پیش بینی افزایش ۵۰ درصدی جمع آوری زکات فطره در آذربایجان شرقی
پیش بینی افزایش ۵۰ درصدی جمع آوری زکات فطره در آذربایجان شرقی

مهرتبریز: مدیرکل کمیته امداد و دبیر شورای زکات آذربایجان شرقی از پیش بینی افزایش ۵۰ درصدی جمع آوری زکات فطره در استان خبر داد.

به گزارش مهرتبریز، محمد کلامی گفت: در سال گذشته بیش از ۲۵ میلیارد ریال زکات فطره در استان جمع آوری شد و پیش بینی می شود امسال این میزان بیش از ۳۸ میلیارد ریال باشد که نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه پایگاه های این نهاد در استان آماده جمع آوری زکات فطره مردم در عید سعید فطر است، تاکید کرد: کشاورزان خیر استان در سال گذشته بیش از ۱۳۱ میلیارد ریال زکات پرداخت کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۲۰ درصد افزایش داشته است.

کلامی تصریح کرد: پیش بینی می کنیم امسال در استان ۱۸۹ میلیارد ریال زکات جمع آوری شود که نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد افزایش خواهد یافت و تامین جهیزیه ۳۴۲ نوعروس، پرداخت کمک هزینه درمان و تحصیل بیش از دو هزار بیمار و دانش آموز نیازمند، احداث و تعمیر ۷۳ واحد مسکونی مددجویان از جمله هزینه های زکات برای امور محرومان در سال گذشته بوده است.

وی با اعلام اینکه سال گذشته ۵۷ درصد از زکات جمع آوری شده برای امور محرومان و ۴۳ درصد به پروژه های عمرانی عام المنفعه هزینه شده است، تصریح کرد: در این مدت ۱۱۲ پروژه عمرانی از جمله مسجد، حسینیه و غسالخانه احداث و تعمیر شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان ادامه داد: پنج هزار و ۹۵۷ عامل افتخاری زکات در استان وجود دارد و سال گذشته از یک هزار و ۶۱۰ روستای مشمول زکات در استان کشاورزان یک هزار و ۳۳ روستا زکات خود را پرداخت کرده اند و در نتیجه همین اقدامات آذربایجان شرقی سال گذشته رتبه ششم جمع آوری زکات و رتبه سوم جمع‌آوری زکات فطره را در بین استان‌ها کسب کرد و در همین مدت ۴۰۹ مبلغ زکات به روستاهای استان اعزام شدند و برای ۳۱ هزار نفر به صورت گروهی و چهره به چهره زکات را تبلیغ کردند.

کلامی در پایان با بیان اینکه تاکنون در ۸۹۹ روستا، شورای زکات روستایی تشکیل یافته است، خاطرنشان کرد: در سه ماهه اول امسال سه هزار و ۲۰۰ عامل افتخاری زکات آموزش های لازم را گذرانده اند و ۱۰۰ مبلغ زکات نیز به روستاهای استان اعزام شده اند.