نقص فنی دودکش‌؛ عامل 70 درصد مرگ‌های خاموش
نقص فنی دودکش‌؛ عامل 70 درصد مرگ‌های خاموش
مهر تبریز: مسئول امداد مکانيزه گاز تبريز با بیان اینکه طبق آخرین آمارها 70 درصد از مرگ‌های خاموش به علت نقص فنی و نامناسب بودن دودکش‌ها حادث می‌شود، با اشاره به فرارسیدن فصول سرما، نسبت به ضرورت رعایت اصول ایمنی در نصب دودکش‌ها تأکید کرد. 

به گزارش مهر تبریز، محمد باقر بردباری در تور رسانه ای بازدید از از مرکز دیسپاچینگ تبریز با بيان اينکه  کليه تماس هاي مشترکان گاز در مواجهه با هرگونه حادثه احتمالی و نیازمند امداد رسانی با شماره تلفن 194 در اين محل ذخيره و مکالمات ضبط می شود، گفت: آدرس ضبط شده مشترکان توسط مسئول شيفت به خودروهای مستقر در 12 نقطه شهر اعلام می شود و همکاران ما با حضور در محل مورد نظر، مواردی از جمله قطعی گاز ، نشت گاز و يا علت حادثه را  بررسی و به مسئول شيفت ارجاع می دهند.

وی با اشاره به اینکه در 8 ماهه نخست سال جاري 22 نفر در استان جان خود را به علت حوادث گاز از دست داده اند، افزود: این آمار با توجه به اینکه هنوز فصل سرما فرا نرسیده است قابل توجه است.

وی با بیان اینکه طبق آخرین آمارها 70 درصد از مرگ‌های خاموش به علت نقص فنی و نامناسب بودن دودکش‌ها حادث می‌شود، با اشاره به فرارسیدن فصول سرما، نسبت به ضرورت رعایت اصول ایمنی در نصب دودکش‌ها تأکید کرد.

مسئول امداد مکانيزه گاز تبريز با بیان اینکه قبل از استفاده از دودکش، باید آنها را کنترل کرد تا دارای درز یا سوراخ نباشد، ادامه داد: قبل از استفاده از وسایل گازسوز، از محکم بودن دودکش‌ها به یکدیگر، اطمینان حاصل کرده و دائما آنها را کنترل کنید.

بردباری تأکید کرد: مسیر داخلی دودکش‌ها در داخل دیوار باید دقیقا بررسی شود تا از عدم وجود هر گونه اشیاء اضافی، از قبیل سنگ و سیمانی، لانه‌سازی پرندگان و … در داخل لوله دودکش اطمینان حاصل شود.

رئيس ايمني و آتش‌نشاني شرکت گاز آذربايجان شرقي نیز در جمع خبرنگاران گفت: متأسفانه قاتل خاموش با از راه رسیدن فصل سرما و عدم رعایت نکات ایمنی و بی احتیاطی برخی از شهروندان، خواب ابدی را برای آنان رقم می‌زند اما هیچ زمانی برای پیشگیری از این حادثه دیر نیست و تنها راه چاره آن، دقت و رعایت تمام نکات ایمنی است که اطلاع رسانی می‌شود.

علي اسماعيلي از افزايش سالانه فوتی های ناشي از  گازگرفتگي خبر داد و گفت: در 8 ماهه نخست سال جاری، 8 حادثه بر اثر انتشار مونوکسيد کربن اتفاق افتاده است که بر اثر آن  10 نفر فوت کرده اند.

وی با اشاره به اینکه در بين شهرهاي استان بعد از تبريز، بيشترين حوادث مربوط به گاز مربوط به شهر مراغه و مرند است، افزود: بيشترين حوادث مناطق شهري تبريز به ترتيب مارالان، باغميشه، رسالت، لاله و عباسي است.

 

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵