کاهش ۰٫۱ درصدی شاخص قیمت کالا و خدمات آذربایجان‌شرقی در اردیبهشت ماه سال جاری
کاهش ۰٫۱ درصدی شاخص قیمت کالا و خدمات آذربایجان‌شرقی در اردیبهشت ماه سال جاری

مهرتبریز: معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‎شرقی از  کاهش ۰٫۱ درصدی شاخص قیمت کالا و خدمات آذربایجان‌شرقی در اردیبهشت ماه جاری خبر داد.

به گزارش مهرتبریز، داریوش شمس در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شاخص کل قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری استان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ عدد ۲۸۶٫۸ را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل ۰٫۱ درصد کاهش داشته است، گفت: این شاخص برای کل کشور عدد ۲۴۴٫۴ را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل ۰٫۲ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در اردیبهشت ماه امسال برای استان آذربایجان شرقی و کشور به ترتیب  ۱۶٫۵ و ۹٫۶ درصد می‌باشد که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل  به ترتیب (۱۲٫۸ و ۹٫۴ درصد)، ۳٫۷ و ۰٫۲  واحد درصد افزایش یافته است.

شمس تصریح کرد: درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری) در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ماه سال ۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل برای این استان و کشور ۷٫۴ و ۷٫۱ درصد است که نسبت به همین اطلاع در فروردین ماه ۱۳۹۶ (۶٫۵ و ۶٫۹ درصد)، ۰٫۹ و ۰٫۲ واحد درصد افزایش یافته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‎شرقی اظهار کرد: شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» استان در این ماه به رقم ۳۰۹٫۳ رسید که نسبت به ماه قبل ۱٫۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی تشریح کرد: شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶٫۱ درصد افزایش نشان می‌دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل نیز ۱۶٫۱ درصد است که نسبت به تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه ۱۳۹۶ (۱۶٫۲ درصد)، ۰٫۱ واحد درصد کاهش یافته است.

شمس با بیان اینکه شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» در ماه مورد بررسی به عدد ۳۰۴٫۵ رسید که نسبت به ماه قبل ۱٫۲ درصد کاهش نشان می‌دهد، افزود: شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد و نرخ تورم دوازده ماهه این گروه نیز ۱۶٫۸ درصد است.

وی اضافه کرد: در این گروه زیر گروه‌های «میوه و خشکبار» و «شکر، مربا، عسل، شکلات وشیرینی (قند و شکر و شیرینی‌ها)» به ترتیب با ۲٫۷ و ۲٫۶ درصد رشد در شاخص بالاترین افزایش را نسبت به ماه قبل داشته‌اند؛ همچنین زیر گروه «سبزیجات (سبزی‌ها و حبوبات)» با ۵٫۴ درصد کاهش در شاخص نسبت به ماه قبل بیشترین کاهش را داشته‌اند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‎شرقی  خاطرنشان کرد: شاخص گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ به رقم ۲۷۸٫۷ رسید که نسبت به ماه قبل ۰٫۳ درصد افزایش داشته است.

شمس گفت: میزان افزایش شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶٫۷ درصد بوده است و نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۱۴٫۰ درصد است که نسبت به تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه ۱۳۹۶ (۱۱٫۵ درصد)، ۲٫۵ واحد درصد افزایش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در این گروه عمده زیرگروه‌های «خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی» و «هتل و رستوران» به ترتیب با ۲٫۱ و ۱٫۴ درصد افزایش نسبت به ماه قبل بیشترین و زیر گروه‌ «آب، برق و سوخت» با ۰٫۸- درصد کاهش در شاخص نسبت به ماه قبل بیشترین کاهش را به خود اختصاص داده‌اند.