نصب ۲۳۸ دوربین ثبت تخلفات رانندگی در استان/ بیشترین علت تصادفات فوتی، عدم توجه به جلو در درون شهرها / رتبه اول میزان فوتی تصادفات، مربوط به عابرین پیاده
نصب ۲۳۸ دوربین ثبت تخلفات رانندگی در استان/ بیشترین علت تصادفات فوتی، عدم توجه به جلو در درون شهرها / رتبه اول میزان فوتی تصادفات، مربوط به عابرین پیاده

مهرتبریز: رییس پلیس راهور آذربایجان شرقی تعداد دوربین های موجود در سطح استان را ۲۳۸ دستگاه و در تبریز ۱۷۳ دستگاه برشمرد و افزود: دوربینهای ثبت تخلفات رانندگی به دلیل تاثیر بازدارندگی ، سبب کاهش چشمگیر تصادفات فوتی و جرحی در استان شده است.

به گزارش مهرتبریز،سرهنگ ناصر میکائیلی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: کنترل های دستی و سنتی دیگر جوابگوی نیازهای ترافیکی معابر درون شهری استان نیست، لذا لزوم تجهیز تقاطع به دوربین های پلاک خوان و دوربین های کنترل سرعت در معابر درون شهری ضروری بوده و با توجه به اینکه این موضوع وظیفه شهرداری است باید نسبت به نصب سیستم های هوشمند در اکثر تقاطع های شهر اقدام نمایند تا همانند سایر کلانشهرهای ایران و جهان، ترافیک به صورت سیستمی و الکترونیکی کنترل شود.
وی گفت: استان آذربایجان شرقی۳ میلیون و ۷۲۴ هزار و ۶۲۰ نفر جمعیت دارد و در کل استان یک میلیون و ۴۳۰ هزار خودرو و تعداد ۳۴۵ هزار موتور سیکلت تردد می کنند.
وی با اشاره به اینکه از ۳۰ مرکز معاینه فنی موجود در استان ، هفت مرکز در شهر تبریز فعالیت می کنند افزود: ۲۷ مراکز خدماتی پلیس + ۱۰ در استان وجود دارند که از این تعداد ۹ مرکز در تبریز و ۱۸ مرکز نیز در سایر شهرستان های استان فعالیت می کنند.
میکائیلی اظهار کرد: هشت مرکز اسقاط خودرو و ۱۵ مرکز تعویض پلاک در سطح استان وجود دارد.
وی با بیان اینکه ناوگان برون شهری استان در طول سال های گذشته فرسوده ترین ناوگان کشور را داشت، گفت: از این فرصت استفاده کرده و با تامین اعتبارات و مصوباتی نسبت به نوسازی این ناوگان در سال آینده و نیمه دوم امسال اقدام خواهیم کرد.
وی از کاهش تعداد فوتی های ناشی از تصادفات در چندسال اخیر خبر داد و افزود :در سال ۹۰ تلفات جانی در حوادث رانندگی درون شهری ۲۸۹ نفر بود که این تعداد سال گذشته به ۱۸۹ نفر کاهش یافت.
رئیس پلیس راهور استان گفت : ۶۳ نفر از این میزان کاهش تلفات جانی به شهر تبریز اختصاص دارد و در چهار ماه گذشته هم با ۳۰ درصد کاهش از ۶۸ نفر فوتی در مدت مشابه سال قبل به ۴۸ فوتی رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ نفر کاهش داشته است.
میکائیلی با بیان اینکه امسال توانستیم رتبه برتر کاهش تصادفات فوتی را درطرح نوروزی ۹۶ کسب کنیم افزود: تعداد متوفیان طرح نوروزی امسال چهار نفر بوده که نسبت به سال ۹۴ که ۱۲ نفربوده کاهش یافته است.
وی در خصوص آمار تصادفات جرحی و مجروحین درون شهری گفت: سال ۹۵، تعداد تصادفات فوتی ۶۱، جرحی سه هزار و ۴۸۷ و خسارتی هزار و ۵۰ مورد بوده است.
میکائیلی افزود: بیشترین علت تصادفات فوتی در چهار ماه ابتدایی سال، مربوط به عدم توجه به جلو در درون شهرها بوده است.
وی با بیان اینکه در طول سال های گذشته بیشترین میزان فوتی در تصادفات مربوط به موتور سیکلت سواران میشد، گفت: اقداماتی جدی در ساماندهی موتورسیکلت ها انجام شده و هم اکنون رتبه اول میزان فوتی تصادفات، مربوط به عابرین پیاده با ۴۱ درصد می شود که این امر لزوم ایمن سازی محل عبور عابران پیاده و پل ها را مشخص می کند زیرا کهنسالان نمیتوانند از پل ها استفاده کنند و همین امر موجب بالا رفتن میزان تصادفات و فوتی ها در بین این افراد کهنسال می شود.
وی با مقایسه تعداد تصادفات در شهر تبریز و اصفهان گفت: علیرغم کمبود امکانات و زیرساخت ها در تبریز نسبت به اصفهان، این شهر ۲۵۵ متوفی کمتر از اصفهان دارد که این امر ناشی از فرهنگ بالای رانندگی و توجه مردم استان به سلامت خود و سرنشینانشان هست.
میکائیلی همچنین با اشاره به آخرین وضعیت نقاط حادثه خیز حوزه استحفاظی گفت: در کل استان ۵۳ نقطه حادثه خیز داریم و این تعداد در شهر تبریز ۱۷ مورد است که سال گذشته بلوار پاسداران سپس جاده سنتو و میدان بسیج تا سه راهی اهر بیشترین آمار تصادفات را داشته است.
رئیس پلیس راهور استان با اشاره به برخی مشکلات و موانع موجود که باعث بی نظمی،ترافیک و افزایش تصادفات در سطح معابر درون شهری استان شده است گفت: ترافیک بالا از وروردی آذرشهر به تبریز،بلوار دیزل آباد، وجود مجتمع های پزشکی در مرکز شهر تبریز، احداث مجتمع های تجاری و اقتصادی بدون لحاظ به وضعیت ترافیکی، معضلات پیاده روها،تبلیغات محیطی، عدم وجود پارکینگ و نبود تجهیزات و جرثقیل های سنگین برای جمع اوری تصادفات خاص شهری،مکانیزه نبودن پل های عابر پیاده از جمله این مشکلات است.
میکائیلی همچون بر لزوم انتقال صنوف مزاحم ترافیکی به خارج از شهر جهت جلوگیری از تراکم ترافیک و آلودگی تاکید کرد و افزود: جهت اجرای عملیات روانی برای رعایت قوانین و مقررات نیاز است در مرکز کنترل ترافیک شهرداری تبریز، استودیو خبر راه اندازی شود.

رئیس پلیس راهور استان در خاتمه سخنان خود از برگزاری اولین همایش دوچرخه سواری ناجا خبر داد و گفت: نخستین همایش ملی دوچرخه سواری مردان ناجا با همکاری فدراسیون دوچرخه سواری ،۱۳ مرداد ماه ساعت هفت صبح در ائل گلی تبریز برگزار می شود و هدف از این همایش ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه در حمل و نقل درون شهری به عنوان وسیله نقلیه پاک است.
وی افزود: صندوق های ثبت نام جهت شرکت در این همایش در پارکینگ ایل گلی مستقر خواهند شد.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵