همایش همیاری نخبگان و نهادهای انقلابی درگام دوم انقلاب برگزار شد
همایش همیاری نخبگان و نهادهای انقلابی درگام دوم انقلاب برگزار شد
مهرتبریز: همایش همیاری نخبگان و نهادهای انقلابی درگام دوم انقلاب در تبریز برگزار شد.

به گزارش مهر تبریز، رئیس مجلس شورای اسلامی در این همایش با بیان اینکه بنایی نو در حکمرانی باید ایجاد شود، گفت: عدالت و معنویت باید اصل حاکم در این حکمرانی باشد.

محمدباقر قالیباف ظهر امروز در ارتباط تصویری با همایش همیاری نخبگان مردم، نهادهای انقلابی و دولت سیزدهم در گام دوم انقلاب در تبریز گفت: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام راحل و همراهی مردم به پیروزی رسید.

وی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی نوعی پیمان بین مردم و امام راحل بود، افزود: امام راحل (ره) خداباور و مردم باور بودند و به مردم اعتماد به نفس دادند تا انقلاب اسلامی به پیروزی برسد.

قالیباف با اشاره به اینکه کارآمدی در صورتی حاصل می‌شود که از ظرفیت‌های تمامی آحاد مردم استفاده شود، ادامه داد: در زمان پیروزی انقلاب اسلامی امام راحل از این ظرفیت مردمی استفاده کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت استفاده از توان مردم گفت: باور به مردم در حل مشکلات اقتصادی و معیشتی می‌تواند مؤثر باشد.

وی با بیان اینکه بنایی نو در حکمرانی باید ایجاد شود، گفت: در این حکمرانی حل مشکلات مردم یک اولویت است. مردمی سازی، هوشمند سازی، شفاف سازی، نوگرایی و استفاده از ابزارهای نوین در این حکمرانی یک ضرورت است.

قالیباف با تاکید بر اینکه عدالت و معنویت باید اصل حاکم در این حکمرانی باشد، ادامه داد: حکمرانی نو جز با گزینش افراد شایسته و انقلابی ممکن نیست. همین استفاده از افراد شایسته باعث شد ما در جنگ تحمیلی برابر قدرت و ثروت غرب و شرق و کشورهای عربی پیروز شویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: وحدت در راستای کارآمدی باید باشد و کارآمدی بدون وحدت نیز اثری برای مردم ندارد.

قالیباف با اشاره به اینکه میدان باید برای عاملیت و فعالیت مردم باز شود، گفت: مردم ایمان دارند که می‌توانند برای تحقق ایران قوی نقش آفرینی کنند. دشمن می‌خواهد محاسبات ما را تغییر دهد و در این خصوص از جنگ رسانه‌ای و فشار اقتصادی استفاده می‌کنند.

وی افزود: دشمن می‌خواهد القا کند که ما ضعیف هستیم، آنها به دنبال ایجاد فاصله بین امت و امام و دولت و مردم هستند. تمام فشارهای اقتصادی و جنگ رسانه‌ای در این ۴۰ سال برای رسیدن به این هدف است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت: بیانیه گام دوم انقلاب یک چراغ راهنما برای آینده انقلاب اسلامی است.

اولین مرحله از سلسله همایش‌های همیاری نخبگان مردم و نهادهای انقلابی و دولت سیزدهم در گام دوم انقلاب ویژه مدیران ارشد آذربایجان شرقی در تبریز برگزار شد.

محسن درخشانی  در همایش همیاری نخبگان مردم، نهادهای انقلابی و دولت سیزدهم در گام دوم انقلاب در محل مصلی امام خمینی (ره) تبریز گفت: سلسله همایش‌های همیاری نخبگان مردم، نهادهای انقلابی و دولت سیزدهم در گام دوم انقلاب ادامه خواهد داشت و امروز شاهد برگزاری این همایش در سطح مدیران ارشد استان بودیم.

وی سپس گفت: در مرحله دوم این همایش در سطح اساتید دانشگاهی در دانشگاه ازاد تبریز در مرداد ۱۴۰۱ و در مرحله سوم در سطح عموم مردم در دانشگاه تبریز در بهمن ۱۴۰۱ برگزار می‌شود. همایش‌ها در سه مرحله از بهمن امسال تا بهمن سال آینده در تبریز برگزار خواهد شد.

وی عنوان کرد: این همایش‌ها به ابتکار کانون فرهنگی مشاوران اندیشه و با مجوز و مشارکت اداره کل تبلیغات اسلامی استان، دفتر نماینده ولی فقیه در استان، استانداری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، و نهادهای اجرایی و انقلابی ذی‌ربط استان برگزار می‌شود.

درخشانی با اشاره به اینکه این همایش‌ها بر روی مسأله تعامل مؤثر نخبگان دانشگاهی، دولت انقلابی و عموم مردم برای حل مشکلات جامعه متمرکز است، افزود: مقالات خوبی در محورهای مختلف همایش شامل فرصت‌ها و چالش‌های استان و نحوه همیاری آحاد جامعه از جمله نخبگان، عموم مردم و نهادهای انقلابی با دولت سیزدهم برای عملیاتی نمودن و تحقق اهداف بیانیه ابلاغی مقام معظم رهبری موسوم به گام دوّم انقلاب توسط دبیرخانه همایش دریافت شده است که کتابی مستخرج از این مقالات تهیه و در اختیار تصمیم گیران استانی قرار می‌گیرد.

سخنرانان اولین مرحله همایش رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه استان، استاندار و رئیس مجمع نمایندگان استان و سخنران ویژه قالیباف رئیس مجلس به صورت ویدئو کنفرانس بودند که دراین همایش سه مقاله رئیس پلیس فتای استان، شهردار تبریز و مدیرکل امور اقتصاد و دارایی برگزیده شد.

دولت سیزدهم خود را موظف به اجرای اوامر رهبر می‌داند

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: دولت سیزدهم به هیچ عنوان جدا از اوامر مقام معظم رهبری نیست و دولت خود را موظف به طی کردن و عمل به اوامر رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب می داند.

 عابدین خرّم در همایش نخبگان، دولت سیزدهم و مردم در گام دوم انقلاب اسلامی اظهار داشت: مساله گام دوم انقلاب به عنوان اعلام منشور چله دوم انقلاب اسلامی از سوی مقام معظم رهبری، یک سرفصل جدید و در عین حال سرنوشت ساز برای آینده انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: مسوولان و کسانی که در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مسئولیت دارند، باید مسئولیت خود را از کلام مقام معظم رهبری برداشت و آن را ترسیم و دنبال کنند.

خرّم با اشاره به اینکه بیانه گام دوم انقلاب خطاب به ملت، نخبگان و جوانان می باشد، گفت: در این بیانیه صراحتا بیان شده که ملت و مردم در انقلاب اسلامی و نهضت اسلامی اصل لایتغیرند.

وی با بیان اینکه جامعه پذیری جامعه باید از نخبگان نشات بگیرد، اظهارداشت: نخبگان می توانند در اشاعه، طراحی، تبیین، تفسیر و ترجمه گام دوم نقش آفرینی کنند.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: جوانان امروز که نسل های سوم و چهارم انقلاب هستید، باید با شور، انگیزه و اعتقاد جوانان چله اول انقلاب که این انقلاب را به پیروزی رسانده و تثبیت کردند، راه آنان را ادامه دهند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم گام دوم انقلاب اسلامی را با نگاه به نقش مردم، نخبگان و جوانان بررسی و تعمل کنیم باید برای هر کدام سرفصلی جدا با استنباط از کلیت گام دوم داشته باشیم.

خرّم با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اینکه انقلاب اسلامی یک انحطاط تاریخی طولانی در کشور را پایان داد، گفت: متاسفانه در حکومت های گذشته بسیاری از مناطق استراتژیک کشور را از دست داده ایم؛ افتخار نظام جمهوری اسلامی این است که در امنیت و تمامیت ارضی کشور با هیچ احدی سرسازش نداشته و ثبات، امنیت و حفظ تمامیت ارضی کشور از برکات انقلاب است .

وی با اشاره به اینکه پیش از انقلاب اسلامی در هیچ یک از باشگاه های علمی نامی از ایران وجود نداشت، ادامه داد: موتور پیشران کشور در عرصه های مختلف علمی، فناوری و زیرساختای حیاتی ، اقتصادی و عمرانی کشور به برکت انقلاب اسلامی فعال شده و اکنون در ۱۱ باشگاه علمی و فناوری دنیا، ایران اسلامی جزو ۵ یا ۱۰ کشور اول است.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مردم هیچ نقشی در مشارکت سیاسی نداشتند و مجلس فرمایشی تشکیل می شد ولی در پرتو انقلاب اسلامی مردم مشارکت بالایی در انتخاب مسوولان و مسایل سیاسی دارند.

وی اضافه کرد: در پرتو انقلاب اسلامی کفه عدالت در تقسیم امکانات اساسی کشور برابر است و امروز در تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار زیرساخت های آب، برق و گاز فراهم شده است.

خرّم افزود: ایستادگی روزافزون در برابر قلدران، زورگویان و مستکبران جهان از دیگر برکات انقلاب اسلامی می باشد و امروز نظام جمهوری اسلامی ایران تحت هیچ شرایطی زیر فشار استکبار قرار نگرفته است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم قله های بلند پیشرفت و توسعه در حوزه های مختلف را فتح کنیم باید به مساله علم، جایگاه آن و پژوهش و تحقیق و جستجو کردن در مرزهای علم، توجه ویژه داشته و تلاش کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در حوزه اقتصاد مشکل داریم، گفت: برای رفع این مشکلات باید از کسانی که اهل فکر و صاحب اندیشه در حوزه اقتصاد، تولید، صنعت، علم و فناوری هستند، بهره مند شد.

وی افزود: قاموس نظام جمهوری اسلامی با فساد سازگار نیست؛ اگر با مساله فساد مبارزه نکنیم بی عدالتی در کشور جایگزین خواهد شد و از این رو ضروری است در مبارزه با فسادی همه دغدغه داشته باشیم.

بیانیه گام دوم انقلاب دقیق، هوشمندانه و به هنگام طراحی شده است

محمد حسین فرهنگی نیز در این همایش همیاری نخبگان مردم، نهادهای انقلابی و دولت سیزدهم در گام دوم انقلاب در تبریز گفت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اعلامی از سوی مقام معظم رهبری بسیار دقیق، هوشمندانه و به هنگام بود.

وی با تاکید بر اینکه نباید از آسیب‌هایی که حرکت گام دوم انقلاب را تحت تأثیر قرار می‌دهد، غافل شد؛ ابراز داشت: باید برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب تلاش کرد.

فرهنگی با اشاره به اینکه نسل جوان باید از جریان انقلاب اسلامی آگاهی پیدا کنند، افزود: دشمن به دنبال تطهیر نظام فاسد پهلوی بوده و در این خصوص باید هوشیار بود.

وی افزود: ملت ایران در طول این ۴۰ سال متحمل سختی‌های فراوانی شده‌اند و علاوه بر جنگ، فشارهای اقتصادی را نیز تحمل کرده‌اند.

لزوم پیاده‌سازی مدیریت جهادی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی، گفت: اگر بخواهیم به آن نقشه راهی که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب ترسیم فرمودند، برسیم، باید در جامعه و حاکمیت مدیریت جهادی را پیاده کنیم.

 فقیه در نخستین مرحله‌ همایش «همیاری نخبگان مردم، نهادهای انقلابی و اجرایی و دولت سیزدهم در بیانیه‌ گام دوّم انقلاب» اظهار کرد: ما در شرایطی قرار داریم که بهترین و زیباترین دستاوردهای انقلاب را همه لمس می‌کنیم و اقتدار، عزت، سربلندی و موفقیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر همگان ثابت شده است.

وی افزود: امروز ملت ما در عرصه‌های مختلف سیاسی و تولید علم شاهد صلابت و اقتدار ویژه‌ای است که همه از برکات انقلاب اسلامی است.

فقیه یادآور شد: رهبر معظم انقلاب بیانیه گام دوم انقلاب را به عنوان یک سند و منشور برای چشم‌انداز انقلاب اسلامی دانسته و این نقشه راه را پیش روی ما قرار دادند؛ نقشه راهی که در بیانیه گام دوم اشاره کردند در موضوعات مختلف همه مردم و حاکمیت و به‌ویژه جوانان مومن و انقلابی را مخاطب قرار دادند.

این مسوول اضافه کرد: بیانیه گام دوم موضوعات بسیار مهم و کاربردی مانند علم و پژوهش، اقتصاد، عدالت، معنویت و اخلاق، مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، سبک زندگی و مرزبندی با دشمن را برای همه ما تبیین کرده است.

رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی، متذکر شد: همه مردم مخاطب بیانیه گام دوم انقلاب هستند؛ لکن مقام معظم رهبری جوانان مومن، انقلابی و دانا را به قدری مهم دانستند که تشکیل دولت جوان انقلابی را مورد توجه قرار دادند.

وی تصریح کرد: ما باید در عین شناخت دشمن، استکبار نوین را هم تشخصی دهیم و نسبت به آینده امیدوار بوده و هرگز نسبت به آینده بلند و پیشرفت جامعه احساس یاس و ناامیدی نداشته باشم.

رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی، گفت: اگر بخواهیم به آن نقشه راهی که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب ترسیم فرمودند برسیم  باید در جامعه و حاکمیت مدیریت جهادی را پیاده کنیم.

این مسوول ادامه داد: باید به اصول انقلاب همانند اول انقلاب که بر مردمداری، تبعیت از ولایت، مبارزه با کفر و توجه به معیشت و روحیات مردم استوار است، عمل کنیم.

گفتنی است مقاله برگزیده همایش همیاری نهادهای انقلابی،دولت سیزدهم و نخبگان مردم در گام دوم انقلاب توسط سرهنگ محمودی، پلیس فتای استان ارائه شد.