۳۷ خوشه صنعتی در آذربایجان شرقی شناسایی شده است
۳۷ خوشه صنعتی در آذربایجان شرقی شناسایی شده است

      مهرتبریز: معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی با بیان اینکه تا آخر سال گذشته ۳۷ خوشه صنعتی شناسایی شده است، گفت: ما تا کنون به ۸ خوشه ورود پیدا کردیم و ۶ خوشه عملیاتی شده است و توسعه آن ها به اتمام رسیده و از پس کار دست انجمن […]

 

 

 

مهرتبریز: معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی با بیان اینکه تا آخر سال گذشته ۳۷ خوشه صنعتی شناسایی شده است، گفت: ما تا کنون به ۸ خوشه ورود پیدا کردیم و ۶ خوشه عملیاتی شده است و توسعه آن ها به اتمام رسیده و از پس کار دست انجمن های تخصصی این ۶ خوشه است.

به گزارش مهر تبریز: مجید یاریگرخوشه های قطعات خودرو، سنگ، کفش، چرم، مبلمان و لوازم خانگی، ۶ خوشه صنعتی راه اندازی شده در استان عنوان کرد و افزود: خوشه آجیلی و خشکبار تبریز، کشکش مراغه و بناب و تجهیزات نفت و گاز هم در حال کار است.

وی با اشاره به اینکه صنایع کوچک بخش بزرگی  میزان اشتغال و تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد گفت: ۹۵ درصد صنایع استان را صنایع کوچک تشکیل می دهند و این نشان می دهد که توجه به این بخش چقدر مهم است.

وی افزود: در اکثر کشورهای جهان صنایع کوچک نقش بزرگی در اقتصاد کشورها دارند به طوری که در ژاپن ۸۹ درصد، ایران ۹۲ درصد، تایوان ۹۷ درصد، سنگاپور ۹۰ درصد و… بخش صنعت را صنایع کوچک تشکیل می دهند و بخش عمده ای از صادرات را نیز بر عهده دارند.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی گفت: صنایع کوچک به دلیل انعطاف پذیری زیاد در مقابل سلیقه مشتری و خواست بازار، کمتر آسیب می بینند و توانایی تغییر سریع خط تولید خود را دارند.

یاری گر در عین حال به برخی مشکلات این واحدها اشاره کرد و گفت: بخش تحقیق و توسعه کمتر در واحدهای صنعتی کوچک جا افتاده است، اما در دنیا راه حل های توسعه خوشه ای، شبکه ای و اس. پی. ایکس برای صنایع کوچک وجود دارد که در کشور ما توسعه خوشه ای صنایع کوچک در دستور کار است.

وی  ایجاد مرکز کسب و کار در شهرک سلیمی و فناوری خودرو و ایجاد فن بازار منطقه ای را از دیگر کارکردهای این معاونت شمرد و گفت: این دو امکان، فضای جدید برای ارائه خدمات مختلف به صنایع کوچک و عرضه و تقاضای ایده و فناوری ایجاد کرده است.

یاری گر از تشکیل کنسرسیوم توسعه صادرات خوشه های صنعتی استان خبر داد و گفت: در سال اقتصاد مقاومتی کنسرسیومی متشکل از چهار خوشه قطعات خودرو، کشمش، آجیل و خشکبار و لوازم خانگی ایجاد شده است و با حمایت و توسعه شرکت های مدیریت صادرات، می خواهیم جهش چشم گیری در سال جاری در زمینه صادرات داشته باشیم.

وی برگزاری تورهای صنعتی را از دیگر عملکردهای این معاونت عنوان کرد و گفت: تا کنون شاهد عملکرد و نتایج خوبی در این زمینه بوده ایم.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی با تاکید بر لزوم نهادینه شدن فرهنگ حضور در تورهای صنعتی به خصوص در بین تولیدکنندگان و صنعتگران ابراز کرد: انتظار داریم که واحدهای تولیدی و صنعتی در تمامی نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و همچنین تورهای صنعتی خارجی شرکت کنند و شرکت شهرک‌های صنعتی استان نیز در حدود قوانین و ضوابط در این زمینه حمایت خواهد کرد.

 

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵