداف این پویش ها نیازمند همراهی و همکاری اصحاب رسانه است.
وی سهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تامین سلامت مردم را ۲۸ درصد اعلام کرد و گفت: این رسالت بر عهده سایر دستگاه‌ها است.
دکتر نقی پور از اجرای طرح سلامت نوروزی در سطح استان خبر داد و گفت:از ۲۴ اسفند طرح سلامت نوروزی در استان آغاز شده و پزشکان متخصص و فوق تخصص به صورت شیفت بندی در روزهای تعطیل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی آماده خدمت رسانی هستند.
وی با اشاره به اجرای موفقیت آمیز پویش ملی سلامت افزود: آذربایجان شرقی رتبه‌ی دوم کشوری را با مشارکت ۷۶ درصدی افراد بالای ۱۸ سال به خود اختصاص داده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به برتری این دانشگاه در عرصه‌های مختلف بهداشتی، درمانی تحقیقاتی و فناوری به انجام موفقیت آمیز پیوند‌های نادر در این دانشگاه اشاره کرد و گفت:
از ابتدای امسال تاکنون تعداد بیش از ۱۹۰ عمل پیوند در استان با موفقیت به انجام رسیده است که ۳۲ مورد از آنها مربوط به مرگ های مغزی و اهدای عضو بود.
دکتر نقی پور ادامه داد: امسال هم تعداد ۴۶ پیوند کبد، ۴۹ مورد پیوند کلیه، ۶۰ مورد پیوند مغزاستخوان و پنج مورد نیز پیوند قلب در بیمارستان های تبریز به انجام رسیده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از کسب رتبه سوم این دانشگاه در بین دانشگاههای علوم پزشکی کل کشور در ارزشیابی سالانه وزارت بهداشت خبر داد و گفت: ارتقا رتبه جهانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در رتبه بندی سایماگو – ۲۰۲۴ در شاخص داروسازی (فارماکولوژی، توکسیکولوژی و فارماسیوتیکس) برای سومین سال پیاپی و کسب جایگاه اول در خاورمیانه و ایران و قرار گرفتن در جایگاه ۴۷ ام جهانی ، کسب رتبه سوم حوزه فناوری در بین دانشگاههای تیپ یک در ارزشیابی سالانه وزارت بهداشت، کسب عنوان “دانشگاه برتر حامی فناوری” و جایزه جمفا – در آئین اختتامیه نمایشگاه رینوتکس تبریز ۲۰۲۳، کسب عنوان برترحوزه فناوری سلامت در یازدهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (رینوتکس ۲۰۲۳) توسط ۳ طرح مستقر در مراکز رشد دانشگاه، صعود ۱۰۰ رتبه ای در نظام رتبه‌بندی جهانی تایمز و کسب رتبه اول بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور از شاخص ترین دستاورد های علمی و فناوری دانشگاه در سال جاری بود.
دکتر نقی پور گفت:در طول سالجاری ۱۹ پروژه در زمینی به مساحت ۱۳۲۰۸ متر مربع به بهره برداری رسیده و یا آماده بهره برداری است.
وی ادامه داد: در این حوزه ۳۸ پروژه نیز در زمینی به مساحت ۱۰۹۳۳ متر مربع در حال اجرا است.
وی با اشاره به توجه ویژه به ارائه خدمات درمانی در نقاط محروم و کم برخوردار گفت: ۱۲ پروژه در زمینی به مساحت ۶۷۸۰۰ متر مربع در حال بهره برداری بوده و یا آماده بهره برداری است.
دکتر نقی پور افزود: پروژه های بخش MRI بیمارستان اهر، بخش درد بیمارستان امام رضا تبریز، آشیانه هلی کوپتر اورژانس هوایی میانه ، محل سی تی اسکن۱۶۰اسلایز امام رضا تبریز معاونت درمان تبریز آماده بهره برداری است.
وی ادامه داد: ۹ پروژه نیز در زمینی به مساحت ۲۰۵۸۰۰ متر مربع در حال اجرا است.
وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته به منظور تامین منابع مالی پروژه‌های کلان دانشگاه گفت: با پیگیری های صورت گرفته تهاتر مالیاتی منجر به انجام ۴۱۲۰ میلیارد ریال برای پروژه بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی شد