نفس کتابداری یک کار انسانی فرهنگی برجسته است/رشد 108 درصدی اعضای کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی
نفس کتابداری یک کار انسانی فرهنگی برجسته است/رشد 108 درصدی اعضای کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی
مهرتبریز-همزمان با سی و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران نشست خبری اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه استان برگزار شد.

مهرتبریز-همزمان با سی و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران نشست خبری اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه استان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما در آذربایجان شرقی، نشست خبری اسد بابایی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با اصحاب رسانه به مناسبت سی‌و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی روز چهارشنبه 24 آبان ماه در تالار نخجوانی کتابخانه مرکزی تبریز برگزار شد.
اسد بابایی ضمن تبریک ایام کتاب، کتابخوانی و کتابدار به تلاشگران حوزه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و با اشاره به شعار هفته کتاب 1402 «آینده خواندنی است» گفت: نفس کتابداری یک کار انسانی فرهنگی برجسته است.
بابایی با اشاره به فعالیت های متنوع و عمده ای که بر عهده کتابداران می باشد از کتابداران به عنوان سربازان گمنام جبهه فرهنگی نام برده و افزود: امروزه کتابداران صرفا کار امانت کتاب را انجام نداده بلکه در عرصه های گوناگون فعالیت های فرهنگی و اجتماعی فعال بوده و مرجعی برای راهنمایی مراجعه کنندگان هستند.
رشد 108 درصدی اعضای کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در این نشست ضمن ارائه گزارشی از عملکرد کتابخانه های عمومی استان از رشد 108 درصدی شاخص عضویت و رشد 70 درصدی شاخص امانت در کتابخانه های عمومی استان در یکسال گذشته خبر داده و افزود: با توجه به کمبود منابع در کتابخانه های عمومی استان با راه اندازی پویش های «نذر کتاب، نشر خوبی ها»، «اهدای کتاب، بارش دانایی» و «اهدای کتاب ویژه اساتید و دانشجویان دانشگاه های آذربایجان شرقی» و همچنین خرید کتاب از هجدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز، بیش از 223 هزار نسخه کتاب در طول 15 ماه گذشته به مجموعه کتابخانه های عمومی افزوده شده است.
عضو شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی افزود: در همین راستا در 15 ماه گذشته با افتتاح چهار کتابخانه عمومی الدار اصلان منطقه مارالان شهرستان تبریز، کتابخانه عمومی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی شهر جدید سهند، کتابخانه سیار نوش آفرین دنیابین در شهرستان شبستر و کتابخانه استاد کریمی مراغه ای در شهرستان مراغه تعداد کتابخانه های عمومی نهادی استان از 113 به 117 باب کتابخانه رسیده و 4250 مترمربع به زیربنای فیزیکی کتابخانه های عمومی استان افزوده شده است.

افزایش 61 درصدی اجرای برنامه های فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان
بابایی با اشاره به برگزاری 10223 برنامه فرهنگی در سطح کتابخانه های عمومی استان در سال جاری از افزایش 61 درصدی اجرای برنامه های فرهنگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داده و افزود: در طول هفته کتاب نیز 760 عنوان برنامه فرهنگی در کتابخانه های استان برگزار خواهد شد که رونمایی از کتاب «خانه پدری»؛ برگزاری اولین همایش کتابیاران استان؛ اجرای پویش سراسری «کتابخون»؛ اجرای طرح کتابت قرآن توسط کودکان و نوجوانان در کتابخانه های عمومی سردار سلیمانی سهند، تربیت، شهریار و مرکزی تبریز؛ برگزاری مسابقه کتابخوانی از کتاب «44 باور غلط جوانان درباره اعتیاد»؛ و برگزاری نشست های کتاب خوان و معرفی کتاب از مهم ترین برنامه های پیش بینی شده در این ایام می باشد.
اتمام 11 پروژه عمرانی و 7 پروژه در دست اقدام طی 15 ماه گذشته
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گفت: علاوه بر افتتاح 4 باب کتابخانه، پروژه های بازسازی و بهسازی کتابخانه عمومی شهید رجایی عجب شیر، بهسازی کلی کتابخانه عمومی شهید فهمیده یامچی، تجهیز و بازطراحی کتابخانه عمومی علامه جعفری تبریز، بازسازی و بهسازی کلی کتابخانه عمومی تربیت تبریز، بهسازی و استانداردسازی بخش نسخ خطی کتابخانه مرکزی تبریز در طی 15 ماه گذشته توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان پایان یافته و پروژه های بهسازی کتابخانه عمومی شهدای فرکوش در شهرستان سراب؛ توسعه کتابخانه عمومی ولایت در شهرستان هوراند؛ تخریب و احداث کتابخانه صومعه دل در شهرستان ورزقان؛ احداث کتابخانه مرکزی در شهرستان بستان آباد؛ بهسازی کتابخانه عمومی آیت الله انتظاری در شهرستان هشترود؛ احداث کتابخانه در روستای تازه قلعه ملکان و احداث کتابخانه در روستای دیزج امیرمدار در شهرستان اسکو از جمله پروژه های عمرانی در دست اقدام این اداره کل است.
اجرای دو طرح «کودک کتابخوان» و «نوجوان کتابخوان»
اسد بابایی بر برنامه ریزی ویژه نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای کتابخوان کردن نسل آینده تاکید کرده و افزود: اداره کل کتابخانه های عمومی استان نیز در این راستا دو طرح «کودک کتابخوان» و «نوجوان کتابخوان» را برگزار می کند که طرح «کودک کتابخوان» با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز انجام می پذیرد که در این طرح به هر کودکی که در سن شش سالگی برای تزریق واکسن مراجعه می‌نماید یک کارت دعوت برای عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی محل سکونت با امضای مسئول کتابخانه اهدا می‌شود. همچنین در طرح «نوجوان کتابخوان» نیز که با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان صورت می‌گیرد از میان خود دانش آموزان افرادی به عنوان «کتابیار» انتخاب می شود که از این طریق ارتباط گسترده میان کتابخانه و دانش آموزان ایجاد می شود. همچنین در این طرح کتابداران کتابخانه عمومی به مدرسه همجوار جهت معرفی کتاب، آشنایی دانش آموزان با کتابخانه، برگزاری مسابقات کتابخوانی و قصه گویی اعزام می شوند.
حمایت از کسب و کارهای کوچک در کتابخانه های عمومی استان
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به لزوم تبدیل کتابخانه های عمومی کشور به پایگاه های فعال فرهنگی و اجتماعی تصریح کرد: ما نمایشگاه های کسب و کار کوچک و کلاس های آموزشی اعم از چرم دوزی را در ۷ نقطه استان برگزار کردیم که هدف از برگزاری این کلاس ها و نمایشگاهها کمک به اقتصاد خانواده ها و حمایت از کسب و کارهای کوچک می باشد.
بابایی با اشاره به عضویت رایگان در روزهای 23،24 و 25 آبان ماه در کلیه کتابخانه های عمومی استان از بخشودگی صد در صدی جرایم کتاب به شرط عودت منابع از 23 تا 30 آبان ماه خبر داد.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵