هنرمندان متعهد نقش بسزایی در هویت بخشی به نسل جدید ایفا می کنند
هنرمندان متعهد نقش بسزایی در هویت بخشی به نسل جدید ایفا می کنند
مهر تبریز: فرماندار شهرستان تبریز با بیان اینکه دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در پی هویت زدایی از نسل جوان کشورمان هستند، گفت: هنرمندان متعهد، اخلاق گرا و انقلابی نقش بسزایی در هویت بخشی به نسل جدید ایفا می کنند.

به گزارش آرمان تبریز، یونس فاتح در دیدار با اعضای بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی، با اشاره به برگزاری بخش های از این جشنواره در تبریز، افزود: برگزاری چنین همایش هایی علاوه بر اینکه سبب تقویت و استحکام نمایش های آیینی و سنتی می شود؛ منجر به آشنایی نسل جوان با داشته های غنی فرهنگ اجدادشان می شود.
وی یکی از مهمترین راهبردهای دولت سیزدهم را تمرکززدایی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری دانشت و ادامه داد: دولت بدنبال آن است که برگزاری جشنواره های بین المللی در حوزه های فرهنگی و هنری فقط مختص تهران نباشد و این فعالیت‌ها به سایر استان ها و شهرستان‌ها تعمیق یابد.
فرماندار شهرستان تبریز گفت: ایران سرزمینی با قدمت تاریخی کهنی است که برخلاف سایر کشورها نیازمند تمدن سازی با روش های هالیودی نیست چرا که در طبع و جوهر مردمان این دیار همیشه فطرت های الهی سینه به سینه از گذشته تا حال منتقل شده است.
وی افزود: قرن هاست که در این دیار نقاله خوانی رسم مرسوم در اجتماعات بوده و حتی در مراسم های جشن و سرور از هنر عاشیق نوازی بهره گرفته می شود تا علاوه بر سرگرمی و تفریح، آموخته های اجداد و گذشتگان به نسل های جدید ارایه شود.
فاتح با بیان اینکه کشور بی هویت و بی تمدن چاره ای جزء زانو زدن در مقابل استکبار ندارد، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از همین منظر همیشه مورد غضب کشورهای سلطه جو و نیز کشورهای سلطه پذیر بوده است.
وی افزود: هنر آیین های نمایشی علاوه بر اینکه رسم پهلوانی و وطن دوستی را بازگو می کند، سبب انتقال مفاهیم آزادگی و نه به ظالم گفتن را هم می آموزد؛ همچنان که هنر تعزیه خوانی در این زمینه مثال بارزی است.
فرماندار شهرستان تبریز خاطرنشان کرد: متاسفانه طی چند سال اخیر به سبب غفلت برخی از مدیران فرهنگی در دولت های گذشته و نیز رشد سریع تکنولوژی های ارتباطاتی در فضای مجازی آنگونه که شایسته و بایسته این هنر است؛ بدان پرداخته نشده است و امیدوارم با اهتمامی که این دولت بدان دارد شاهد رونق مجدد آن باشیم.
وی گفت: اگر اکنون شاهد برخی ناآگاهی ها در بین نسل های جوان هستیم؛ به سبب آشنا نبودن آنان با فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی است و اگر هنرمندان بتوانند با زبان امروزی آنان را با فلسفه های زیستی گذشتگان آشنا سازند؛ قطعا دل های مشتاق آنان دنباله جوی حقیقت خواهند بود.
گفتنی است؛ نهمین سمینار بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی و پنجمین مسابقه نمایشنامه‌نویسی از بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی در تبریز برگزار می شود.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵