پرافتخارترین لژیونرهای ایرانی که در لیگ‌های خارجی حضور دارند
پرافتخارترین لژیونرهای ایرانی که در لیگ‌های خارجی حضور دارند
مهر تبریز: در فوتبال امروز بازیکنان زیادی در باشگاه های کشور های دیگر بازی می کنند. امروزه به دلیل بالا بودن کیفیت باشگاه های خارجی و بالا بودن امکانات لژیونر های ایرانی بیش از پیش مود توجه قرار گرفته اند.

به گزارش مهر تبریز، فوتبال باشگاه‌های ایران در روزگاری در بوندسلیگای آلمان، سری آ ایتالیا و لالیگای اسپانیا بازیکنانی موثر داشت که این روند متاًسفانه در دهه ۹۰ متوقف شد. تا اینکه چهره هایی جون سردار آزمون، مهدی طارمی و … دوباره فوتبال ایران را در قاره سبز سر زبان ها انداختند. هر چند که مقایسه لژیونرهای ایران با ستاره هایی که از ژاپن و کره جنوبی به لیگ های معتبر اروپایی رفته اند، قیاسی مع الفارق خواهد بود!

«سردار ازمون به رم ایتالیا پیوست»  به هرحال حضور فوتبالیست‌های ایرانی در لیگ‌های معتبر اروپا می‌تواند نقطه عطفی برای فوتبال ایران باشد. هر چند که آمار لژیونر‌ها نسبت به گذشته کمتر شده است، اما بازهم حضور ایرانی‌ها در لیگ‌های ایتالیا، پرتغال و … را نمی‌توان جدی نگرفت. به همین بهانه نگاهی می‌اندازیم به بازیکنانی که در لیگ‌های خارجی به میدان می‌روند.

سردار آزمون؛ از آلمان به ایتالیا

سردار آزمون که در زمستان ۱۴۰۰ بالاخره بعد از سال‌ها از روسیه دل کند و با پیوستن به بایرلورکوزن به بوندسلیگا رفت، بعد از یک فصل و نیم از جمع شاگردان ژابی آلونسو جدا شد و با امضای قراراد با باشگاه ا.س.رم از این به بعد زیر نظر ژوزه مورینیو بازی خواهد کرد. آزمون در حالی لورکوزن را ترک کرد که در مدت یک فصل و نیم عمدتاً نیمکت‌نشین بود و فقط ۴ بار موفق به گلزنی شد.

 

احسان حاج‌صفی؛ ماندگاری در اروپا

کاپیتان اول تیم ملی تیم ملی فوتبال که سابقه حضور در بوندسلیگای آلمان را دارد، این روز‌ها در «آ ا ک» یونان بازی می‌کند تا سومین سال متوالی حضورش در فوتبال باشگاهی یونان را تجربه کند. مدافع سرشناس ایرانی یکی از لژیونر‌های قدیمی و با ثبات است که حتی در سال‌های پایانی حضور در مستطیل سبز توانسته است خودش را در جمع لژیونر‌های فوتبال ایران ماندگار کند.

 

علی مبارکی لژیونر جدید ایرانی

علی مبارکی هافبک دفاعی در تیم اسپورتینگ لیسبون بازی می‌کند.در فصل نقل انتقالات از لیگ ترکیه پیشنهاد دارد و با انکارا اسپور به توافق رسیده است. وی پیش از این در فوتبال جمهوری آذربایجان بازی می‌کرد و سپس به پرتغال رفت. مبارکی همچنین در سن ۱۸ سالگی در تیم عالی حرفه‌ای بابک مشهد بازی کرد. مبارکی از جمله لژیونرهای موفق فوتبال ایران است که در پست هافبک دفاعی برای تیم ملی نیز بسیار می‌تواند کمک بزرگی باشد. علی کریمی، امید ابراهیمی، سعید عزت اللهی و احسان حاج صفی از مهمترین هافبک‌های دفاعی فوتبال ایران هستند که مبارکی رقابت سختی با این چهره‌ها دارد.

 

سامان قدوس؛ بازگشت به لیگ جزیره

سامان قدوس که با پیراهن برنتفورد در لیگ سال گذشته جذیره ۱۵ بار به میدان رفته بود، در حالی بار دیگر به فهرست تیمش اضافه شد که حتی زمزمه‌هایی از خداحافظی اش از فوتبال شنیده می‌شد. با این حال حتی اگر قدوس نتواند به جمع یازده نفره تیمش برنتفورد برسد، بازهم حضورش در لیگ برتر انگلیس را باید اتفاقی خوب برای فوتبال ایران قلمداد کرد.

علی علیپور؛ استمرار در پرتغال

با اینکه علی علیپور در لیگ پرتغال نتوانسته است خودی نشان بدهد و به مانند زمان حضورش در پرسپولیس در گلزنی موفق شود، اما همینکه او برای چهارمین فصل پی در پی در این لیگ مانده است، می‌تواند قابل توجه باشد. علیپور این فصل پیراهن ژیل ویسنته در حالی بر تن دارد که به دلیل مصدومیت تا نیم فصل دور از میدان خواهد بود.

کریم انصاری‌فرد؛ بازنشستگی در قبرس؟

کریم انصاری فرد که با آمدن امیر قلعه نویی از جمع ملی پوشان به اجبار کنار رفته است، این روز‌ها در حالی با تیم اومانیا در لیگ قبرس به بازی می‌کند که به نظر می‌رسد به خط پایان فوتبالش نزدیک شده است. با این حال انصاری فرد یکی از مهره‌های موثر اریس سالونیک است.

 

مهدی طارمی؛ در آستانه کاپیتانی پورتو

مهدی طارمی در حالی چهارمین فصلش را با پورتوی پرتغال شروع کرده است که در فصل نقل و انتقالات در مدار دو تیم مطرح میلان یعنی اینتر و آث میلان قرار گرفته بود. با این حال طارمی که پیش از این با پیراهن پورتو دو بار آقای گل لیگ پرتغال شده بود، در این تیم ماندنی شد تا احتمالاً یکی از کاپیتان‌های پورتو شود.

سعید عزت الهی

ملی پوش ایرانی که فصل خوبی در وسیله دانمارک سپری کرد در نقل انتقالات شباب الاهلی پیوست .

علیرضا جهانبخش

علیرضا جهانبخش در پست هافبک هجومی برای باشگاه فاینورد و تیم ملی ایران بازی می‌کند‌. او فوتبال خود را از داماش گیلان آغاز کرد و هم‌اکنون در تیم فوتبال فاینورد روتردام در عضویت دارد.

سید مجید حسینی و علی کریمی

تیم فوتبال «قیصریه اسپور» ترکیه که سیدمجید حسینی و علی کریمی را در اختیار دارد در هفته سیزد. این دو لژیونر در این تیم  به طور ثابت در ترکیب «قیصریه اسپور» حضور دارند.

صادق محرمی

تیم فوتبال دیناموزاگرب در لیگ برتر کرواسی میزبان تیم فوتبال «اوسیژک» بود که در این دیدار صادق محرمی به طور کامل در ترکیب «دیناموزاگرب» حضور داشت. یاران محرمی در این مسابقه موفق شدند با نتیجه ۲ بر صفر حریف خود را شکست دهند و با ۲۷ امتیاز در رده سوم لیگ برتر کرواسی قرار گرفت.

 

الهیار صیاد منش

لژیونر فوتبال کشورمان که در پست وینگر مهاجم بازی میکند و در نقل انتقالات از هال سیتی انگلیس به وسترلو هلند پیوست .

 

امیر عابد زاده

دروازبان کشورمان که در لیگ ۲ پرتغال برای باشگاه ماریتیمو بازی میکند متولد ۶ اردیبهشت ۱۳۷۲ در تهران است.

از باشگاه پونفرادیا در لیگ ۴ اسپانیا به لیگ ۲ پرتغال ماریتیمو پیوست.

 

احمد نورالهی

احمد نوراللهی متتولد ۱۳۷۱ که در پست هافبک برای باشگاه فوتبال الوحده در لیگ برتر امارات و تیم ملی ایران بازی می‌کند.

از باشگاه‌هایی که نوراللهی در آن‌ها بازی کرده، می‌توان به فولاد یزد، پرسپولیس، تراکتور و شباب الاهلی اشاره کرد.