وصول مالیات باید توام با اعتمادسازی و فرهنگ سازی باشد
وصول مالیات باید توام با اعتمادسازی و فرهنگ سازی باشد

مهرتبریز: نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با اشاره به گسترش فرهنگ مالیاتی در بین مردم و اعتمادسازی بیشتر در بین کسبه و مالیات دهندگان، گفت: یکی از بهترین راه ها برای وصول مالیات توام با رضایت، فرهنگ سازی مالیاتی و اعتمادسازی در بین مردم و اهالی کسبه است و برای این کار، ارتباط با مردم و جامعه باید بیشتر شود.

به گزارش مهرتبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم به مناسبت هفته فرهنگ مالیاتی در دیدار مدیران و دست اندرکاران اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی، اظهار داشت: پرداخت به موقع مالیات موجب آبادانی کشور و رفاه حال مردم می شود.

نماینده ولی فقیه در استان پرداخت مالیات را یک وظیفه ملی دانست و افزود: پرداخت مالیات باید به عنوان یک وظیفه ملی تلقی شود و عدالت در وصول مالیات از اهم امورات است و وصول مالیات باید همراه با تدبیر و مدیریت باشد.

وی جایگزینی درآمدهای مالیاتی به جای درآمدهای نفتی را ضرورت اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: در اقتصاد مقاومتی جلوگیری از وابسته شدن اقتصاد کشور به نفت از اهم امورات است چرا که فروش نفت از عوامل وابستگی کشور به تصمیم‌های بیگانگان است و درآمدهای مالیاتی و ملی باید جایگزین درآمدهای ناپایدار نفتی شود.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه برخورد محبت آمیز با مردم موجب جلب رضایت و اعتماد آنها می‌شود افزود: افزایش تولید، رونق اقتصادی، جلوگیری از اسراف و خودکفایی و عدم وابستگی اقتصاد کشور به خارج باعث رونق اقتصادی می‌شود.

غلامرضا شریفی، مدیرکل امور مالیاتی استان نیز در این جلسه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از مولفه های اصلی اقتصاد مقاومتی، وصول درآمدهای مالیاتی است و وصول مالیات به عدالت از مودیان، گام مهمی در اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری است.

شریفی همچنین با تاکید بر اجرای طرح جامع مالیاتی در استان گفت: اجرای طرح جامع مالیاتی گامی مهم در تحقق عدالت مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی در جامعه است و این طرح در آذربایجان‌شرقی در حال اجرایی شدن می باشد تا بخشی از بندهای اقتصاد مقاومتی در حوزه مالیات استان محقق شود.

وی با بیان اینکه سهم استان در مالیات کشور حدود ۵/۲ درصد است افزود: افزایش سهم مالیات در بودجه، با شناسایی منابع جدید مالیاتی و وصول و تحقق معوقات تامین می گردد و هیچگونه فشار مضاعف بر منابع موجود اتفاق نمی افتد.