هزینه ۴۰ میلیارد تومانی شهرداری تبریز برای ارتقای جایگاه عینالی به اکوتوریسم موفق شهری و منطقه‌ای
هزینه ۴۰ میلیارد تومانی شهرداری تبریز برای ارتقای جایگاه عینالی به اکوتوریسم موفق شهری و منطقه‌ای

مهر تبریز: شهردار تبریز با بیان این‌که ارتقای مجموعه عون‌بن‌علی، به جایگاه یک اکوتوریسم شهری و منطقه‌ای، از اهداف کلان مدیریت است، اظهار داشت: در سه سال اخیر، ۴۰ میلیارد تومان از سوی شهرداری تبریز برای هدایت مطلوب مدیریت این تفرج‌گاه هزینه شده است.

به گزارش مهر تبریز، دکتر صادق نجفی در بازدید از پروژه‌های اجرایی عون‌بن‌‌علی، با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر سعی کرده‌ایم جهت‌گیری پروژه‌های این مجموعه برای شهروندان ملموس باشد؛ بر این اساس، پیشرفت این محور ارزشمند، به عنوان یکی از ضرورت‌های زیست‌محیطی و تفریحی شهر تبریز، بدون برخورداری از منابع دولتی، در برنامه مدون شهرداری مد نظر قرار گرفته است.

وی از هزینه ۴۰ میلیارد تومانی شهرداری تبریز در بخش‌های مختلف این مجموعه خبر داد و تصریح کرد: این هزینه قابل‌توجه، بدون پشتیبانی منابع دولتی، با تملک ۳۰۰ هکتار و همچنین اجرای پروژه‌های جنگل‌کاری، توسعه منابع آبی مکانیزه، گل‌کاری‌های پایدار و  فضاسازی‌های متنوع، به ثمر رسیده ‌است.

 دکتر نجفی با بیان این‌که ارتفاعات زیبای عینالی به یکی از دلبستگی‌های کوهنوردان و ورزشکاران حرفه‌ای تبدیل شده است، اضافه کرد: در عین حال، تلاش شده تا با اجرای پروژه‌کف‌سازی به طول ۴ کیلومتر، نصب مبلمان شهری زیبا، تجهیزات ورزش همگانی، توسعه و بهسازی سرویس‌های بهداشتی و سیستم‌های روشنایی، این محور طبیعی را مهیای استفاده عموم شهروندان کنیم.

شهردار تبریز اظهار داشت: طراحی و احداث دریاچه در این ارتفاعات، از پروژه‌های مهمی است که به منظور  ذخیره منابع آبی و افزایش سطح رطوبت دامنه‌های سبز اجرا شده و بعلاوه، از حیث تفریحی و جاذبه‌های بصری نیز مزیت مهمی برای آتیه این مجموعه فراهم خواهد کرد.

وی با اشاره به این‌که مجموعه زیست‌محیطی حیات‌وحش در تفرجگاه عینالی، از ایده‌های موفق در توسعه عینالی است، گفت: این محدوده در وسعت ۴۰ هکتار، به زیستگاه ارزشمند برخی گونه‌های جانوری از قبیل کل و قوچ و میش تبدیل شده و با مشاوره‌های تخصصی کارشناسان محیط‌طبیعی اداره‌کل محیط‌زیست استان حفاظت می‌شود.

دکتر نجفی با تقدیر از اقدامات مناطق مشرف عینالی افزود: شهرداری تبریز  تمام همت خود را برای حمایت از مدیریت عون‌بن‌علی و هدایت این مجموعه به سمت شکوفایی و آبادانی به کار بسته است.

شهردار تبریز با اشاره به حضور هفتگی گردشگران و کوهنوردان برخی شهرها و استان‌های مجاور در عینالی گفت: با در نظر داشتن ظرفیت‌ها و برنامه‌های «تبریز ۲۰۱۸» و اقدامات در دست اجرا، در یک برنامه میان‌مدت شاهد تبدیل عینالی به یک اکوتوریسم منطقه‌ای خواهیم بود.