هشدار افزایش جمعیت موش‌ها در مزارع آذربایجان شرقی
هشدار افزایش جمعیت موش‌ها در مزارع آذربایجان شرقی
مهر تبریز: مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی شرایط را برای افزایش جمعیت جوندگان مضر، مساعد دانست و از کشاورزان خواست تا اقدامات لازم را مطابق با توصیه کارشناسان انجام دهند.

به گزارش مهر تبریز، محمود کیا گفت: کاهش بارندگی‌ها و متعاقب آن پائین آمدن رطوبت خاک و از سوی دیگر بالا بودن دمای هوا، شرایط را برای تولیدمثل و افزایش جمعیت جوندگان مضر به خصوص موش‌ها و فعالیت تغذیه‌ای این آفت در مزارع و باغهای استان کاملاً مساعد کرده است؛ لذا لازم است کشاورزان با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی به تهیه طعمه مسموم فسفر دوزنگ و مبارزه با آفت مطابق توصیه کارشناسان اقدام کنند.

وی با بیان اینکه از میان گونه‌های خسارت‌زای محصولات کشاورزی ۱۱ گونه جزو آفات عمومی محسوب می‌شوند که به استناد ماده چهار قانون حفظ نباتات کشور، وظیفه اصلی کنترل جوندگان به عنوان آفات عمومی بر عهده دولت است ادامه داد: دلیل اصلی این قانون، کثرت جمعیت و وسعت پراکندگی جغرافیایی و ظرفیت زیاد زادآوری و خسارت‌زایی و همچنین قدرت جابه‌جایی آن‌ها است.

کیا با بیان اینکه در بخش جوندگان، از میان این فهرست ۱۱ تایی بیشترین سطح مبارزه و پراکنش به ترتیب به موش ورامین، موش مغان، موش کور، جربیل هندی، موش کلاهو و مریون اختصاص دارد که آفت جونده موش مغان با پراکندگی جغرافیایی وسیع قابلیت طغیانی شدن جمعیت و گسترش بسیار وسیع و خسارت‌زایی در حد نابودکردن کامل محصولات کشاورزی را دارد و در صورت هرگونه غفلتی، خسارات جبران‌ناپذیری به کشاورزی وارد می‌کند.

وی با بیان اینکه این هشدار نباید دلیلی بر نگرانی بیش از حد کشاورزان استان شود ادامه داد: چرا که با اقدامات به موقع و پیشگیرانه می‌توان جلوی این آفت را گرفت و روش‌های مختلفی برای کنترل آفت جوندگان مضر در مزارع وجود دارد؛ ولی روش متعارف، استفاده از طعمه مسموم فسفر دو زنگ است؛ به کشاورزان و باغداران استان توصیه می‌شود از مزارع و باغهای خود به صورت منظم بازدید و در صورت مشاهده خسارت آفت با مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز جهاد کشاورزی و مشاوره با کارشناسان به تهیه طعمه مسموم و انجام عملیات مبارزه مطابق توصیه کارشناسان اقدام کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه علاوه بر تهیه طعمه مسموم فسفر دو زنگ، دادن یخ آب زمستانه برای مبارزه با آفت مطابق توصیه کارشناسان کارساز است ادامه داد: مبارزه نکردن با موش در اراضی کشاورزی استان خسارت کمی و کیفی شدیدی از لحاظ محصولات تولیدی در مزارع و باغها، ایجاد خطر از نظر بهداشتی برای جوامع انسانی و قطع نوار‌های آبرسانی در آبیاری نواری به بار می‌آورد.

کیا با بیان اینکه هم اکنون در ۲ شهرستان بستان آباد و سراب درگیر این آفت هستیم افزود: اگر مبارزه با این آفت جدی گرفته نشود در کل استان مشکل ساز خواهد بود.

وی برگزاری کارگاه‌های آموزشی مبارزه با آفت موش وجلوگیری از خسارت جوندگان مضر و نحوه مبارزه با این آفت با حضور کشاورزان در محل باغها را از اقدامات صورت گرفته در ماه‌های اخیر دانست و افزود: توصیه به کوبیدن سوراخ‌های محل فعالیت موش در روز قبل، بررسی سوراخ‌های فعال و استفاده از طعمه آماده در آن‌ها از ۸ الی ۱۰ گرم طعمه مسموم در هر لانه فعال و پوشاندن سوراخ‌های موش یا پاکوب کردن آن‌ها از دیگر مواردی هستند که بایستی توسط کشاورزان محترم عملیاتی شود.

محمود کیا اضافه کرد: امسال پایش جوندگان مضر محصولات کشاورزی استان در سطح ۴۵۰ هزار هکتارانجام می‌شود که از آن سطح در مجموع ۴۷ هزار و ۹۶۷ هکتار مبارزه شیمیایی، زراعی و مکانیکی در ۹ ماه گذشته انجام گرفته و از ابتدای سال تا پایان آذرماه، ۴۱۴ کیلو فسفر دوزنگ، ۱۸ هزار و ۲۳۰ عدد قرص فسفید آلومینیم و ۳۰ هزار و ۹۵۰ کیلو طعمه مسموم در استان برای مبارزه با موش‌ها توزیع شده است.

 

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵