کانون پرورش فکری فضای نقادی و مطالبه‌گری را برای کودکان فراهم کند
کانون پرورش فکری فضای نقادی و مطالبه‌گری را برای کودکان فراهم کند
مهرتبریز-آیین ویژه « روز جهانی کودک» با حضور علی بدرشکوهی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی، محمد محمدپور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، محسن ارشدزاده مدیر کل بهزیستی استان، خانواده شهید مدافع حرم شهید فرهنگی والا و خانواده شهید محرم شهبازیان، مربیان، کودکان و نوجوانان عضو کانون به گزارش خبرنگار ما در تبریز،پرورش فکری استان در مجتمع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تبریز برگزار شد.

مهرتبریز-آیین ویژه « روز جهانی کودک» با حضور علی بدرشکوهی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی، محمد محمدپور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، محسن ارشدزاده مدیر کل بهزیستی استان، خانواده شهید مدافع حرم شهید فرهنگی والا و خانواده شهید محرم شهبازیان، مربیان، کودکان و نوجوانان عضو کانون به گزارش خبرنگار ما در تبریز،پرورش فکری استان در مجتمع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان آذربایجان شرقی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی، در آیین بزرگداشت هفته ملی کودک با تبریک این مناسبت گفت: کارکنان و پرسنل کانون پرورش فکری انسان‌هایی خدوم می‌باشند که کودکان نسل آینده را ضمن پرورش دادن، به سوی تعالی سوق می‌دهند.
علی بدرشکوهی با بیان اینکه کودکان هدیه بی‌همتای خدا به جامعه هستند، ادامه داد: منشا تمدن بشر و موجودیت و استمرار آن به واسطه نسل انسان خصوصاً کودکانی است که در جامعه ایفای نقش می‌کنند.
وی افزود: اگر نیک بنگریم خواهیم دید که کودکان بزرگترین نعمت خدا در راستای استمرار تمدن محسوب می‌شوند چرا که آنها نشاط و سعادت جامعه را استمرار می‌بخشند و هیچ جایگزینی برای این قشر متصور نیست.
بدرشکوهی اضافه نمود: بر همین اساس چگونگی مواجهه با این نسل بسیار مهم است و با توجه به اینکه کودکان آسیب‌پذیرترین گروه جامعه انسانی می‌باشند، بیشترین آسیب‌های اجتماعی متوجه این قشر از جامعه است.
وی با تاکید بر اینکه اصلی‌ترین و بزرگترین چالش مسئولین امر و متولیان حوزه امور اجتماعی، مسئله آسیب‌پذیری کودکان در مسائل اجتماعی است، اظهار داشت: برحسب آمار ارائه شده بالغ بر ۲۰۰ میلیون کودک در سراسر جهان به دلیل اینکه از لحاظ عاطفی و تربیتی تحت تعلیم قرار نگرفته‌اند، مسیر رشد و تعالی را به خوبی نتوانسته‌اند طی کنند که در این بین، کودکان جهان سومی بیشترین آسیب را دیده‌اند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: جامعه ما خوشبختانه از آموزه‌های دینی و اعتقادی که نقش مهم و تاثیرگذار در امر تربیت صحیح دارد، برخوردار است.
بدرشکوهی تصریح کرد: مربیان کانون باید به الزامات جامعه مدرن و امروزی واقف باشند و کودکان را علاوه بر عالم و بصیر بودن باید جسور و نقاد تربیت کنند.
وی گفت: مربیان کانون پرورش فکری باید فضای نقد و مطالبه‌گری را برای کودکان و نوجوانان فراهم کنند.
وی در پایان به اقدامات انجام یافته در حوزه امور اجتماعی اشاره کرد و گفت: در این راستا هم در مورد «کودکان خیابانی» یا «کودکان کار» فعالیت‌های انجام شده تا حدی که استان آذربایجان شرقی جز استان‌های تراز اول کشور می‌باشد که «کودکان خیابانی» به معنایی مصطلح ندارد.
مدیر کل کانون آذربایجان شرقی در آیین ویژه هفته ملی کودک در تبریز:
کودکان مهمترین سرمایه‌های اجتماعی هستند
مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان آذربایجان شرقی در آیین ویژه «روز جهانی کودک» گفت: حضور و استقبال کودکان و اعضای مراکز کانون، بار مسئولیت کانون پرورش فکری را سنگین‌تر می‌کند و ما منت‌دار حضور آن‌ها هستیم.
علی بینش گفت: دراین هفته، ۱۵۰۰ برنامه در ۳۰ مرکز فرهنگی هنری ثابت، سیار و پستی در سطح استان، در موضوعات مختلف برای کودکان، در حال اجرا می‌باشد.
وی بیان داشت: چشم امید ما کودکان هستند، اینان هستند که آینده را تحویل خواهند گرفت و ان شا ا… شاهد موفقیت کودکان در مرحله های مختلف زندگی و اجتماعی خواهیم بود.
بینش افزود: هفته ملی کودک بهانه ای شده تا کودکان را بیشتر یاد کنیم و ما بزرگسالان مطالبات کودکان را باید در سطح جامعه مطرح کنیم و جوابگوی انتظارات آن‌ها باشیم.
وی ضمن اشاره به مرحله استانی بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در طول هفته ملی کودک، گفت: ۵۰ قصه‌گوی منتخب و راه یافته از بین ۲۲۸ قصه‌گوی علاقه‌مند که آثار خود را در سایت جشنواره بارگذاری کرده بودند، در مرحله استانی بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی شرکت خواهند کرد.
وی با بیان اینکه ۵ برگزیده‌ در بخش زنان و مردان به مرحله منطقه‌ای راه می‌یابند، اضافه نمود: مرحله استانی بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی روزهای ۱۷ و ۱۸ مهر ماه با حضور کودکان و نوجوانان و علاقه‌مندان این هنر در مجتمع کانون تبریز برگزار خواهد شد. وی افزود: آثار ۳ برگزیده بخش نوجوان و ۳ برگزیده بخش پدربزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها به صورت فایل تصویری در سایت جشنواره قصه‌گویی بارگذاری شده و به صورت متمرکز و کشوری داوری خواهند شد.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان آذربایجان شرقیدر پایان گفت: امید است برنامه‌های پیش‌بینی شده برای هفته کودک برای کودکان مفید واقع شود و شور و انرژی را در وجود آن‌ها جاری سازد.
در مراسم بزرگداشت هفته ملی کودک، پدر شهید وحید فرهنگی والا:
شرافت کشور مرهون کودکان عزتمند است
در آیین بزرگداشت روز جهانی کودک، پدر شهید مدافع حرم، شهید وحید فرهنگی والا ضمن بیان خاطرات فرزند شهیدش در مورد حضور و علاقه‌ی وافرش به کانون پرورش فکری گفت: نوع فعالیت‌های کانون، برای کودکان، بسیار مفید و تاثیرگذار است و جا دارد از زحمات مربیان و پرسنل کانون پرورش فکری تقدیر گردد.
فرهنگی والا بیان کرد: ما سرباز انقلاب اسلامی هستیم که توانسته‌ایم روز به روز از لحاظ علمی پیشرفت کنیم و این پیشرفت را مرهون کسانی هستیم که در این عرصه همیشه یار و همراه ما بوده‌اند و تا امروز مواظب جامعه هستند.
وی افزود: خانواده‌های شهدا، افتخار این را دارند که شاهد پیشرفت روزافزون مملکت در تمام ابعاد هستند و این‌ها مرهون تلاش کودکان تربیت یافته در محیط‌های فرهنگی، چون کانون می‌باشند.
فرهنگی والا تصریح کرد: وقتی یک کشور شرافتمند و عزتمند است که کودکان عزتمندی داشته باشد و امید است این کودکان همیشه در مسیر درست گام بردارند و تا حد توان در مقابل استکبار جهانی بایستند و  در همه حال در جهت رشد و تعالی فرهنگ ایرانی اسلامی، کوشا باشند.
گفتنی است، ویژه‌برنامه بزرگداشت هفته ملی کودک، با برگزاری مراسم تولد شهید مدافع حرم، شهید وحید فرهنگی والا و نیز افتتاح نمایشگاه آثار اعضای مجتمع کانون پرورش فکری استان به پایان رسید.
لازم به ذکر است، نمایشگاه فوق که شامل آثار هنری منتخب کودکان می باشد، به مدت یک هفته در محل مجتمع کانون برای بازدید علاقمندان دایر خواهد بود.