پنجاه و دومین روز عملیات حماس و نیروهای مقاومت علیه اسرائیل
پنجاه و دومین روز عملیات حماس و نیروهای مقاومت علیه اسرائیل

مهرتبریز-جنگ اسرائیل و حماس وارد پنجاه و دومین روز خود شده است، در این بسته خبری جدیدترین تحولات مربوط به این درگیری ها را می توانید دنبال کنید. نتانیاهو به بایدن: آماده تمدید آتش‌بس هستیم، اما پس از آن، جنگ را با قدرت ادامه می‌دهیم نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه از احتمال آزادی ۱۰ اسیر […]

مهرتبریز-جنگ اسرائیل و حماس وارد پنجاه و دومین روز خود شده است، در این بسته خبری جدیدترین تحولات مربوط به این درگیری ها را می توانید دنبال کنید.

نتانیاهو به بایدن: آماده تمدید آتش‌بس هستیم، اما پس از آن، جنگ را با قدرت ادامه می‌دهیم

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه از احتمال آزادی ۱۰ اسیر به ازای هر روز آتش‌بس اضافی در نوار غزه استقبال کرد.
به گزارش ایسنا، شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی گزارش داد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم گفت که به جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا آمادگی خود را برای تمدید آتش‌بس فعلی ابراز کرده‌است، اما پس از پایان آن، عملیات زمینی ارتش با قدرت کامل ازسر گرفته خواهد شد.

نتانیاهو در پیامی ویدیویی گفت: «امشب گروه دیگری از افراد ربوده شده – کودکان و زنان را باگرداندیم و وقتی این اتحاد بین خانواده‌ها را می‌بینیم، تا اعماق قلبمان متاثر می‌شویم، این صحنه روح را می‌لرزاند.»

نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه با بایدن در مورد آزادی ابیگیل ایدان، شهروند آمریکایی-اسرائیلی صحبت کرده‌است، گفت: دیدن او در کنار خودمان چقدر خوشحال کننده است، اما از سوی دیگر، متأسفانه او با واقعیت روبه‌رو خواهد شد. پدر و مادری وجود ندارد، خانواده‌ای ندارد، اما یک ملت کامل دارد که او را در آغوش می‌کشند و ما از او مراقبت خواهیم کرد و تمام نیازهایش را تامین خواهیم کرد.

نتانیاهو با اشاره به تمدید آتش‌بس چهار روزه فعلی برای آزادی اسرای بیشتر گفت: همچنین پیشنهادی وجود دارد که می‌گوید به ازای هر روز دیگر می‌توانید ۱۰ اسیر دیگر را آزاد کنید، این امر مبارکی است.

نتانیاهو همچنین به رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «در پایان توافق، ما با تمام قوا برای اجرای اهداف خود باز خواهیم گشت: نابودی حماس، اطمینان از عدم بازگشت غزه به آنچه بود، و البته آزادی همه گروگان‌هایمان».

وی ادعا کرد: «پس از حضور امروز در غزه و دیدار با سربازانمان، این سربازان دلاور، ذخیره و سربازان عادی که آتش در چشمانشان بود، یقین دارم که در این ماموریت موفق خواهیم شد زیرا چاره دیگری نداریم.»

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که «امروز، رئیس‌جمهور جو بایدن با بنیامین نتانیاهو درباره وضعیت غزه گفت‌وگو کرد. بایدن و نتانیاهو توافق کردند که به کار برای آزادی همه اسرا ادامه دهند».

کاخ سفید خاطرنشان کرد که این دو «درباره توقف درگیری‌ها و افزایش کمک‌های بشردوستانه بیشتر به غزه بحث کردند».

کاخ سفید افزود: «رئیس‌جمهور از آزادی اسرا توسط حماس طی سه روز گذشته، از جمله یک دختر آمریکایی، استقبال کرد.»

این بیانیه می‌افزاید: دو طرف همچنین درباره توقف جنگ و افزایش کمک‌های بشردوستانه مورد نیاز در غزه گفت‌وگو کردند. نخست وزیر اسرائیل از تلاش‌های خستگی ناپذیر رئیس جمهور برای کمک به میانجیگری این توافق و اجرای کامل آن تشکر کرد.

در پایان بیانیه کاخ سفید آمده است: نتانیاهو و بایدن توافق کردند که کار هنوز به پایان نرسیده و برای آزادی همه اسرا به کار خود ادامه خواهند داد. آنها در روزهای آینده در تماس نزدیک خواهند بود.
«کتیبه جِنین» وابسته به سرایا القدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی از شهادت یکی از فرماندهان این گروه و چهار عضو آن در درگیری‌های شب گذشته در جِنین خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، کتیبه جِنین وابسته به سرایا القدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی اعلام کرد که در درگیری‌های شب گذشته در اردوگاه جِنین واقع در کرانه باختری، یک فرمانده و چهار عضو این گروه به شهادت رسیده‌اند.

بر اساس گزارش شبکه فلسطین الیوم، «أسعد الدمج» از فرماندهان ارشد سرایا القدس در درگیری‌های جِنین به شهادت رسید.

جهاد اسلامی تأکید کرد که حوادث کرانه باختری بی‌ارتباط با تجاوزات علیه غزه نیست و هدف رژیم صهیونیستی از جنگ علیه فلسطینیان، نسل‌کشی ملت فلسطین، کوچاندن اجباری فلسطینیان و اجرای طرح الحاق کرانه باختری و توسعه استعمار است.

ساکنان استان جِنین امروز یکشنبه پنج شهید مذکور را تشییع کرده و با سر دادن شعارهایی از همه آزادگان جهان خواستند تا در کنار ملت فلسطین که با کشتار جمعی از سوی رژیم اشغالگر مواجه است، بایستند.

همچنین به مناسبت شهادت این پنج نفر، در استان جِنین اعتصاب و عزای عمومی اعلام شد.

نظامیان رژیم صهیونیستی شب گذشته با یورش به شهر جِنین علاوه بر به شهادت رساندن این پنج نفر، ۱۴ نفر دیگر را زخمی کردند.
ادعای بایدن درباره ارسال روزانه ۲۰۰ کامیون کمکهای بشردوستانه به غزه

درحالیکه طبق آمار سازمان ملل طی سه روز گذشته حدود ۲۰۰ کامیون حامل کمکهای بشردوستانه به غزه ارسال شده بایدن مدعی شد که روزانه ۲۰۰ کامیون کمک به غزه در حال ارسال است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا در اظهاراتی درباره آتش بس در غزه مدعی شد که روزانه ۲۰۰ کامیون حامل آب، غذا، سوخت، اقلام پزشکی و گاز طبیعی به غزه ارسال می‌شود.

ادعای بایدن درحالیست که طبق بیانیه دفتر امور هماهنگیهای سازمان ملل در روز شنبه تنها ۶۱ کامیون کمکهای بشردوستانه به غزه ارسال شده است.

این درحالیست که طبق توافق آتش بس روزانه ۲۰۰ کامیون حامل کمکهای بشردوستانه باید به غزه ارسال می‌شد و بیانیه سازمان ملل نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی به تعهدات خود در این زمینه پایبند نبوده است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز با استقبال از آزادی زندانیان در بند حماس گفت: خوب است که امروز شاهد آزادی گروگانها از جمله آزادی یک کودک آمریکایی هستیم.

وی در ادامه تاکید کرد که تلاشهای واشنگتن تا آزادی همه گروگانها ادامه خواهد داشت.

جنبش حماس نیز یک شنبه شب تأکید کرد که در راستای تمدید آتش‌بس تلاش خواهد کرد تا اسرای فلسطینی بیشتری آزاد شوند.

گردانهای القسام –شاخه نظامی جنبش حماس- هم ساعتی پیش، در چارچوب آتش‌بس انسانی و در راستای مرحله سوم تبادل اسرا، ۱۳ اسیر اسرائیلی، سه اسیر تایلندی و یک اسیر روسی را به صلیب سرخ تحویل داد.

تبادل گروه دوم اسرای صهیونیستی با اسرای فلسطینی در ساعت ۲۳:۰۰ شب گذشته به وقت محلی انجام شد.

با وجود اینکه صدها کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه از کشورهای مختلف جهان در برابر گذرگاه رفح صف کشیده‌اند، اما رژیم صهیونیستی با نقض تعهدات خود طبق توافق آتش بس اجازه ورود آن را نمی‌دهد.

نشریه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز یکشنبه به نقل از منابع مطلع خبر داد که مذاکره کنندگان امیدوار هستند که آتش‌بس میان جنبش حماس و اسرائیل تا ۴ روز دیگر تمدید شود. وال‌استریت ژورنال در گزارش خود افزود در صورت تحقق تمدید آتش‌بس، امکان آزادی ۴۰ تا ۵۰ اسیر بیشتر در غزه فراهم خواهد شد.

نشریه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز یکشنبه به نقل از منابع مطلع خبر داد که مذاکره کنندگان امیدوار هستند که آتش‌بس میان جنبش حماس و رژیم صهیونستی تا ۴ روز دیگر تمدید شود.

به گزارش فارس به نقل از وال‌استریت ژورنال، در صورت تحقق تمدید آتش‌بس، امکان آزادی ۴۰ تا ۵۰ اسیر بیشتر در غزه فراهم خواهد شد.

از سوی دیگر، ساعتی پیش شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی خبر داد که شورای جنگ رژیم صهیونیستی امشب نشستی را برگزار می‌کند تا امکان تمدید آتش‌بس در غزه را بررسی کند.

آتش‌بس انسانی در نوار غزه از ساعت ۷ صبح روز جمعه به وقت محلی (سوم آذر) وارد فاز اجرایی شده است. این آتش‌بس به مدت ۴ روز ادامه خواهد داشت.

این آتش‌بس به منظور ارسال کمک‌های امدادی به نوار غزه و مبادله اسرا اجرا شده است. تاکنون دو مرحله از تبادل اسرا با کمک نیرو‌های صلیب سرخ اجرا شده است.
برکناری ۲ افسر صهیونیست به‌دلیل عقب‌نشینی از شمال غزه

منابع رسانه‌ای عبری از برکناری ۲ افسر ارتش رژیم صهیونیستی به دلیل عقب‌نشینی از جنگ در شمال نوار غزه پرده برداشتند.

به گزارش ایسنا، روزنامه عبری «یدیعوت آحارونوت» فاش کرد: ارتش اسرائیل یک فرمانده و جانشین او را به دلیل عقب‌نشینی گروهان آن‌ها از نبرد در شمال نوار غزه در جریان عملیات زمینی اخیر برکنار کرد.

این روزنامه نوشت: اخراج این ۲ افسر پس از آن صورت گرفت که نیروهای آن‌ها در اوج نبرد در برابر ده‌ها نظامی فلسطینی (رزمندگان مقاومت) عقب‌نشینی کردند.

طبق این گزارش، نیروهای گروهان مذکور پس از مواجه شدن با کمین رزمندگان مقاومت بدون پشتیبانی ماندند و همین مسئله منجر به شکل‌گیری اختلاف میان نیروها و فرماندهان گروهان شد، طوری که نیمی از نیروها دیگر به این گروهان بازنگشتند و برای پر کردن این شکاف سربازانی از یگان‌های دیگر به آن ملحق شدند.

یدیعوت آحارونوت پیشتر نیز اعلام کرده بود، ارتش رژیم صهیونیستی هزاران سرباز ذخیره را که در عملیات نظامی نوار غزه شرکت نکردند، از خدمت اخراج کرد. چندین سرباز دیگر نیز براساس ارزیابی وضعیت، اخراج خواهند شد.

بعد از شروع عملیات طوفان الاقصی توسط مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی در هفتم اکتبر مقامات صهیونیست بیش از ۳۰۰ هزار نظامی را برای خدمت فرا خواندند و نظامیان ذخیره رژیم صهیونیستی از سرتاسر جهان با هواپیما به اراضی اشغالی منتقل شدند.

بامداد چهارشنبه و پس از چند روز مذاکره غیرمستقیم، رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین به توافق برای آتش‌بس موقت به مدت چهار روز و تبادل اسرا دست یافتند و امروز چهارمین و آخرین روزی است که با میانجی‌گری قطر و طرف‌های بین‌المللی برقرار است.

طبق توافق تبادل اسرا که جمعه مرحله اول آن اجرایی شد، در مقابل آزادی هر اسیر اسرائیلی، سه اسیر فلسطینی از زندان‌های رژیم صهیونیستی آزاد می‌شوند.

این توافق در حالی انجام شد که رژیم صهیونیستی مجبور به پذیرش شروط مقاومت شد.
معاون وزارت خارجه قطر در امور همکاری بین‌المللی در سفر به غزه بر همبستگی دولت و ملت قطر با مردم فلسطین تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره، لولوه الخاطر، معاون وزارت خارجه قطر در امور همکاری بین‌المللی که به همراه هیئت این کشور به غزه سفر کرد، در پیامی به مردم غزه گفت: من پیام دوستی، برادری و همبستگی را از دولت و ملت قطر برای شما آورده‌ام. ما و تمام آزادگان جهان با شما هستیم.

این مقام قطری افزود: حق و حقیقت و انسانیت و خداوند با شماست. ای مردم غزه شما مرده‌ها را زنده کردید و انسانیت جهان را از خواب بیدار کردید. قبل از شما تمام واژه‌ها توخالی و تمام داستان‌ها تکراری و تمام درگیری‌های روزانه ما بیهوده و تمام حرف‌ها بی‌معنی بود، اما بعد غزه آمد تا اولویت‌های این جهان را مرتب کند. من گزاف نمی‌گویم اگر بگویم که شما انسانیتی را که از ما ربوده شده بود یا فراموش کرده بودیم، به ما بازگرداندید.
وی گفت: ساکنان نوار غزه همان کسانی هستند که امروز بهای این جنگ را می‌پردازند. بهای رسوایی سیاست یک بام و دو هوای جهانی. بهای در هم شکسته شدن زورگویی اشغالگران. بهای لطمه زدن به مقدسات میلیاردها مسلمان و مسیحی در سراسر جهان.

لولوه الخاطر روز یکشنبه به همراه یک هیئت دیپلماتیک قطری برای نظارت بر روند ورود کمک‌های قطر وارد نوار غزه شد. این اولین سفر یک مسئول ارشد عربی به نوار غزه از زمان آغاز حملات متجاوزانه رژیم صهیونیستی به این منطقه در هفتم اکتبر است.

لولوه الخاطر اواسط نوامبر نیز ریاست هیئت قطر در شهرهای العریش و رفح در مصر برای رساندن کمک‌های بیشتر به ملت فلسطین را بر عهده داشت.

آتش‌بس در غزه که از روز جمعه آغاز شده، ساعت ۲۴ امشب به پایان می‌رسد. این آتش‌بس شامل چهار مرحله تبادل اسرا میان حماس و رژیم صهیونیستی بود. در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه در هر روز ۳۹ اسیر فلسطینی در ازای ۱۳ اسیر صهیونیست آزاد شدند.

نتانیاهو اخیرا بعد از اینکه نتوانست هدف خود یعنی نابودی حماس را محقق کند مجبور به پذیرفتن شروط مقاومت فلسطین شد.

رسانه‌های عبری گزارش دادند که تل‌آویو فهرستی از اسامی اسرا را دریافت کرده که انتظار می‌رود در مرحله چهارم توافق تبادل اسرا با جنبش مقاومت اسلامی (حماس) آزاد شوند.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵