۸۱ درصد جمعیت روستا‌های استان تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی هستند
۸۱ درصد جمعیت روستا‌های استان تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی هستند

مهر تبریز: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه دو هزار و ۲۱۰ روستای استان دارای آب لوله کشی است، اعلام کرد: ۹۷ درصد روستاهای استان دارای آب لوله کشی و ۸۱ درصد جمعیت روستا‌ها تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی هستند.

به گزارش مهر تبریز،علی صمدی نژاد در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه دو هزار و ۷۰۰ روستا در آذربایجان‌شرقی وجود دارد افزود: حدود یک میلیون و ۱۳۷ نفر در این روستاها ساکن‌ هستند و همچنین یک هزار و ۹۴۵ روستا، دارای بالای ۲۰ خانوار است و از طرفی ۷۵۴ روستای کم تر از ۲۰ خانوار در سطح استان قرار دارد.

وی با بیان اینکه ۳۲ مجتمع آب برای روستاهای استان در دست احداث است، گفت:در سال گذشته ۹ مجتمع افتتاح شده است و در سال جاری برای ۶۷ روستای استان، افتتاح فاز نخست ۹ مجتمع آب با اعتبار ۲۲ میلیارد تومان در دستور کار قرار دارد.

وی با تاکید بر به اینکه شاخص بهره مندی از آب مطلوب ۸۴ درصد است، افزود :این شاخص از متوسط کشوری ۵ درصد بالا بوده است.

صمدی نژاد به اهمیت صرفه جویی آب در روستاهای استان تاکید کرد و گفت: در سال‌های گذشته بسیاری از روستاهای استان دارای قنات و چشمه بودند که متاسفانه به دلیل خشکسالی‌های اخیر، ۹۰ درصد از آن‌ها خشک شده‌اند.

وی ادامه داد: قانونی برای برخورد با مشترکین غیرمجاز در مجلس تصویب شده است و دادگستری شهرستان‌ها نیز با این افراد برخورد می کنند و جرایم نقدی و زندان نیز برای آنان در نظر گرفته شده‌است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خاطرنشان کرد: الگوی مصرف ماهانه‌ی آب، ۱۸ هزار متر مکعب است که برخی از مشترکان این الگوی مصرف آب را رعایت می کنند و گروهی متاسفانه نسبت به آن بی‌توجه هستند.

وی یاد آورشد: به ۱۳۷ روستای استان به طور سیار آب رسانی می‌شود و ۴۷ روستا فاقد آب هستند و برای صرفه جویی در مصرف آب، برخی از روستاها به دو شکل شبکه‌ای آب قابل شرب و غیر شرب برای مصارف کشاورزی آبرسانی می‌شوند.

وی با تاکید بر صرفه جویی در مصرف آب و پرهیز از استفاده برای آبیاری باغچه و سایر موارد غیر ضرور،از کشف ۴۹۵ مشترک غیر مجاز در سال گذشته خبر داد و خاطر نشان کرد: شهروندان آب را فقط به صورت مجاز و با خرید انشعاب مصرف کنند و مشترکان غیر مجاز به دادگستری معرفی می شوند.

صمدی نژاد با تاکید بر بهره برداری شبکه‌ی فاضلاب روستایی در روستای کندوان، گفت: فاضلاب روستای لیقوان با ۷۵ درصد و روستای بیرق با ۳۲ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست و فاضلاب شش روستا از طریق بانک توسعه اسلامی در سطح استان اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به قطعی آب روستای باغ معروف که در برخی محلات رخ داده بود، یاد آورشد: آبی که برای باغ معروف تامین می‌شود قسمتی از آب زرینه رود و چاه‌های محلی تامین است که به دلیل اینکه برخی محلات باغ معروف مانند محله‌ی اکبر آباد در بالا دست روستا قرار دارند، از لحاظ فنی آب کافی تامین نمی‌شد و خوشبختانه درحال حاضر، آب رسانی روستای باغ معروف به طور کلی تامین می‌شود.

وی در پایان سخنان خود از راه‌اندازی سامانه ۱۵۲۳ برای پرداخت قبوض آب و اطلاع رسانی شهروندان خبر داد.