چرا در ایران به رئیس جمهور توهین می شود؟! / رهبران فکری چگونه افکار عمومی را به ناسزا گفتن، دعوت می کنند؟
چرا در ایران به رئیس جمهور توهین می شود؟! / رهبران فکری چگونه افکار عمومی را به ناسزا گفتن، دعوت می کنند؟
مهرتیریز-علیرضا تاجریان- کارلایل، یکی از هواداران سرسخت نظریه ی «مردان بزرگ در رهبری»، معتقد بود که حوادث تاریخ از زندگی مردان بزرگ شکل می گیرد. هرچند این نظر اغراق آمیز است، اما اهمیت نقش رهبران فکری در جوامع بشری را نشان می دهد.

مهرتیریز-علیرضا تاجریان- کارلایل، یکی از هواداران سرسخت نظریه ی «مردان بزرگ در رهبری»، معتقد بود که حوادث تاریخ از زندگی مردان بزرگ شکل می گیرد. هرچند این نظر اغراق آمیز است، اما اهمیت نقش رهبران فکری در جوامع بشری را نشان می دهد.
رهبران فکری جامعه ممکن است خود را رهبر به حساب نیاورند، اما در شکل گیری تحولات اجتماعی نقش مهمی دارند. رهبران فکری سیاسی و اجتماعی، معمولاً کسانی هستند که دیگران را تحت تأثیر قرار می دهند. این رهبران فکری، الزاما به گروه، قشر یا شغل خاصی وابسته نیستند. آنان پیش از پیروان شان، در امور سیاسی، با هوشیاری رفتار می کنند و آگاهی های سیاسی شان نیز بیشتر است.

رهبران افکار
الگوی کلاسیک دو مرحله‌ای ارتباطی کاتز و لازارسفلد بیان می‌کند که پیام رسانه‌ها ابتدا به رهبران فکری می‌رسد، آنها پیام را گزینش و تسویه می‌کنند و به مخاطبان نهایی می‌رسانند. این نظریه می‌گوید رسانه‌ها قدرت نامحدودی ندارند. رهبران فکری می‌توانند در پیام‌های رسانه‌ها دخل و تصرف کنند یا به آنها قدرت بدهند. بنابراین، یکی از عواملی که می‌تواند در شکل‌گیری درست یا نادرست «افکار عمومی» نقش بسزایی داشته‌ باشد، رهبران افکار هستند. در حوزه سیاسی، بحث پذیرش از طریق رهبران فکری زیاد است نقش رهبران فکری در انتخابات بالاست و معمولا الگو هستند.  بر اساس مطالعات لازارسفلد در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۱۹۴۰ صورت گرفت، تمایلات مردم به هنگام رای دادن ، بیشتر تحت تاثیر ارتباط میان فردی است تا رسانه های جمعی.
کشف بزرگ لازارسفلد این بود که توده دارای ساخت است و او می گوید : برای فهم کامل تاثیرات پیام وسایل ارتباط جمعی لازم است آن را مانند یک جریان دو مرحله ای در نظر بگیریم. به این معنا که در مرحله اول ، پیام از سوی رسانه ها به رهبران فکری می رسد و در مرحله دوم ، رهبران فکری پیام را در میان اطرافیان خود منتشر می سازند.

تقسیم بندی رهبران فکری
یک تقسیم بندی از رهبران فکری جامعه، شامل رهبری نهادی و غیر نهادی است. نهاد کلیسا در مسیحیت و روحانیت در اسلام نهادهایی هستند که رهبری فکری بخشی از جامعه را به عهده دارند. ویژگی رهبری نهادی آن است که پیروان فراوانی از طیف های نامتجانس اجتماعی (مانند سن، بینش سیاسی، منافع اقتصادی، تحصیلات، پایگاه اجتماعی، ملیت و نژاد) را در بر می گیرد. آثار رهبری نهادی معمولاً رهبری فردی گسترده تر و عمیق تر است. بسیاری اوقات، رهبران فردی (غیرنهادی) نیز از درون نهادهای رهبری کننده برخاسته و تحولی را در نهاد ایجاد کرده اند؛ این رهبران فکری را می توان در دانشگاه ها، مراکز علمی، رسانه ها و مطبوعات پیدا کرد.
در یک تقسیم بندی دیگر، رهبران به سه دسته تقسیم می شوند:
۱ ـ رهبران فکری یا ایدئولوگ ها، بنیان گذاران و هادیان افکار جامعه؛ ایدئولوگ یا راه گشای فکری جامعه، نه انتخابی است و نه انتصابی. مردم به دلیل انتصاب وی به این مقام از او تبعیت نمی کنند، بلکه برپای قبول افکارش به او معتقد می شوند و دعوتش را به دلیل اصالت و منطقی که در اندیشه اش می یابند، می پذیرند. برخورد افراد در برابر رهبر فکری، همانند برخورد با یک نظریه ی علمی یا مکتب فلسفی یا تفکر مذهبی است. آگاهی آنان از اصالت فکر و حقانیت مکتب، به نوعی تعصب، تعهد و فداکاری برای مکتب می انجامد.
۲ ـ رهبران عملیاتی که بر اساس افکار رهبران فکری به هدایت و رهبری عملی جامعه می پردازند؛ رهبران دسته ی دوم، رهبرانی هستند که بر اساس ایدئولوژی و فکر، جامعه را به پیش می برند و از پایگاه اجتماعی ارزش مند و معتبری برخوردارند. آنان با نبوغ، استعداد و خلاقیت ویژه ای که دارند، مورد پذیرش پیروان خود هستند. این دسته از رهبران، معمولاً بعد از ایدئولوگ ظهور می کنند و با تحرک بخشیدن به کلمات مکتب او، استراتژی هایی را در هدایت جامعه به کار می گیرند.
۳ ـ زمام داران حکومت یا سیاست مداران؛ رهبران دسته ی سوم، رهبرانی هستند که در یک نظام سیاسی خاص تعیین می شوند.

چرا در ایران به رئیس جمهور توهین می شود؟!
چند روز پیش جمعی از افراد حاضر در مراسم ۲۲ بهمن در اصفهان شعارهایی علیه رئیس جمهور سَردادند. در این مراسم گروهی از موتورسواران در پاسخ به شعار تریبون رسمی – مرگ بر آمریکا –  و به جای آن «مرگ بر روحانی» گفتند.
این موضوع با واکنش های زیادی همراه شد؛ از سیاسیون و اصحاب رسانه گرفته تا وزرای دولت روحانی و در نهایت بیانیه رسمی هیات دولت؛ صبر دولت هم پایانی دارد.
هیچ کدام از این واکنش ها به واکاوی رفتار موتورسوران نپرداخته است.
تحلیل وقایع اخیر در کشور و صحبت های اخیر آقای روحانی نشان می دهد که توهین به رئیس جمهور، موضوع جدیدی نیست و به نظر می رسد از چندی پیش شروع شده است. چندی پیش بود که رییس جمهوری گفت «اشکالی ندارد به من بد و بیراه بگویید ولی انگار تنها فحش به دولت و شخص رییس جمهوری آزاد است و در بقیۀ موارد برخورد می‌شود».
این صحبت های روحانی پس از اظهارات حجت‌الاسلام احمد جهان‌بزرگی در مناظره شبکه چهار بود که گفته بود:«مسئولی که در خانه نشسته و شاید پای منقل هم باشد، جایی سر نمی‌زند و وزرایش نمی‌توانند با او تماس بگیرند، این مسئوله؟ مسئولین جمهوری اسلامی خیلی خیانت کردند…»
برخی از رسانه ها و اصحاب رسانه، پس از ماجرای اخیر توهین به رئیس جمهور در مراسم ۲۲ بهمن، به این موضوع پرداختند که توهین به حسن روحانی در کسوت رئیس جمهور اگر چه هیچ تاوانی ندارد اما در زمان دولت دهم و یازدهم توهین به احمدی نژاد تاوان سنگینی در پی داشت. این افراد برای اثبات ادعای خود، لیست بلندپایه ای از توهین به هر دو رئیس جمهور را هم منتشر کرده اند. این مسئله نشان می دهد که در ایران به رئیس جمهور توهین می شود! هم به احمدی نژاد توهین شده و هم به روحانی!
بیایید به این موضوع از زاویه دیگر نگاه کنیم؛ چرا در ایران به رئیس جمهور توهین می شود؟!
علت را باید از رهبران فکری جامعه پرسید؛ همان افرادی که اگر رسالت حقیقی خود را انجام دهند، افکار عمومی مطالبه های خود را از زبان نقد آنها پیگیری می کنند.
اما به نظر می رسد برخی از رهبران فکری جامعه، جایگاه خود را به نازل ترین قیمت فروخته اند؛ عده ای با دولت روحانی همراه شده اند و عده ای دیگر در جبهه جریان رقیب و مخالف دولت مشغول به کار هستند. اگر در این سو به روحانی توهین می شود، در آن سو، یکی از رهبران فکری حامی دولت روحانی، به احمدی نژاد توهین می کند و می گوید: «او یک دروغگوی بزرگ است. احمدی نژاد نیاز به روانپزشک و روانکاو دارد.»
متاسفانه جنگ میان رهبران فکری دو جریان در نازل ترین سطح هم ادامه دارد؛ در حالی که مردم در سخت ترین شرایط اقتصادی با درد و رنج بسیار زندگی می کنند، آنها مشغول تمسخر چهره های شاخص جریان مقابل به بهانه های مختلف هستند. برای این کار هم پول خوبی می گیرند!
نکته دیگر این است که آقای روحانی و آقای احمدی نژاد باید در ریشه یابی علت توهین به رئیس جمهور کشور، در درجه اول به خود و پل های ارتباطی خود با افکار عمومی مراجعه کنند؛ وقتی برای انتشار یک توییت یا پست اینستاگرام توسط یک چهره معروف در توییتر یا اینستاگرام که نقش رهبری فکری جامعه را دارد، مبالغ ۲۰ میلیونی هزینه می شود تا در تعریف یا تمجید از خود و یا حمله به رقیب ، افکار عمومی هدایت شوند، نباید انتظار داشت که به شخص رئیس جمهور توهین نشود.
روسای جمهور عزیز : شما بیش از آنکه با مردم در ارتباط مستقیم باشید با رهبران فکری جامعه در ارتباط هستید؛ رهبران فکری جامعه هستند که شما را از واقعیت های جامعه باخبر می کنند و شما نیز با استناد به اطلاعات آنها، می گویید «هر روز از چهره مردم در خیابان نظرسنجی می‌کنم!» یا «طوری ارز دولتی را از کالاها برداشتیم که مردم نفهمیدند!»
در تقسیم بندی رهبران فکری جامعه به دو تقسیم بندی اشاره کردیم؛
۱- تقسیم بندی اول؛ رهبران فکری نهادی و رهبران فکری غیر نهادی (فردی).
۲- تقسیم بندی دوم: رهبران فکری یا ایدئولوگ ها، بنیان گذاران و هادیان افکار جامعه/ رهبران عملیاتی/ زمام داران حکومت یا سیاست مداران.
انتظار می رود رسانه ها و اصحاب رسانه در تحلیل و واکاوی موضوع توهین به رئیس جمهور در کشور به نقش این رهبران فکری در جامعه بپردازند تا رهبران فکری جامعه در جایگاه حقیقی خود و در جبهه مردم قرار گیرند و به جای تملق و چاپلوسی برای اصحاب قدرت و مسئولان، پل ارتباطی برای پیگیری مطالبه های مردم از اصحاب قدرت و مسئولان باشند.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵