• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Monday - 5 June - 2023
0

نشست وزرای گردشگری کشورهای مجمع گفتگوی همکاری آسیا به پایان رسید

  • کد خبر : 2479
  • 09 شهریور 1395 - 14:46
نشست وزرای گردشگری کشورهای مجمع گفتگوی همکاری آسیا به پایان رسید

مهر تبریز: اولین نشست وزرای گردشگری کشورهای مجمع گفتگوی همکاری آسیا۹ شهریور ۱۳۹۵ در تبریز با صدور بیانیه «تبریز» به پایان رسید.

به گزارش مهر تبریز، در این بیانیه آمده است: ما وزرای گردشگری و روسای  هیاتهای نمایندگی کشورهای مجمع گفتگوی همکاری آسیا که با هدف توسعه گردشگری در آسیا و تقویت همکاریهای متقابل، در اولین وزرای گردشگری مجمع گفتگوی آسیا در تاریخ نهم شهریور ماه ۱۳۹۵ در شهر تبریز، استان آذربایجان شرقی، کشور جمهوری اسلامی ایران شرکت نموده ایم،

با اذعان بر مطابقت اهداف و آرمانهای این اجلاس با نگرانی های کشور های آسیایی در حوزه توسعه پایدار گردشگری،

با اذعان بر اهمیت درک بهتر صنعت گردشگری در میان مردمانمان، بویژه از منظر بهبود کیفیت زندگی، صلح، سعادت و ایمنی در منطقه و همچنین رشد اقتصادی و اجتماعی کشورهای عضو مجمع گفتگوی همکاری آسیا،

با در نظر داشت پتانسیل های فراوان کشور های عضو مجمع گفتگوی همکاری آسیا در حوزه گردشگری بویژه گردشگری فرهنگی، طبیعت گردی، گردشگری مذهبی، گردشگری سلامت و توانایی افزایش سهم منطقه در گردشگری جهانی،

با شناسایی نقش کلیدی گردشگری در ترویج فهم بین المللی و تعامل میان ملتهای آسیایی و فراسوی آن که هدف حفظ تنوع فرهنگی از طریق برنامه هایی همچون توسعه همکاری های گردشگری جاده ابریشم را پیش روی دارد،

با تاکید برضرورت شناسایی مقاصد کمتر شناخته شده یا نوظهور گردشگری در آسیا، با عنایت به نقش توسعه پایدار گردشگری که در مطابقت کامل با اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد، توسعه ثبات سیاسی، امنیتی و تعاملات دوستانه میان کشور های عضو، حفاظت از جوامع محلی و توسعه فرهنگ هایشان و همچنین توانمند سازی آنها در فقر زدایی و توانمندی مالی گروه های آسیب پذیر اجتماع همچون جوانان و زنان، با در نظر داشت اهمیت نقش گردشگری در حفظ تنوع زیستی، گیاهی و جانوری، محیط زیست و اقتصاد مقاومتی، با تصدیق بر رابطه میان گردشگری و تغییرات آب و هوایی و همچنین اثرات آن بر تغییرات زیست محیطی مقاصد گردشگری، و با امعان نظر بر نگرانی های مداوم ناشی از تاثیرات منفی فعالیت های گردشگری، جابجایی ها و سایر مولفه های صنعت گردشگری بر منایع آبی و زمینی و همچنین ذخایر زیرزمینی آب، توافقات ذیل را  بعمل آوردند:

۱-تاسیس گروه کاری مجمع گفتگوی همکاری آسیا در حوزه گردشگری جهت تهیه برنامه عمل گردشگری در آسیا در راستای توسعه پایدار.

اجلاس از ابتکار جمهوری اسلامی ایران جهت آماده سازی و توزیع برنامه یاد شده و همچنین میزبانی اولین نشست کارشناسان ارشد گردشگری به منظور تبادل نظر و شناسایی راه ها و روش های جمع بندی نسخه نهایی پیشنویس برای ارائه به نشست وزرا استقبال نمود.

۲- انجام اقدامات لازم به منظور تعریف ساز و کاری نوین با هدف تسهیل گردشگری در راستای فناوری های پیشرفته، اشتراک گذاری دانش و انتقال فناوری در میان کشور های عضو مجمع گفتگوی همکاری آسیا.

جمهوری اسلامی ایران به منظور تحقق این هدف آمادگی خود را جهت ایجاد شبکه مشترک گردشگری برای تامین چهارچوب اشتراک گذاری  اطلاعات مرتبط با مقاصد گرشگری، تجربیات و کارکرد های موفق دولت های عضو مجمع اعلام نمود. ذینفعان گردشگری می توانند با بهره گیری از چهارچوب یاد شده در راستای توسعه و گسترش گردشگری در منطقه آسیا گام بردارند. شبکه مذبور همچنین       میتواند درآینده تقسیم بندی های مختلفی همچون شبکه بازاریابی مشترک گردشگری و شبکه مشترک آموزش گردشگری را دارا باشد.

۳- با در نظر گرفتن ارزش های مذهبی و فرهنگی کلیه کشورهای عضو مجمع گفتگوی همکاری آسیا در خواست به عمل آمد تا با اتخاذ اقداماتی نظیر تسهیل در اعطای روادید، تعریف تورهای ترکیبی و محصولات مشترک، تبلیغ در جهت برقراری ارتباط و افزایش پرواز های مستقیم، شناسایی مقاصد گردشگری کمتر شناخته شده در کشور های عضو، همکاری مشترک به منظور توسعه بازار گردشگری منطقه ای و همچنین افزایش شمار بازدید کنندگان از کشور های همسایه نسبت به توسعه گردشگری در منطقه اهتمام ورزند.

۴- دعوت از کلیه اعضاء کشورهای عضو مجمع گفتگوی همکاری آسیا جهت تامین خدمات و تسهیلات قابل دسترس و همچنین استاندارد های یکپارچه برای گردشگری در منطقه.

۵- تشویق ابتکاراتی جهت به اشتراک گذاری دانش از طرقی همچون برپایی دوره ها و کارگاه های آموزشی برای نیرو های انسانی در زمینه های استاندارد ها و کیفیت مطلوب صنعت گردشگری، پشتیبانی های فنی و همکاری برای گردشگری و صنایع وابسته.

۶- دعوت از تمامی کارگزاری های مالی بین المللی و سرمایه گذاران خارجی جهت پشتیبانی و حمایت از پروژه های توسعه گردشگری در کشور های در حال توسعه آسیا.

۷-  تشویق آژانس های حمل و نقل گردشگری، هتل داران، تور گردانان، موسسات مسافرتی جهت به کار گیری فناوری های نوین در حوزه هایی همچون بهینه سازی انرژی، فناوری های مبتنی بر سوخت های غیر فسیلی، مدیریت پساب ها و فناوری های سبز که همه در راستای کاهش آثار تغییرات آب و هوایی قرار می گیرند.

۸- این بیانیه به عنوان چهارچوبی برای فعالیت های آتی مجمع گفتگوی همکاری آسیا در حوزه گردشگری مد نظر قرار خواهد گرفت.

۹- از پیشنهاد پادشاهی کامبوج و جمهوری خلق بنگلادش جهت میزبانی به ترتیب دومین و سومین اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفتگوی همکاری آسیا استقبال به عمل آمد.

۱۰- ضمن تبریک به شهر تبریز جهت انتخاب به عنوان پایتخت گردشگری سازمان همکاری های اسلامی در سال ۲۰۱۸، مراتب تشکر و قدردانی خود از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران جهت  میزبانی اجلاس وزراء و پذیرایی گرم و میهمان نوازی آنها را اعلام می داریم.

لینک کوتاه : https://www.mehrtabriz.ir/?p=2479

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.