پیش برنده بودن پارک علم و فناوری در توسعه اقتصادی استان
پیش برنده بودن پارک علم و فناوری در توسعه اقتصادی استان

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛عابدین خرم در بازدید از پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی توسعه و بالندگی اکوسیستم نوآوری و فناوری را یکی از اصلی‌ترین اهداف در مسیر توسعه استان برشمرد و افزود: پارک علم و فناوری و مراکز رشد باید نقش‌های اصلی را در این مسیر عهده ‌دار باشند. وی اظهار داشت: […]

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛عابدین خرم در بازدید از پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی توسعه و بالندگی اکوسیستم نوآوری و فناوری را یکی از اصلی‌ترین اهداف در مسیر توسعه استان برشمرد و افزود: پارک علم و فناوری و مراکز رشد باید نقش‌های اصلی را در این مسیر عهده ‌دار باشند.
وی اظهار داشت: اصلاح ساختار بودجه باهدف رشد اقتصادی، از دغدغه‌های دولت سیزدهم است که لازمه این امر، ارتقای سرمایه‌گذاری و اشتغال در حوزه فناوری است.
استاندار آذربایجان شرقی با تقدیر از عملکرد پارک علم وفناوری استان افزود: پارک علم و فناوری استان باید برای انجام این رسالت سنگین، نقشه راه و سند چشم‌انداز تهیه‌کرده و در آن، مأموریت همه بخش‌ها اعم از دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه، صنعت و بخش خصوصی را تعریف کند.
خرّم با تأکید بر اینکه فعالیت‌های پارک علم و فناوری باید نتیجه گرا باشد، افزود: اگر به‌صورت جدی و با نگاهی نو در این عرصه وارد شویم با یک تحول اساسی در اکوسیستم نوآوری و فناوری استان روبه‌رو خواهیم شد.
وی همچنین ایجاد کارخانه نوآوری را یکی از اولویت‌های خود عنوان کرد و گفت: باید ارتباط معناداری بین پارک علم و فناوری و مراکز رشد از یک‌سو و نهادهای بخش خصوصی مانند اتاق بازرگانی و خانه صنعت و معدن از سوی دیگر شکل بگیرد .
استاندار آذربایجان شرقی گفت: پارک علم و فناوری استان باید با تدوین برنامه‌ای زمینه‌های لازم برای استفاده از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود صنایع در استان برای تبدیل منابع به ثروت را برنامه ریزی نماید.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی هم در این نشست با ارائه گزارشی از تاریخچه تأسیس این پارک و فعالیت‌ها و اقدامات آن، گفت: در حال حاضر ۲۰ مرکز رشد و نوآوری وابسته به پارک علم و فناوری در نقاط مختلف استان فعالیت می‌کنند و به لحاظ گستردگی مراکز رشد در سطح استان رتبه اول کشور را داریم.
عبدالرضا واعظی افزود: هم اکنون بییش از ٣٨٠ شرکت فناور و دانش بنیان با اشتغال ۳۹۰۰ نفر در پارک علم و فناوری استان مستقر هستند.
وی، گردش مالی شرکت‌های دانش‌بنیان استان در نیمه نخست سال جاری را ١٧۴٠ میلیارد ریال و میزان صادرات آن‌ها را ۲٫۵ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: در این مدت، ٢۶ میلیارد ریال حمایت مستقیم از واحدهای فناور انجام‌شده است.

واعظی خاطرنشان کرد: در سال جاری بالغ ‌بر ٧١ میلیارد ریال قرارداد انتقال فناوری با صنایع استان توسط پارک علم و فناوری منعقد شده است.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی همچنین ایجاد سه ناحیه نوآوری در تبریز ،راه اندازی کارخانه نوآوری تبریز و توسعه ارتباط با بخش خصوصی و صنایع را از برنامه های اولویت دار این پارک برشمرد و خواستار احیا ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان استان از طرف استانداری آذربایجان شرقی شد.
دبیر منطقه ویژه علم و فناوری آذربایجان شرقی و روسای صندوق‌های پژوهش و فناوری استان نیز در این نشست گزارشی از عملکرد حوزه تحت مسئولیت خود و همچنین مسائل و مشکلات حوزه فناوری و نوآوری استان ارائه کردند.
استاندار آذربایجان شرقی پس‌ازاین نشست از تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری بازدید و با صاحبان ایده‌ها و محصولات فناورانه در خصوص مسائل و مشکلات آنان گفت‌وگو کرد.