۷۵ اثر آذربایجان‌ شرقی در انتظار دریافت «مهر اصالت»
۷۵ اثر آذربایجان‌ شرقی در انتظار دریافت «مهر اصالت»
مهر تبریز: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از پذیرش ۷۵ اثر هنری و صنایع دستی این استان برای دریافت مهر اصالت ملی خبر داد.

به گزارش مهر تبریز، احمد حمزه‌زاده با اشاره به برگزاری هفتمین دوره ارزیابی مهر اصالت ملی در منطقه شمال غرب کشور در تبریز افزود: در این دوره ۹۵ اثر از استان مورد سنجش و ارزیابی کارشناسان مربوطه قرار گرفت که در نهایت تعداد ۷۵ اثر نامزد دریافت مهر اصالت ملی شدند.

وی ادامه داد: در این دوره از ارزیابی مهر اصالت ملی، آثاری از استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان مورد ارزیابی و کنکاش علمی و تاریخی قرار گرفتند.

حمزه زاده اظهار کرد: تاکنون هنرمندان آذربایجان شرقی در رشته‌ها و بخش‌های گوناگون صنایع دستی و هنری تعداد ۲۰۲ نشان ملی مرغوبیت و ۱۳ نشان بین‌المللی صنایع دستی را دریافت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه ارزیابی مهر اصالت محصولات صنایع دستی، حرکتی بزرگ برای استانداردسازی محصولات صنایع دستی با رعایت مواردی از جمله اصالت، مرغوبیت، نوآوری و قیمت‌گذاری صحیح است، یادآوری کرد: محصولات دریافت کننده مهر اصالت ملی، سال آینده در ارزیابی مهر اصالت بین‌المللی نیز شرکت می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی گفت: شاخص‌های انتخابی هیئت داوران برای اقبال هرچه بیشتر محصولات هنری دستی در بازار‌های داخلی و بین‌المللی لحاظ می‌شود و در جریان ۶ دوره گذشته تعداد دریافت‌کنندگان مهر اصالت ملی سه هزار و ۶۰۰ اثر است که از این تعداد حدود ۳۷۰ محصول مهر اصالت بین‌المللی دریافت کرده‌اند.

در حال حاضر تعداد ۲۰ هزار نفر در آذربایجان شرقی در رشته‌های مختلف صنایع دستی فعالیت دارند که بیش از ۸۵ رشته را شامل می‌شود.
هفتمین دوره داوری مُهر اصالت صنایع‌دستی کشور از آبان ماه در هفت منطقه کشور آغاز شده است.
طرح رویداد مهر اصالت ملی از سال ۱۳۹۱ اجرایی شده است.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵