کشور ما بدون کمک دیگر کشورها درمقابل تهدیدات ناشی از موادمخدر ایستاده است
کشور ما بدون کمک دیگر کشورها درمقابل تهدیدات ناشی از موادمخدر ایستاده است

مهرتبریز-دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی گفت: جمهوری اسلامی ایران به دلیل واقع شدن در مسیر اصلی ترانزیت مواد مخدر به کشورهای اروپایی، تاکنون بیش از چهار هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز در جبهه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده است و بیشترین کشفیات مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در مقابل این […]

مهرتبریز-دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی گفت: جمهوری اسلامی ایران به دلیل واقع شدن در مسیر اصلی ترانزیت مواد مخدر به کشورهای اروپایی، تاکنون بیش از چهار هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز در جبهه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده است و بیشترین کشفیات مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در مقابل این جرم سازمان‌یافته بین‌المللی به خود اختصاص داده است؛

به گزارش خبرنگار ما درتبریز؛امیر رنجبر درنشست خبری با اصحاب رسانه افزود: علی رغم این همه ازجان گذشتگی مع الاسف مواد مخدر همچنان در جامعه نمایان است و دلیل این نمایان بودن،تقاضا برای آن است لذا ضروری است که برای رهایی از برون رفت از این پدیده شوم و تهدیداتش،زمینه  کاهش تقاضا را در جامعه با روش های علمی و آموزش و مقابله با آن کاهش داد.

وی با اشاره به تشدید اقدامات مقابله ای درمبادی ورودی و خروجی و همچنین اجرای طرح ساماندهی و جمع آوری معتادان متجاهر دراستان تصریح کرد: این طرح ها از ۱۵ اسفند آغاز شده و تا ۳۱ فروردین ماه ادامه خواهد داشت تا مردم با در این روزها حداقل با آرامش خاطر از این ناهنجاری در آسایش باشند.

رنجبرخاطر نشان شد: ازآنجایی که کشورمان درمسیر ترانزیت این کالا قرار داردقرارگرفتن درهمسایگی کشوری که سالانه بیش از۹ هزارتن مواد مخدرتولید می کندخطرات بسیاری به ارمغان آورده و کشور ما به تنهایی و بدون کمک دیگر کشورها، درمقابل تهدیدات ناشی از مواد مخدر ایستاده و هزینه مادی و معنوی پرداخت می کند.

وی تاکیدکرد:متاسفانه مواد مخدر در کنار آسیب های و خسارات مالی که به دنبال دارد موجب افزایش بیماری های جسمی و روانی و عفونی می شود ضمن اینکه ۶۵ درصد همسرآزاری ها، ۵۵ درصد طلاق ها، ۳۰ درصد کودک آزاری ها و ۲۵ درصد قتل های عمد به نوعی با اعتیاد و مواد مخدر در ارتباط هستند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی از کشف پنج تن مواد در استان در سال جاری خبر داد و گفت: این میزان کشفیات در مقایسه با سال قبل بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی؛ با بیان اینکه پدیده شوم مواد مخدر و روان گردان ها، نسل بشر را تهدید می کند، اظهار داشت: ۲۰۰ کشور قربانی این پدیده بوده و ۳۰۰ میلیون نفر به طور مستقیم درگیر آن هستند.

وی با بیان اینکه مواد مخدر و آسیب های آن، همه را تهدید می کند و هیچ کس در امان نیست و با کتمان کردن، نمی توانیم در امنیت و مصونیت باشیم، اعلام کرد: در حال حاضر میزان شیوع در استان در بین سنین ۱۵ تا ۶۴ سال، ۱.۲۲ درصد است که بسیار پایین تر از رقم ۵.۴ درصدی کشوری است و آذربایجان شرقی از این نظر در رتبه ۲۸ قرار دارد اما این رده نباید فریبمان دهد زیر این میزان هر لحظه قابل افزایش است.

​دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی؛ به طرح ساماندهی محلات آسیب پذیر در استان اشاره کرد و گفت: این محلات شناسایی و شناسنامه دار شده اند و جمعیت ساکن در این محلات، تحت آموزش قرار می گیرند تا آنها را نسبت به اثرات و عواقب شیوع اعتیاد و مصرف مواد مخدر آشناتر کنیم.

رنجبر از اجرای طرح نوروزی مبارزه و جمع آوری خرده فروشان و ساماندهی معتادن متجاهر دراین ایام خبرداد و گفت: قانون مبارزه با مواد مخدر با توجه به تنوع مواد مخدر موجود در جوامع و تغییر لحظه ای آنها، باید لحظه به لحظه تغییر کند.

وی همچنین از وجود ۲۸۳ مرکز درمانی اعتیاد دراستان خبرداد و گفت: از مجموع ۱۵۰ هزار معتادی که در استان وجود دارد ۶۹ هزار نفر در این مراکز درمانی تحت درمان قرار دارند.

۵۹۲ مدرسه در آذربایجان شرقی در معرض خطر مواد مخدر است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۵۹۲ مدرسه در استان درمعرض خطر مواد مخدر هستند،گفت: پاکسازی اطراف این مدارس در دستور کار قرار دارد و مردم می توانند هرگونه فعالیت های افراد مشکوک در اطراف مدارس را از طریق شماره های تلفن های ۱۱۰، ۰۹۶۲۸ و ۱۵۷۰ گزارش کنند.

رنجبرهمچنین از شیوع اعتیاد در واحدهای صنعتی استان ابراز نگرانی کردو گفت: میزان شیوع در این واحدها ۲۵ درصد و بیشتر از میانگین کشوری است که باید آسیب شناسی و آگاهی سازی شود و شورای مبارزه با مواد مخدر، طرح کاج (کاهش اعتیاد جامعه کار و تولید) را برای این امر، راه اندازی کرده است.

رنجبر تاکید کرد؛ تمام سعی و تلاش‌ انجام گرفته با هدف جلوگیری از ورود مواد مخدر به کشور و یا خروج آن از مرزها است و براین اساس جوامع بین‌الملل نیز فعالیت ایران در مبارزه با مواد مخدر را تحسین می‌کننداماتاکنون کمک قابل توجهی در این زمینه و همچنین شناسایی، درمان و پیشگیری از شیوع اعتیاد نکرده‌اند.

وی در پایان خاطر نشان شد:ما از والدین و خانواده ها می خواهیم با تمام توان مراقب فرزندان خود باشند و با آموزش های لازم عواقب خطرناک افراد و محیط ناباب و مواد مخدر را به آنها گوشزد کنند.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵